Blisko 34 mln zł na rozwój dolnośląskich szkół

  • 03.03.2018, 12:45
  • Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie
Blisko 34 mln zł na rozwój dolnośląskich szkół
Dodatkowe zajęcia z języków obcych, nauk matematyczno-przyrodniczych i informatyki, stypendia dla uczniów szczególnie uzdolnionych, szkolenia nauczycieli czy zakup wyposażenia pracowni – to tylko kilka przykładów działań, na które szkoły mogą otrzymać dotację unijną. Wczoraj ruszył nabór wniosków. Na konkurs przeznaczono około 34 mln zł. Wsparcie w ramach projektu mogą otrzymać szkoły podstawowe oraz ponadpodstawowe w zakresie kształcenia ogólnego, ich uczniowie oraz nauczyciele. Nabór w ramach Poddziałania 10.2.1 „Zapewnienie równego dostępu do wysokiej jakości edukacji podstawowej, gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej” to konkurs na projekty realizowane poza obszarem Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (Jelenia Góra, Wrocław, Wałbrzych). W ramach projektu można zaplanować:
  • realizację zajęć dodatkowych z zakresu języków obcych, nauk matematyczno-przyrodniczych i informatycznych;
  • wypłatę stypendiów dla uczniów szczególnie uzdolnionych;
  • zajęcia dodatkowe dla uczniów ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi;
  • rozszerzenie oferty szkół o zagadnienia związane z poradnictwem i doradztwem edukacyjno-zawodowym;
  • szkolenia oraz inne formy podwyższania kwalifikacji nauczycieli.
Dodatkowo istnieje możliwość zakupu wyposażenia szkolnych pracowni w narzędzia do nauczania przedmiotów przyrodniczych lub matematyki. − Dzięki tym funduszom dolnośląskie szkolnictwo może sukcesywnie się rozwijać. Już do tej pory podpisaliśmy 138 umów na kwotę dofinansowania niemal 83 milionów zł. Dzięki realizowanym projektom ponad 16,5 tysiąca uczniów oraz 93 nauczycieli skorzystało z programu, a 103 pracownie zostały doposażone – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego. Wnioski składa się jedynie w formie elektronicznej od 1 do 22 marca do godziny 15.00. W konkursie wnioski mogą składać jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacje pozarządowe, z zastrzeżeniem, że wnioskodawcą lub partnerem w ramach projektu musi być organ prowadzący szkołę lub szkoły objęte wsparciem. Co ważne, należy wziąć pod uwagę, że wszystkie formy wsparcia zaplanowane w ramach projektu muszą być jedynie uzupełnieniem działań na co dzień prowadzonych przez szkoły. Oznacza to, że skala działań prowadzonych przed rozpoczęciem realizacji projektu nie może ulec zmniejszeniu w stosunku do skali działań prowadzonych w okresie 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku.
Biuro Prasowe Urządu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego
Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Slawekpobo
Slawekpobo 03.03.2018, 21:28
Podobno Unia chce nas zniewolić, zrobić z nas niewolników, tanią siłę roboczą, baranów którzy nic nie będą umieli i będą im służyć. A tu kolejna unijna dotacja na dodatkowe zajecia, kształcenie, programy, doposażenie szkół i na stypendia. Po co ta zła unia to robi? Przecież wykształconymi ludźmi trudniej jest manipulować i sterować. Poza tym, wykształcony człowiek jest bardziej kteatywny w dzialaniu i bardziej wydajny w swojej pracy. Wykształcony czlowiek nie czeka aż panstwo mu da, tylko bierze sprawy w swoje ręce i sam potrafi o siebie zadbać. Potrafi założyć firmę i być niezależnym...
Dobrze, że gro środków unijnych pozostało w rekach sejmików wojewódzkich, bo tam jeszcze nie dotarła dobra zmiana i środki są dzielone uczciwie. Podejrzewam, że gdyby to rząd dzielił te pieniądze, to trafiły by tylko do pewnej szkoły w Toruniu, lub innej szkoły, która należy do fundacji męża byłej pani premier?

Pozostałe