Oszukują na niezapłacony mandat!

  • 17.04.2021, 08:50 (aktualizacja 17.04.2021, 09:01)
  • TuOlawa (AH)
Oszukują na niezapłacony mandat! CERT Polska i arch. Czytelnika Oszustwo na niezapłacony mandat. Zobaczysz takiego SMS-a, niczego nie płać! Stracisz wszystkie pieniądze. Ten przelew nie trafi do policji, tylko do złodzieja!
Kolejna metoda oszustów - SMS-y są lawinowo rozsyłane, w ostatnich dniach takie wiadomości dostało wielu mieszkańców naszego powiatu. Wysyłają do redakcji screeny tych wiadomości i proszą o ostrzeganie innych!

Wczoraj pisaliśmy o mieszkańcu Oławy, który ostrzegł przed nową metodą oszustów. 15 kwietnia dostał SMS-a o treści "Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne". Do wiadomości był dołączony link. Jeśli się go uruchomi, pojawia się strona niemal identyczna jak ta znanej firmy kurierskiej i namawia do pobrania aplikacji, która ma pomóc w śledzeniu przesyłki. Pod żadnym pozorem nie można reagować na taką wiadomość, najlepiej od razu to skasować, a numer oszusta zablokować! Ten sam mieszkaniec 15 kwietnia wieczorem dostał też SMS z informacją o... niezapłaconym mandacie. To kolejna metoda, też mniej znana, ale zaczyna być plagą. Nadawca wyświetlił się Łukaszowi jako "Sprawy karne", a treść wiadomości to: "Masz niezapłacony mandat, w dniu 16.04.2021 sprawa trafi do sądu. Zapłać teraz 10 PLN" - oczywiście dołączony był link sugerujący przekierowanie na stronę urzędową. Wiemy, że takie wiadomości są rozsyłane po całej Polsce, czasami nadawca wyświetla się jako "policja", a kiedy będziemy robić przelew, automatycznie wyświetli się, że trafi on np. do KPP w Warszawie, a numer mandatu to przykładowo 89675 - można się łatwo nabrać, szczególnie jeśli rzeczywiście dostaliśmy ostatnio jakiś mandat. To zawsze jest oszustwo - nigdy nie róbcie takich przelewów! A najlepiej od razu usuwajcie SMS-y z podejrzanym linkiem do wpłat. Oprócz pana Łukasza do redakcji napisało też wiele innych osób. UWAŻAJCIE, te wiadomości naprawdę są rozsyłane lawinowo!

TuOlawa (AH)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Tulipan
Tulipan 18.04.2021, 11:31
Też otrzymałam w czwartek sms z wiadomością o przesyłce,którą zatrzymały służby celne,od razu go usunełam
gość xy
gość xy 17.04.2021, 11:21
Może mieć powiązanie z ujawnieniem się 500 mil. dan uczestników szpiegobooka.

Pozostałe