Rowerem z J-L do Oławy? Wraca temat ścieżki

  • 25.07.2021, 08:54
  • TuOlawa (AH)
Rowerem z J-L do Oławy? Wraca temat ścieżki
Tadeusz Babski wrócił do tematu budowy ścieżki rowerowej na trasie Jelcz-Laskowice - Oława

Podczas sesji Rady Miejskiej przypomniał, że pod koniec maja złożył w tej sprawie do zarządu województwa dolnośląskiego wniosek o treści: - W imieniu mieszkańców miasta i gminy Jelcz-Laskowice proszę o ujęcie w przyszłorocznym budżecie województwa dolnośląskiego budowy ok. 8 km ścieżki rowerowej wzdłuż drogi 455 pomiędzy Jelczem- Laskowicami a Oławą - do skrzyżowania z drogą wojewódzką 455 i 396. W powiecie oławskim zamieszkuje ponad 70 tys. mieszkańców, w dwóch aglomeracjach miejskich i w wielu sołectwach. W Jelczu-Laskowicach i w Oławie znajdują się strefy ekonomiczne zatrudniające wiele tysięcy pracowników. Pomiędzy tymi miejscowościami drogą wojewódzką 455 przemieszcza się tysiące samochodów osobowych i ciężarowych dziennie. Od wielu lat mieszkańcy miasta i gminy Jelcz-Laskowice oczekują na budowę ścieżki rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej łączącej dwa miasta w powiecie oławskim. Droga ta jest w nie najlepszym stanie technicznym i bez utwardzonego pobocza. Poruszanie się dzisiaj tą drogą rowerem jest aktem samobójczym. Od kilku lat radni miasta i gminy zwracają się z prośbą o tę inwestycję. Ze strony władz naszego miasta jest dobra wola w partycypowaniu w kosztach budowy ścieżek rowerowych na naszym terenie. Przykładem dotychczasowej dobrej współpracy samorządu jelczańskiego z władzami Sejmiku Dolnośląskiego jest wspólne ponoszenie kosztów budowy ścieżki rowerowej w Jelczu przy ul. Wrocławskiej w 2020 r. oraz obecnie wzdłuż ul. Oławskiej w kierunku Oławy. Nowa ścieżka rowerowa łącząca dwa miasta w naszym powiecie jest dzisiaj niezbędna w poprawieniu komunikacji drogowej, bezpieczeństwa użytkownikom drogi oraz popularyzacji rekreacji i turystyki naszego regionu. Prosimy!

W odpowiedzi przeczytał, że Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu w przyszłym roku nie przewiduje zabezpieczenia środków na cel, ze względu na konieczność realizacji bardziej priorytetowych zadań. - W związku z tym pismem, które otrzymałem od DSDiK mam pytanie do burmistrza - mówił radny. - Zaproponowano inne rozwiązanie. Budowa ścieżki rowerowej, mogłaby zostać zrealizowana jako zadanie własne gminy. Jednostki samorządu terytorialnego mogą się bowiem starać o realizacje i dofinansowanie zadań, w ramach projektów unijnych. Wiem, że to samo pismo trafiło również do Urzędu Miasta i Gminy. Jakie jest więc stanowisko władz J-L? Dziś ta droga wygląda tak, że od poniedziałku do piątku tylko samobójcy zdecydują się przejechać przez nią rowerem. W miarę spokojnie bywa jedynie w niedzielę. Dlatego zależy mi na tym, by tę inwestycję jak najszybciej zrealizować.

Wiceburmistrz Romuald Piórko powiedział, że gmina w 50% dofinansowuje budowę ścieżki rowerowej na drodze 455, zaczynając od Łęgu, przez chodnik w kierunku Jelcza-Laskowic, potem od ul. Zachodniej do Oławskiej i od skrzyżowania ul. Wrocławskiej z Oławską, aż do Ogrodowej: - Mamy też podpisane porozumienie z DSDiK na kontynuację tej ścieżki od Ogrodowej do Leśnej. I na ten moment to tyle. Dolnośląska Służba Dróg i Kolei napisała, że gmina może to zrobić sama. Oczywiście, że w teorii może. Przypomnę jednak, że mówimy o pasie drogowym, który w całości należy do DSDiK. A także o fragmencie, którego dotyczą szczególne przepisy Natura 2000. Bez wspólnego działania z zarządem województwa nie będziemy w stanie zbudować tej ścieżki. To nie oznacza jednak, że nie podejmujemy działań. Tuż przed sesją wysłaliśmy wniosek. W tym momencie opracowywane są założenia dotyczące nowej perspektywy finansowej, więc zgłosiliśmy, że jesteśmy zainteresowani budową ścieżki rowerowej na tej drodze, wspólnie z gminą Oława i miastem Oława. Ponadto napisaliśmy również, że chcielibyśmy udrożnić ścieżki na wale przeciwpowodziowym od ulicy Leśnej do granicy wału przy drodze 455 i dalej do gminy Czernica. Jeśli w nowej perspektywie pojawią się odpowiednie programy, to będziemy starali się z nich skorzystać.

Dyskusję zakończył Tadeusz Babski, prosząc radnych o zaangażowanie w sprawę, której szybkie załatwienie powinno być według niego celem wszystkich, bez względu na sympatie i przynależność polityczną.

Kamil Tysa [email protected]

TuOlawa (AH)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
SpecjalistaOdWszystkiego
SpecjalistaOdWszystkiego 26.07.2021, 07:30
Drogi nie ma komu wyremontować. A ścieżkę zrobią? Nie ma szans!
KOMARY
KOMARY 25.07.2021, 12:55
BURMISTRZU GRYZĄ
Sprint
Sprint 25.07.2021, 11:13
Fajny pomysł jeszcze ścieżka Piekary-Kopalina-Minkowice
Darek
Darek 25.07.2021, 10:26
BRAWO ! Tak trzymać Radni!

Pozostałe