Dożywocie dla Irka?

  • 28.02.2021, 09:01 (aktualizacja 28.02.2021, 14:42)
  • TuOlawa (AH)
Dożywocie dla Irka? Ireneusz M.
To wciąż nie koniec sprawy miłoszyckiej. Do Sądu Okręgowego we Wrocławiu dotarły wszystkie zapowiedziane apelacje stron procesu, a w nich żądania o rzadko spotkanym rozrzucie. Od uniewinnienia po dożywocie

Pierwsza (bo już w styczniu) apelację złożyła prokuratura, która nie zgadza się z wyrokiem 25 lat więzienia dla Ireneusza M., skazanego w tej sprawie nieprawomocnie przez Sąd Okręgowy we Wrocławiu. Oskarżyciel podnosi kilka kwestii.

1. Jego zdaniem sąd niedokładnie opisał sam czyn, przypisywany Ireneuszowi M. i Norbertowi Basiurze (zgadza się na podawanie nazwiska). Chodzi o brak wskazania, że zaburzenia świadomości pokrzywdzonej Małgorzaty spowodowane były nie tylko alkoholem, ale także działaniem środka mającego podobny wpływ jak tzw. "pigułka gwałtu".

2. Zdaniem prokuratury kara 25 lat pozbawienia wolności (wyrok nie jest prawomocny) dla Norberta Basiury jest karą sprawiedliwą, zaś dla Ireneusza M. "jest rażąco niewspółmierna za czyn", jakiego wspólnie dokonali, zwłaszcza w sytuacji niewystępowania w jego przypadku jakichkolwiek okoliczności łagodzących, za to przy licznych okolicznościach o charakterze jednoznacznie obciążającym. Chodzi - jak wylicza prokuratura - m.in. o niskie pobudki, którymi kierował się przy popełnianiu zbrodni, działanie wobec nieletniej w stanie bezradności, z premedytacją i wykorzystaniem w swoim planie substancji działającej jak pigułka gwałtu, szczególną brutalność i okrucieństwo, jego karalność za podobne czyny, w tym gwałtu i usiłowania gwałtów, co świadczy o braku jakichkolwiek skutków resocjalizacyjnych, do czego wielokrotne odbywanie kar powinno doprowadzić, a co za tym idzie występowanie bardzo dużego ryzyka popełnienia przez Ireneusza M. kolejnych podobnych czynów z użyciem przemocy bądź groźby, co wynika wprost z treści opinii biegłych.

3. Prokuratura nie może się też zgodzić z uniewinnieniem Ireneusza M. od zarzucanego mu czynu zgwałcenia kobiety z jego rodzinnej miejscowości, o co w tej samej tzw. "sprawie miłoszyckiej" był oskarżany.

W związku z tymi zastrzeżeniami prokurator wnosi o zmianę wyroku za miłoszycki gwałt poprzez wymierzenie Ireneuszowi M. kary dożywotniego więzienia. Ponadto wnosi o wskazanie w wyroku, że do zbrodni na Małgorzacie doszło nie tylko po spożyciu przez nią alkoholu, ale też innego środka. Prokurator zawnioskował też o uchylenie wyroku w części uniewinniającej Ireneusza M. za kolejny gwałt, o który był oskarżany w tzw. "sprawie miłoszyckiej" i przekazanie w tym zakresie sprawy właściwemu sądowi do ponownego rozpoznania.

Nie tylko alkohol!

W uzasadnieniu prokuratura podkreśla, że sąd prawidłowo przeprowadził postępowania dowodowe, rozstrzygając kwestię winy obu oskarżonych. Nie może jednak się zgodzić opisem zbrodni, różniącym się od opisu z aktu oskarżenia. Otóż w wyroku pomija się fakt, że przyczyną zaburzeń świadomości pokrzywdzonej Małgorzaty był nie tylko alkohol, ale była też podana jej substancja zawierająca karbazepinę. Jakie to ma znaczenie? ARTYKUŁ W CAŁOŚCI w E-WYDANIU - DOSTĘPNE TUTAJ - koszt 2.90 zł

TuOlawa (AH)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (13)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Ktos
Ktos 02.03.2021, 12:02
Cale miloszyce wiedza kto to, a ci znowu chca wsadzic nie ta osobe... kpina wymiaru niesprawiedliwosci
Gfd
Gfd 04.03.2021, 20:13
To powiedz kto bo sam jestem ciekaw, a z Miłoszyc jestem
Podejrzany
Podejrzany 07.03.2021, 11:13
Sprawa Miloszycka. Wysylam Wam krotki ostatni moj pobyt w Polsce z jednej niedzieli we wrzesniu przed rokiem, Tzn., sobom ktore wierza w to ze Norbert i Irek sa niewinni). Wyslalem to juz innym : Tomek Komenda tez nie byl i nie jest z mojej rodziny, a ja przez 20 lat powtarzalem ze Tomek jest niewinny. Tylko ja to mowilem w calej Polsce. Jedyna osoba ktora zadzwonila do mnie i chciala tez do mnie przyjechac byl Grzegorz Gluszak, 3-4 tygodnie przed wypuszczeniem Tomka na wolnosc. Koniecznie chcial wiedziec skad ja wiem, ze Tomek Komenda jest niewinny.(...)Niby chcial sie odemnie cos dowiedziec, a zadawal mi glupie pytania, czy ja znam Matunina, Regecia it'd. ze mu pala przy minus 20 stanie i bedzie mial sex it'd. Emaile mam od niego do dzisiaj. (...) Dalem sobie z nim spokoj. 2 ksiazki nawet napisal. Ostatni raz w Polsce bylem rok temu, przez tego wirusa. Buda moja camping stoi dalej na podworku kuzyna. Tak po lebkach Wam powiem. I w tedy jak bylem w Polsce jadnego dnia dzieki komus spotkalem sie w Miloszycach z kims z Gazety wroclawskiej. Po tym spotkaniu pojechalem do miejscowosci z ktorej pochodze. Wlazlem do mojej budy, po okolo 5 min wola mnie ziec kuzyna (ktory jest milicjantem w Olawie) : wujek milicja do ciebie. Wyszedlem, patrze a to taki mlody chlopak i tylko jeden. Mowi mi : jestem z policji, prokurator krajowy chce zemna rozmawiawic, o to ciekawe powiedzialem, bede musial jechac do Warszawy?, spytalem. Acha, bo jak sie nie zgodze, to wysla za mna list gonczy, to kiedy dzisiaj?, spytalem. Nie, jak przyjade nastepnym razem, na Wszystkich Swietych. Prokurator krajowy jest tez we Wroclawiu. Powiedzialem, ze ani mi sie sni uciekac, listy goncze wysylajcie za uciekinierami. Kazal mi podac moje dane, napisalem jemu nawet nr. butow jakie nosze. On napisal swoj adres i dalej rozmawialismy. Pogratulowalem mu wypuszczenia Tomka Komendy na wolnosc, ja mowilem o tym 20 lat, a on tak szybko to zalatwil, opowiadal mi o swoim ojcu, ktory byl profesorem na uczelni, skad pochodzi itd.. Rozmawialismy okolo 20 min, dalem mu kartke z moim adresem, a on rozmawial i ciagle jakby pisal. (...) Minal rok, niema ani listu gonczego i prokurator krajowy tez nie chce juz rozmawiac z wiesniakiem z pod Olawy. Jak sie nazywa ten znany redaktor z gazety wroclawskiej chyba nie musze Wam mowic, a jak ten mlody policjant chyba tez nie, widzieliscie go telewizji od tylu, ja widzialem od przodu i rozmawialem. To jest taka malutka czastka z mojego urlopu, tylko z jednego dnia ( niedzieli we wrzesniu rok temu) Jak chcecie cos wiecej o mnie wiedziec , pytajcie SB-ekow, zna mnie kazdy SB-ek, ale czy kazdy cos Wam powie, niewiem. Zycze Wam powodzenia. Pol roku wczesniej przed moim ostatnim urlopem tez bylem w Polsce i prosilem kuzyna, czy nie pojechalby zemna do Miloszyc, chcialem cos zobaczyc. Pytalem kilka razy, kuzyn jakby nie doslyszal, w koncu z nerwami mi odpowiedzial. ty tu przyjezdzasz raz na pol roku , na tydzien lub dwa, namieszasz, a ja musze tu dalej mieszkac, ja mam rodzine, dzieci, wnuki, ja chce spokolnie zyc, ja ci nie mowilem, ale za toba juz lazili po calej wiosce tajniacy i wypytywali ludzi, byli tez na policji w Olawie, pytali kim jest jeden policjant pracujacy w Olawie, czy to rodzina?, itd. .itd. . (oprocz ziecia kuzyna , pracuje tam rowniez moj chrzesniak) wiec dalem sobie spokoj. Telefonu rowniez nie chcial mi pozyczyc, bo na moim ostatnie lata jak jechalem do Polski mialem zawsze blokowany Facebook. itd. .itd. Powiedzialem o tym temu mlodemu policjantowi, odpowiedzial ze to on byl tym tajniakiem z kumplami po fachu, jak ich nazwal kuzyn. Ja jestem zawsze pod opieka SB -ecji, a dlaczego???. To taka mala czastka z jednego dnia. Oni wiedza jak zginela Malgosia, a mnie chcieli tylko postraszyc, zebym zamknal ryja. Ale ja nie jestem taki strachliwy.
Biograf Ryszarda Z.
Biograf Ryszarda Z. 07.03.2021, 20:51
Ile razy ten sam tekst będziesz wklejać?. W 2002 roku już pisano że T. K. Jest wrobiony. Więc nie tylko Ty.
Podejrzany
Podejrzany 08.03.2021, 11:19
Mozesz mi pokazac gdzie to pisano, w ktorym miejscu i kto to pisal?. Wiesz co z takimi robiono, ktorzy probowali tylko myslec ze Tomek Komenda jest niewinny?. Wiesz co milicja robila naprzyklad z pewna kobieta Ktora zaczynala tylko mowic o tej sprawie?. Mam do ciebie pytanie? ty jestes niemadry?, czy tylko udajesz bzyknietego?. i po co to robisz?.
Biograf Ryszarda Z.
Biograf Ryszarda Z. 08.03.2021, 21:19
Raczej niemądry. Trochę grzeczniej jeśli możesz. Tu masz link do poczytania nanoc.
https://web.archive.org/web/20…
Podejrzany
Podejrzany 09.03.2021, 11:31
ty naprawde nie rozumiesz po polsku. Jeszcze raz to samo pytanie:
Mozesz mi pokazac gdzie to pisano i co?, w ktorym miejscu i kto to pisal?. Wiesz co z takimi robiono, ktorzy probowali tylko myslec ze Tomek Komenda jest niewinny?. Wiesz co milicja robila naprzyklad z pewna kobieta Ktora zaczynala tylko mowic o tej sprawie?. Mam do ciebie pytanie? ty jestes niemadry?, czy tylko udajesz bzyknietego?. i po co to robisz?.
marcin
marcin 07.03.2021, 17:28
To zamknij ryja!
Podejrzany
Podejrzany 07.03.2021, 20:46
A co cie najbardziej denerwuje?, wczesniej plules na Tomka Komende, a teraz na Irka i Norberta. Ja jeszcze mojego ryja prawie nie otworzylem i tego wlasnie sie boisz
Podejrzany
Podejrzany 05.03.2021, 12:43
Gfd, zgadzam sie z Toba, Jak myslisz kim sa takie osoby co takie bzdury pisza i po co to robia?. Wiedza napewno ci bandyci co wsadzili Tomka Komende do wiezienia i ci BANDYCI, OSZUSCI co teraz wymyslilii i wsadzili do wiezienia Irka i Norberta Basiure. Wsadzili ich juz wedlug najnowszysch metod, (teraz sa nowe metody jak niektorzy twierdza).Tomka Komende wsadzili jeszcze wedlug starych metod. Stara komunistyczna metoda (SB-cka) wygladala tak: "dajcie nam czlowieka, a paragrafy na niego juz wymyslimy, znajdziemy". Niewiem czy to kogos interesuje czy nie, ale teraz pojda siedziec te malpy co wsadzili Irka i Norberta do wiezienia. Malpy te nie interesuje gdzie sa Malgosi buty, sukienka, rozne wisiorki. Gdzie Malgosia byla gwalcona?, w ktorym miejscu?. "Irek nie sciagal spodni jak gwalcil Malgosie, a Tomek Komenda i Norbert chyba sciagali" itd. , itd., itd.
Kaminski, przez 18 lat mowilem, pisalem ci ze Tomek Komenda jest niewinny, ze siedzi na spreparowanych oskarzeniach, dlaczego to do ciebie nie dochodzilo?, a moze jeszcze nie dochodzi???. Tak samo mowilem ci o Kaziu Domanskim i jego "matce boskiej". Wiedza o tym wszyscy ludzie ktorzy pracowali w czerwcu 1983 roku w Zlomie zelaznym w Olawie razem z urzednikami i dyrekcja, szpital na Trauguta we Wroclawiu, Mowilo o tym rowniez Radio Wolna Europa. Wie o tym kazdy SB-ek. A co sie dzialo z milicja olawska w tedy?. Po co sciagnela Milicja wojewodzka do Olawy?. Pytaj fryzjera i starszych ludzi z Olawy,. Wszystkich nie idzie wymordowac. Nie chce mi sie wiecej pisac, jak juz beda normalne Sady to sie spotkamy..
edam
edam 05.03.2021, 14:46
Ble,ble,ble niemieckie.
czytelnik
czytelnik 01.03.2021, 15:35
kto wie , moze ten trzeci poszukiwany jest faktycznym mordercą ?
Problem w tym ,ze nikomu sie nie spieszy ,zeby typa złapać !!
Tadex
Tadex 01.03.2021, 18:49
Niech ten policjant z artykułu niżej rozwiąże tą sprawę.

Pozostałe