Co dalej ze studnią?

  • 19.07.2021, 10:30 (aktualizacja 19.07.2021, 10:34)
  • TuOlawa (AH)
Co dalej ze studnią? UM OŁAWA
Na południowej pierzei Rynku kontynuowane się prace przy nadbudowie zabytkowej studni, która została odkryta w pierwszym etapie rewitalizacji oławskiej starówki

Wykonana została już kamienna cembrowina. W kolejnym etapie zostanie zamontowana drewniana konstrukcja nadbudowy. Przypominamy, że w 2019 roku w tej studni archeolodzy przeprowadzili stosowne badania. Poza nielicznymi przedmiotami nie znaleziono na jej dnie niczego sensacyjnego
- Niemniej odkryta podczas rewitalizacji przyrynkowego placu studnia jest sama w sobie bardzo ciekawa - mówi archeolog Marcin Diakowski z firmy Archeoreplica, który pod koniec kwietnia 2019 dokonał jej eksploracji. Po wypompowaniu wody okazało się, że studnia ma siedem metrów głębokości i podobnie jak ta odkryta na wiązowskim rynku została zbudowana z kamienia łamanego. Interesujące jest także to, że jej dolną, przyziemną cześć obudowano dębowymi deskami połączonymi ze sobą za pomocą drewnianych kołków, a górną, zlokalizowaną tuż przy powierzchni, nadbudowano cegłą w XIX wieku. Jej najstarsza drewniano-kamienna struktura pochodzi z XVI-XVII wieku. Co ciekawe, na dnie wypełnionym piaskiem pozyskano zaledwie kilka artefaktów w postaci fragmentów kości zwierzęcych i naczyń glinianych. Niewykluczone, że tak niewielkie skupisko znalezisk może być podyktowane faktem jej oczyszczenia i nowej adaptacji dokonanej na przełomie XIX i XX wieku. Najprawdopodobniej też w końcowym okresie użytkowania funkcjonowała jako ujęcie wody dla jednej z pobliskich kamienic, na co wskazywać może zachowana w jej wnętrzu metalowa rura.

TuOlawa (AH)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
PolskaJęzykTrudnaJęzyk
PolskaJęzykTrudnaJęzyk 19.07.2021, 13:12
Dalej o tej "pierzei". Budują studnię na ścianie budynku? No litości.
gość
gość 19.07.2021, 11:41
Studnia, studnią a kiedy zostane zostaną dwa szklane akwaria w rynku !Temat znowu ucichł ! Po obchodach niedwanych z pomnikiem na lawecie pozostał ogólnie bałagan . Walające sie puste butelki, kubki , i inne śmieci ! Na litość boską ile nas mieszkańców , Polaków, Oławian można uczyć kultury osobistej ! Kubły puste a w koło bałagan którego nikt nie raczy posprzatać , tak nie może być . Powinno się karać tak nie wychowanych mieszkańców itd !

Pozostałe