Stop manipulacji, nie kupuj na prezentacji!

  • 08.11.2019, 09:11
  • Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie
Stop manipulacji, nie kupuj na prezentacji!

OŁAWA. Edukacja. Pod takim hasłem odbyła się prezentacja w ramach wykładów uniwersytetu III wieku

Prowadził ją Marek Pilch z "Czasu seniora" oraz fundacji "Manko", która zajmuje się sprawami najstarszych Polaków i Polek. W ramach wykładu, prowadzący opowiadał o niebezpiecznych praktykach niektórych firm handlowych, które nagminnie oszukują wciąż seniorów w naszym kraju. Wśród tez, które przewijały się przez prezentację, można było usłyszeć o tym na co trzeba uważać dając się zaprosić na prezentację, co powinno wzbudzać naszą nieufność, gdy odbieramy telefon od telemarketera. Jakich sztuczek używają sprzedawcy, aby zareklamować swój "cudowny" produkt. Prowadzący też pokazał ile warte, tak naprawdę są towary, które na szemranych prezentacjach są sprzedawane emerytom za kilka tysięcy złotych. W co i w kogo celują nieuczciwi sprzedawcy? Jak mówił Marek Pilch dla każdego seniora znaczenie mają trzy wartości - zdrowie, rodzina, uczciwość. Poprzez bliskie nam emocje, będą reklamować nam produkty, wykorzystując właśnie te trzy znaczenia. Będą mówić, że ich produkty radykalnie wpłyną na poprawę zdrowa, a nawet jakości życia. Mówiąc o rodzinie, będą mówić uczestnikom, że przecież każdy o nią dba, a szczęście najbliższych jest dla nas najważniejsze. Każda z tych firm i ich przedstawiciele mówią o tym, że są najlepsi i prezentują najwyższe standardy. Prowadzący przestrzegał też przed wszelkimi certyfikatami, które jak opowiadał może wystawić sobie sama firma, rejestrując inną spółkę, która potwierdzi "najwyższe standardy" oferowanego produktu. Jakie towary najczęściej możemy kupić podczas tych prezentacji - masażery, sokowirówki, stalowe garnki, wełniane kołdry czy odkurzacze. Wszystkie są cudowne, niepowtarzalne, zmieniające całe życie.

A jak bronić się przed nieuczciwi praktykami? Nie podpisywać żadnych dokumentów podczas tego typu prezentacjach, nie wierzyć w żadne gratisy, pamiętać należy, że nie ma nic za darmo. Sprawdzać jeśli jest taka możliwość ceny oferowanych produktów w internecie. Jeśli już się coś podpisało, należy pamiętać o 14 dniowym czasie odstąpienia od zakupu danego towaru, który podlega każdy zakupiony produkt. Niech seniorzy konsultują się z dziećmi czy wnukami, które mogą pomóc w kłopotliwej sytuacji. Kiedy mamy stuprocentową pewność, że nas oszukano zgłaszajmy sprawę na policji czy nawet po konsultacji z prawnikiem do prokuratury.

Tekst i fot.: Grzegorz Kacała [email protected]
Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe