Kartka w drzwiach "jestem u Grażynki" - to zaproszenie dla złodzieja...

  • 21.11.2021, 10:31 (aktualizacja 21.11.2021, 10:49)
  • Źródło: policja Oława
Kartka w drzwiach "jestem u Grażynki" - to zaproszenie dla złodzieja...
Oławska policja radzi jak uniknąć włamania

Dom lub mieszkanie, w którym zgromadzony jest dorobek wielu lat pracy, stanowi łakomy kąsek dla złodzieja. Trzeba zrobić wszystko, aby do minimum ograniczyć włamania i kradzież naszej własności m.in. z mieszkań, domów lub piwnic. Podpowiadamy jak można uniknąć takiego zagrożenia.

Pamiętajmy, że złodziej nie potrzebuje dużo czasu, by nas okraść. Okazją do kradzieży mogą być otwarte drzwi lub okna podczas chwilowej nieobecności lokatorów, a nawet gdy wszyscy domownicy są w środku, ale zajęci lub śpiący nie słyszą co się dzieje w drugim pokoju lub przy drzwiach. Warto wyposażyć drzwi i okna w odpowiednie zamki patentowe oraz zadbać o to, aby zawsze działało oświetlenie przed drzwiami wejściowymi - włamywacz unika miejsc oświetlonych. Doskonałym zabezpieczeniem są również domofony, jednak pamiętaj, aby za pomocą domofonu nie otwierać drzwi obcym, przypominaj tę zasadę również innym domownikom.

Na ogół znamy "swojego" listonosza, inkasenta lub dzielnicowego. Zachowujmy się szczególnie ostrożnie jeżeli pojawi się nieznana nam osoba podająca się za pracownika różnych instytucji. Jeżeli obawiasz się nieznajomego, nie wpuszczaj go, nie każdy kto puka do twoich drzwi ma uczciwie zamiary.

Wychodząc z domu zamknij wszystkie okna i drzwi, szczególnie te, które mogą "kusić" złodzieja. Zamknij również okienka piwniczne i innych pomieszczeń gospodarczych, przez które można przedostać się do pomieszczenia.

Nie pozostawiaj w drzwiach żadnych kartek typu "jestem u Grażynki", włamywacz bardzo lubi gwarancje, że mieszkanie jest puste.

Warto zwrócić uwagę na zabezpieczenie naszej piwnicy i pamiętać o zamykaniu drzwi wejściowych. Najlepiej, jeśli drzwi do piwnicy są pełne, a zamki i kłódki odpowiednio przymocowane i posiadające atesty. Starajmy się nie trzymać tam rzeczy wartościowych i co jakiś czas sprawdzajmy czy nie doszło do włamania.

Nie ryzykuj niepotrzebnie - unikaj przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii. Takie "dobre schowki" jak szafa z bielizną, doniczka z kwiatami czy książki są bardzo dobrze znane włamywaczom i penetrowane przez nich w pierwszej kolejności. Nie opowiadaj o swoim majątku i nie chwal się nim w internecie. Warto zapisać numery fabryczne wartościowych przedmiotów lub oznakować je w indywidualny, trwały sposób, niewidoczny dla złodzieja.

Dobrze znający się i zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom, kradzieżom, rozbojom i chuligaństwu. Porozmawiaj z sąsiadem o bezpieczeństwie w Waszym miejscu zamieszkania, ustalcie jak zachować „sąsiedzką czujność”. Dzisiaj pomożesz Ty - jutro pomogą Tobie!

Policjanci prowadzą każdą zgłoszoną sprawę. Dużym utrudnieniem jest jednak brak świadków i czas, który upływa od zdarzenia do zgłoszenia przestępstwa. Pamiętajmy, że natychmiastowe zgłoszenie o włamaniu, nawet telefoniczne, daje szanse na wykrycie sprawcy. Dlatego, gdy staniemy się ofiarą kradzieży lub włamania niezwłocznie wezwijmy na miejsce Policję. Do czasu przyjazdu funkcjonariuszy starajmy się niczego nie dotykać, nie sprzątać, ani nie przeglądać swoich rzeczy, aby ustalać co zginęło - w ten sposób możemy zatrzeć ślady pozostawione przez włamywacza. Razem możemy skutecznie wyeliminować przestępców z naszego otoczenia

Źródło: policja Oława

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe