Jak założyć terrarium dla agamy lub kameleona

  • 19.04.2021, 10:03 (aktualizacja 19.04.2021, 10:09)
  • tuOlawa BS
Jak założyć terrarium dla agamy lub kameleona
Zdecydowałeś się na hodowlę agamy lub kameleona? Kameleon ze względu na swoje kolory stał się bardzo atrakcyjny oraz modny. Każde zwierze, które hodujemy potrzebuje specjalnych warunków, aby było szczęsliwe. Kameleon potrzebuje wysokiego terrarium, ponieważ lubi spędzać czas na wysokości. Agama także chętnie spędza czas obserwując okolicę z góry.

Podstawowe potrzeby agamy

Do hodowli agamy najlepiej nadaje się terrarium. Przy wyborze zbiornika musimy zdecydować jaką ilość stworzeń chcemy hodować w terrarium. Odpowiednie terrarium dla jednej agamy, to takie o wymiarach co najmniej 80 x 40 x 40 cm. W przypadku chęci hodowania dwóch, właściwy będzie rozmiar 100 x 50 x 50 cm, a przy trzech agamach 140 x 70 x 70 cm.

Terrarium powinno być maksymalnie dostosowane do potrzeb danego zwierzęcia, aby czuło się ono jak w środowisku domowym. Na dnie akwarium powinien znaleźć się piasek lub torf, natomiast nie powinno też zabraknąć korzeni, kamieni, a co najważniejsze, gałęzi.

Oświetlenie składa się z trzech elementów - światła, ogrzewania oraz źródła promieniowania UV. Czas świecenia powinien wynosić średnio 12 godzin dziennie. W nocy nie świecimy.

Hodując agamę musimy również utrzymywać odpowiednią temperaturę, czyli 21 - 36 stopni w ciągu dnia, a w nocy temperatura powinna spaść do 21 stopni. Termometr zdecydowanie powinien być częścią terrarium.

Agamy lubią się kąpać, dlatego powinniśmy zapewnić im miskę wody, w której mogą zanurzyć co najmniej 50% ciała. Wodę w misce powinno się wymieniać każdego dnia, ponieważ agama oprócz kąpieli, także pije wodę. Do terrarium możemy również kupić żywe rośliny, ale musimy bardzo uważać, aby nie sadzić tam roślin trujących, ponieważ agama może je obgryzać.

Agama jest owadożerna jak większość jaszczurek. Karmimy ją żywym pokarmem, ponieważ nie będzie ona zainteresowana martwymi owadami. W sklepie zoologicznym kupujemy owady oraz multiwitaminy. Dietę możemy urozmaicić, podając pokarm roślinny. Latem idealne są liście i kwiaty mniszka lekarskiego, które należy pociąć.

Podstawowe potrzeby kameleona

Kameleony hodujemy w terrarium, podobnie jak agamy. Dla jednego kameleona terrarium powinno mieć wymiary co najmniej 60 x 40 x 80 cm, natomiast przy dwóch osobnikach 70 x 50 x 100 cm. Terrarium stawiamy wyżej, mniej więcej na wysokości oczu, ponieważ gady te chcą mieć widok, zupełnie jak w naturze. Jeśli postawimy terrarium na ziemi, mogą być zestresowane.

Musimy też przystosować terrarium do kameleona w sposób jak najbardziej zbliżony do domowych warunków. Na dno terrarium wsypujemy torf z piaskiem w proporcji 1:1. Najbardziej podstawową rzeczą, która musi znajdować się w terrarium, są gałęzie. Nie mogą być ani za szerokie, ani za cienkie, aby kameleon mógł je bez trudu chwycić.

Oświetlenie terrarium dla kameleona również składa się z trzech elementów, a mianowicie źródła ciepła (np. żarówki 40-60 W), światła (świetlówka 6000-8000 K) oraz urządzenia UVB (UVB compact). Oczywiście musimy umieścić je tak, aby zwierzę nie mogło ich dotknąć, a przez to poparzyć się. Oświetlamy 12 godzin dziennie, a w okresie zimowym wystarczy 10 godzin.

Temperatura w terrarium powinna wynosić 24 - 30 stopni. Wskazane jest, aby w terrarium znajdowało się miejsce mające temperaturę 30 stopni, co można osiągnąć zwykłą żarówką. Znowu jednak konieczne jest zabezpieczenie żarówki, aby zwierzę się nie poparzyło.

W terrarium należy zadbać o odpowiednią wilgotność, m.in. raz dziennie zraszać rośliny. Zapewni to zwierzęciu wystarczające zaopatrzenie w płyny. Pamiętajmy jednak, że kameleon nie lubi wilgoci na swoim ciele.

Młody kameleon powinien być karmiony codziennie, a dorosły co drugi dzień. Około 7-10 świerszczy dziennie wystarczy na jednego osobnika. Do karmienia używamy karmników. Na koniec mamy jeszcze jedną informację, a mianowicie, że początkującym lepiej jest na początku hodować samce. Ponadto samiec jest bardziej atrakcyjny w wieku dorosłym.

(tekst sponsorowany)

tuOlawa BS

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe