Tak zaczynali naukę we wrześniu 1945

  • 03.09.2021, 14:05 (aktualizacja 03.09.2021, 14:35)
  • Źródło: Biblioteka Publiczna w Oławie-Izba Muzealna Ziemi Oławskiej
Tak zaczynali naukę we wrześniu 1945 źródło Biblioteka Publiczna w Oławie-Izba Muzealna Ziemi Oławskiej
Wiedzieliście? Jutro rocznica tego wydarzenia
 Pionierem szkolnictwa podstawowego w Oławie był Jan Gelles. Wraz z nauczycielami już w lipcu i sierpniu 1945 r. przystąpił do porządkowania obiektu po byłym lazarecie przy ul. Ogrodowej 21 (dziś żołnierzy AK). Nad głównym wejściem umieszczono godło polskie i tablicę z napisem „Publiczna Szkoła Powszechna w Oławie”.
4. września (czyli jutro obchodzimy rocznicę) po nabożeństwie w kościele parafialnym odbyło się uroczyste rozpoczęcie pierwszego roku szkolnego.
Ze wspomnień Jana Ryczkowskiego:
"W 45. w maju dopiero wojna się skończyła, a my już we wrześniu zaczynaliśmy naukę. Jeszcze organizowaliśmy tę szkołę. My stare byki byliśmy, bo ja miałem 14 lat, a jeszcze podstawówki nie skończyłem. A byli i starsi ode mnie. Myśmy zwozili ławki do szkoły. Bo tu był szpital, taki lazaret wojskowy w czasie wojny. Jeszcze znajdowaliśmy tam różne medykamenty, brudów, śmieci pełno było, zastrzyki... i myśmy to sprzątali. Zwoziliśmy ławki, stoły, pianino z takiej sali za Odrą (z zajazdu Junga przy moście odrzańskim ) i myśmy to sprzątali.
Źródło: Biblioteka Publiczna w Oławie-Izba Muzealna Ziemi Oławskiej

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe