Pamysł na niedzielę? Pałac w Goszczu

  • 25.04.2021, 09:20 (aktualizacja 25.04.2021, 09:35)
  • Źródło: Wikipedia
Pamysł na niedzielę? Pałac w Goszczu Gazeta Powiatowe
To zaledwie godzinę jazdy samochodem z Oławy. Pałac położony jest w wsi Goszcz, w powiecie oleśnickim, w gminie Twardogóra, ok. 50 km na północny wschód od Wrocławia i ok. 40 km na południowy zachód od Ostrowa Wielkopolskiego

Niestety, nie można go zwiedzać od środka, bo to w większości ruina, choć niektóre elementy są remontowane, jak dawny kościół ewangelicki. Kto jednak lubi takie klimaty, a przejeżdża w pobliżu, może zrobić sobie przystanek właśnie tu albo wykorzystać parę niedzielnych godzin na wycieczkę - jest parking, jest park, są stawy, można pospacerować w klimacie starego pałacu, a właściwie przepięknych malowniczych ruin. Przejeżdżając przez Goszcz nie sposób nie znaleźć ruin, bo górują nad wsią, nie da się przeoczyć. 

Pałac von Reichenbachów (ruina), pierwszy pałac w Goszczu wybudowano w latach 1730-1740 na miejscu XII-wiecznego zamku. Strawił go jednak ogromny pożar w 1749 r. W latach 1749-1755 powstał nowy pałac wg projektu śląskiego architekta epoki baroku, Karla Martina Frantza. Całość zespołu dworsko-pałacowego zgrupowano wkoło prostokątnego dziedzińca, którego oś główną stanowił budynek pałacu. Prowadziły do niego trzy bramy wjazdowe. Do stycznia 1945 r. obiekt ten należał do rodziny Reichenbachów, potem zajęły go wojska radzieckie, a następnie oddano go w zarząd miejscowej administracji. W wigilię Bożego Narodzenia 1947 r. wybuchł pożar w pałacu. Pomimo akcji jednostek straży pożarnej pałac doszczętnie spłonął i nigdy nie został odbudowany. W 2013 roku władze gminy Twardogóra wyremontowały część budynków z zachodniej strony kompleksu, oficynę I, dom służby pałacowej I i łączący je budynek.

W skład zespołu pałacowego wchodzą jeszcze: park; dwa budynki łącznikowe; dwie oficyny – dawne domy gościnne; oficyna mieszkalna; stajnia koni wyjazdowych; maneż; dom ogrodnika; budynek bramny, obecnie dom nr 63 z XVIII/XIX w.; dwa domy służby pałacowej z 1760 r

Źródło: Wikipedia

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe