Życiowe i ważne podczas wakacji!

  • 06.07.2017, 13:39
  • Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie
Życiowe i ważne podczas wakacji!

Dzielnicowi już miesiąc przed wakacjami rozpoczęli kampanię edukacyjną, która skierowana była do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Główny temat pogadanek to bezpieczny wypoczynek podczas wakacji. Dla tych, których ominęła ta lekcja, publikujemy kilka ważnych zasad, których znajomość może być na wagę życia

- Niektórych wypadków, które zdarzają się podczas wakacji, z pewnością można by uniknąć, gdyby zamiast brawury i szaleństwa posłuchać głosu rozsądku - mówi. mł. asp. Wioletta Polerowicz z KPP w Oławie. - Apelujemy do mieszkańców, aby podczas wypoczynku zwracali uwagę na wszystkich wypoczywających. Nie obawiajmy się reagować na każde nieprawidłowości związane z wypoczynkiem najmłodszych. *** Jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą? Pamiętaj, aby: - kąpać się w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników, unikać kąpielisk niestrzeżonych, - zawsze stosować się do regulaminu kąpieliska i poleceń ratowników, opiekuna obiektu czy policjantów, - nie wchodzić do wody bezpośrednio po obfitym posiłku czy dłuższym opalaniu, - nigdy nie skakać do wody w miejscach nierozpoznanych, - nadzorować dzieci bawiące się w wodzie, również wtedy, gdy potrafią pływać. Zwykłe zachłyśnięcie może skończyć się utonięciem, - korzystając ze sprzętu pływającego zawsze trzeba sprawdzać jego sprawność i ubierać kamizelkę ratunkową, - korzystając z materaca nie odpływać zbyt daleko od brzegu, - nie wchodzić do wody wbrew zakazom ratownika oraz w czasie, kiedy jest wywieszona czerwona flaga, - pod żadnym pozorem nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu lub pod działaniem środka odurzającego, - w czasie kąpieli nie krzyczeć i dla zabawy nie wzywać pomocy, jeśli faktycznie nie jest ona nam potrzebna. *** Gdy dziecko zostaje samo w domu: - naucz je, aby podczas twojej nieobecności nikomu nie otwierało drzwi, -  co pewien czas przeprowadzaj rozmowy na temat zagrożeń, z którymi dziecko może się spotkać (zaczepki nieznajomych, obietnica pokazania czegoś szczególnie atrakcyjnego w odległym od domu miejscu, propozycja przejażdżki samochodem), - w domu obok telefonu umieść kartkę z numerami telefonów do pracy, taty, mamy lub bliskich członków rodzi­ny, również warto wskazać numery do policji - 997 lub 112, straży pożarnej- 998, pogotowia ratunkowego - 999, - zapewnij dziecku bezpieczną zabawę - zamontuj w drzwiach mocne zamki, zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie instalacji gazowej i elektrycznej oraz urządzeń, które są do nich podłączone, poproś sąsia­dów, aby zwracali uwagę na obcych, jeśli masz telefon, zadzwoń o róż­nych porach, - schowaj przed dzieckiem wszelkie lekarstwa, - zwracaj uwagę na sposób przechowywania kluczy do mieszkania, który­mi dysponuje dziecko (najlepiej w kieszeni ubrania szczelnie zamknię­tej, a nie na szyi) - nie ujawniaj swoim pociechom miejsc przechowywania wartościowych przedmiotów, - bezwzględnie zakazuj dzieciom wsiadania do samochodów kierowa­nych przez obcych, wsiadania z obcymi do windy, oddalania się z ob­cym lub przyprowadzania nieznajomych do domu. Musisz zrobić wszy­stko, aby dziecko byto nieufne wobec obcych. Oprac. (AH)
Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
07.07.2017, 16:07
pan dobra rada pokaz gdzie na olawce jest ratownik.dzieci urzednikow pewnie w turcji lub egipcie.a reszta w olawce lub odrze.a pozniej w wiadomosciach artykuly o topielcach.
Kris
Kris 07.07.2017, 00:16
Hum bzdury piszesz juz trzy lata obiecuja a ze wybory juz w przyszlym roku to znow obiecanki sie zaczely!
Anna
Anna 06.07.2017, 20:59
Czy wladza moze mi powiedziec gdzie w Olawie moge poplywac w wodzie z dzieckiem skoro zamkneli basen ? Moze nad Olawka wyznaczcie miejsce i zorganizujcie ratownika ? W Olawie nawet niema gdzie sie wykapac ani wypoczac ! Wstyd mi za takich rzadzacych !
Hum
Hum 06.07.2017, 19:48
Ko gut, nie taki gut, gut, władza wie, co robi,basen będzie, ale za rok, dwa, i to taki, że będziesz się nim chwalił
ko gut
ko gut 06.07.2017, 15:30
Tak właśnie oławskie dzieci muszą spędzać wakacje!!! Na wodospadzie Oławki!!! Bo władze miasta zamknęły kąpielisko nie dając nic w zamian. Zarośnięte Piaski mogły by być wykorzystane tak, jak staw w Jelczu albo jak Sielska Woda. Ale po co? Nie ma kto się tym zająć. Nie mamy szczęścia do gospodarzy miasta. Za to gospodarze mają.... mieszkańców i ich potrzeby... głęboko.... szkoda, że nie w basenie...tylko w nosie. Żal....

Pozostałe