Czas na maliny!

  • 13.08.2021, 11:02
  • TuOlawa (AH)
Czas na maliny!
Kiedy inni ludzie spędzają urlopy, wylegując się w słońcu, dla nich wakacje to pora zbiorów, i - co za tym idzie - bardziej dochodowy czas w roku. - Maliny zaczynają się w sierpniu, więc teraz jest dopiero początek - mówi Mariusz Bezdzietny, współwłaściciel jednej z plantacji we wsi Radłowice w gminie Domaniów

- Zaczynają się w sierpniu, a kiedy się kończą?

- Maliny rosną aż do przymrozków, czyli kilka miesięcy. A są na krzewach, dopóki nie zrobi się zimno.

- Czy maliny trzeba zbierać codziennie?

- Nie ma ich na tyle, aby zbierać codziennie. Jeśli jednego dnia zbierzemy wszystko, następny zbiór mamy zazwyczaj za dwa-trzy dni. Oczywiście wszystko zależy od tego, jaka będzie pogoda.

- Jak dużo malin macie?

- Maliny zajmują u nas około 30 arów.

- Sami je zbieracie, czy macie od tego ludzi?

- Ciężko byłoby zbierać  samemu. Mamy ludzi. Są to osoby, które stale do nas przychodzą. Podczas jednego dnia zbioru mamy najczęściej 3-4 osoby. To wystarcza. Plus oczywiście nasza pomoc.

- Stali ludzie, czyli stała płaca?

- Wszystko zależy od tego, jak wygląda sytuacja z maliną na polu. Nie zawsze jest tak samo. Tak jak wcześniej mówiłem, ich ilość zależy od pogody. My ludziom płacimy 15 zł za jedną klatkę, w której jest 4 kg malin.

- Ile macie podczas jednego zbioru?

- Różnie. Kiedy jest wysyp, to nawet po 30 klatek z tych 30 arów.

- Jak się dba o maliny? Potrzebują jakiejś specjalnej pielęgnacji?

- Maliny, a właściwie ich krzewy ,nie wymagają jakiejś specjalnej opieki. Prace pielęgnacyjne malin są wykonywane mechanicznie. Ręcznie je zbieramy.

- Czy maliny mają różne odmiany?

- Oczywiście. Tak jak każda inna roślina, malina ma nawet kilkanaście odmian. My mamy posadzone odmiany takie jak m.in. Polonez. Są różne odmiany, niektóre zaczynają rodzić już w lipcu. Natomiast my stawiamy na rodzaje malin jesiennych, więc u nas zbiór trwa od niedawna.

- Jako jedyni w gminie macie plantację maliny?

- Nie, u nas we wsi jest jeszcze jeden hodowca.

- A co ze sprzedażą? Macie stałych klientów?

- U nas odbiorcami są często znajomi, ale mamy też stałych kupców. Czasem dostarczamy maliny do małych wiejskich sklepów. Natomiast kiedy mamy nadmiar, sami z nich coś robimy.

- Przetwory?

- Robimy soki, które również później sprzedajemy.

- Co jeszcze można robić z malin?

- Oprócz  soków także dżemy i nalewki, ale można je także suszyć. Maliny są też dobrym dodatkiem do ciast, deserów albo po prostu do zjedzenia na surowo.

- Jakie witaminy zawierają? Warto je jeść?

- Oczywiście. Maliny są bardzo zdrowe. Zawierają naturalne witaminy C i E, a także witaminy z grupy B. Mają też kwas foliowy, potas, żelazo, magnez, wapń czy fosfor.

- A od jakiego czasu hodujecie maliny?

- Mamy je od około dziesięciu lat.

- Można powiedzieć, że maliny to taka wasza rodzinna tradycja?

- Czy tradycja to nie wiem, ale ja prowadzę je razem z mamą i babcią, więc trochę to tak przechodzi z pokolenia na pokolenie.

(do)

TuOlawa (AH)

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Kazik
Kazik 13.08.2021, 23:36
,,Kiedy inni ludzie spędzają urlopy, wylegując się w słońcu, .... "
Mój urlop letni to dwa tygodnie ...... , a tak zapie**** ol po 12 godz. dziennie.
ciekawe co plantator robi po zbiorach ?
....

Pozostałe