Twórzmy wspólnie fotograficzną historię Oławy (9)

  • 06.08.2021, 10:16
  • TuOlawa (AH)
Twórzmy wspólnie fotograficzną historię Oławy (9)
Dziś zdjęcie z 1951 z albumu Zbigniewa Mazura

Zdjęcie wykonane w Rynku w czasie procesji dzieci pierwszokomunijnych z kościoła pw. Matki Boskiej Pocieszenia do kościoła św. Piotra i Pawła. Kościół Matki Boskiej Pocieszania jest  po prawej stronie, obok drzewa (na zdjęciu niewidoczne). Przed kościołem Piotra i Pawła były rozstawione stoły oraz ławy i dzieci wspólnie konsumowały kakao i słodkie bułki - wtedy nie było mody na robienia przyjęć w restauracjach, kawiarniach i domach. Ale wróćmy do zdjęcia - budynek w głębi, z wysokim dachem, istnieje do dziś przy pl. M.M.Kolbego. Ruiny budynków widoczne na wprost, to pozostałość po domach spalonych w czasie działań wojennych w  lutym 1945 r. Ruiny po prawej - w tym miejscu była mennica, która powstała w XIV wieku. Przed wojną w tym budynku była restauracja, a w budynku po lewej, hotel z restauracją o nazwie "Pod Lwem". Przed samą wojną w Rynku było kilkanaście lokali gastronomicznych. Dziś w miejscu, gdzie widzimy ruiny, stoi budynek mieszkalny, od 1965, w którym jest sklep meblowy na parterze. Linia zabudowy jest cofnięta o  kilkanaście metrów w stosunku do budynków przedwojennych.

 Zwracam uwagę na równą przedwojenną nawierzchnię ulicy, wykonaną z kostki  brukowej, która została w bardzo niechlujny sposób odbudowana po wymianie rur wodnych, kanalizacyjnych i innych instalacjach w latach 60. - widać to na moich zdjęciach z tego okresu. Na początku lat 70. położono na tej kostce asfalt - dziś dokładnie w tym miejscu miasto przebudowuje nawierzchnię i ponownie kładzie kostkę brukowa. Oby wytrzymała tyle, co ta przedwojenna.

Lesław Mazur, autor albumu "Oława w latach 60. i 70. ubiegłego wieku na fotografiach Lesława Mazura"

PS

O ciekawych zdjęciach, jakie macie w swoich albumach rodzinnych, a którymi chcielibyście się podzielić z czytelnikami, można zawiadomić redakcję, nr. tel. 605-996-556, a my chętnie zgłosimy się po zdjęcie i informacje na jego temat.

Ocalić od zapomnienia

Od dłuższego czasu namawiamy mieszkańców Oławy, aby przekazali swoje zdjęcia i dokumenty z początków zamieszkania w Oławie do Biblioteki Publicznej w Oławie - Izba Muzealna Ziemi Oławskiej w Rynku, w ratuszu, gdzie zostaną skopiowane i - jeżeli będzie taka wola - zostaną zwrócone właścicielowi. Jeżeli ktoś chce przekazać swoje zdjęcia, dokumenty, a z różnych powodów sam nie może dostarczyć ich do biblioteki, można zadzwonić pod numer biblioteki 71 301 07 42, a pracownicy biblioteki zgłoszą się i odbiorą te pamiątki, które zostaną zachowane dla następnych pokoleń.

 

 

 

(kt)

TuOlawa (AH)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe