Termostat pokojowy - czym jest, jak działa, czy cały czas warto na niego stawiać?

  • 03.08.2021, 08:15 (aktualizacja 03.08.2021, 08:26)
  • tuOlawa BS
Termostat pokojowy
W ostatnich latach możemy zaobserwować boom budowlany na niespotykaną wcześniej skalę. Deweloperzy masowo budują nowe osiedla mieszkań i apartamentów, a prywatni inwestorzy co rusz finansują realizację kolejnych domów na przedmieściach. Jednym z ważniejszych etapów budowy domu jest wybór odpowiedniego systemu grzewczego. Wraz z rozwojem technologii i świadomości ekologicznej, Polacy coraz częściej decydują się na montaż ogrzewania podłogowego. Jeśli chcemy cieszyć się ze wszystkich atutów tego rozwiązania, konieczny może okazać się montaż termostatu pokojowego. Co to takiego?

Czym jest i jak działa termostat pokojowy?

Termostat pokojowy to niewielkie urządzenie wyposażone w czujnik temperatury powietrza. W zależności od zastosowanego systemu grzewczego termostat może być umieszczony w jednym pomieszczeniu lub znajdować się w każdym pokoju naszego mieszkania. Choć ta druga opcja jest nieco kosztowniejsza, to przekłada się na dużo większy komfort użytkowania systemu. Nie od dziś wiadomo przecież, że w sypialni powinna panować nieco niższa temperatura niż w innych pomieszczeniach. Zastosowanie wielu termostatów pozwala zróżnicować temperaturę w naszym domu w zależności od potrzeb.

Jak działa termostat pokojowy? Wbudowany czujnik analizuje temperaturę powietrza w danym pomieszczeniu. Jeśli w pewnym momencie temperatura w pokoju jest niższa niż zakładana, termostat wysyła informację do odbiornika znajdującego się przy piecu lub innej instalacji grzewczej, aby przekierować ciepło właśnie do tego miejsca. Jeśli decydujemy się na montaż tylko jednego, centralnego termostatu, warto rozważyć jego lokalizację. Dlaczego? Jeśli umieścimy go przy drzwiach wyjściowych, to za każdym razem, gdy ich nie domkniemy, możemy liczyć się z tym, że system odbierze to jako znaczne obniżenie temperatury i uruchomi ogrzewanie podłogowe w całym domu. To z kolei przełoży się na wyższe rachunki i przegrzanie domu. Zastosowanie kilku termostatów pozwala uniknąć takich sytuacji.

Kliknij i wybierz odpowiedni termostat dla siebie → https://sterownikitech.pl/termostaty-do-kotlow,c1.html

Czy warto inwestować w termostat?

Zakup termostatu to bardzo opłacalna inwestycja. Za pomocą inteligentnych sterowników możemy zaprogramować system w sposób gwarantujący efektywne i oszczędne ogrzewanie wszystkich pomieszczeń. W zależności od naszych potrzeb możemy dostosować temperaturę w domu do panujących warunków atmosferycznych, a nawet pory dnia. Kluczowe znaczenie ma jednak jakość wykorzystanych sterowników. Tylko certyfikowane, renomowane urządzenia gwarantują bezawaryjną pracę każdego dnia. Tańsze, importowane zamienniki często ulegają awarii, a ich serwisowanie jest niemal niemożliwe. Dobrze zaprojektowany system grzewczy to inwestycja, która będzie nam służyła przez wiele lat - nie warto więc na niej przesadnie oszczędzać, gdyż pozorna oszczędność może z czasem odbić się nie tylko na naszych rachunkach, ale także może wymagać szybkiej wymiany.

W zależności od tego, na jakim etapie budowy domu lub remontu jesteśmy, możemy zastosować sterowniki przewodowe lub bezprzewodowe. Te pierwsze urządzenia są podłączone do sieci elektrycznej, dlatego, jeśli tylko nie nastąpi awaria prądu - nie musimy się martwić o ich działanie. Wymagają one jednak montażu przed wykończeniem pomieszczeń. Sterowniki bezprzewodowe możemy zamontować w każdej chwili i po krótkim zaprogramowaniu cieszyć się optymalną temperaturą w naszym domu. W tym przypadku termostat przekazuje informacje do odbiornika za pomocą fal radiowych. Jedyną wadą tego rozwiązania jest fakt, że wymaga on kontroli akumulatorów, gdyż tego rodzaju system jest oparty na zasilaniu bateryjnym.

(tekst sponsorowany)

tuOlawa BS

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe