Akcja "Znicz 2019" - policja przypomina i radzi

 • 31.10.2019, 07:42
 • Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie
Akcja "Znicz 2019" - policja przypomina i radzi

Okres poprzedzający dzień 1. listopada oraz kilka następnych dni po „Wszystkich Świętych”, to tradycyjnie czas natężonego ruchu samochodów oraz pieszych na głównych ciągach komunikacyjnych, a w szczególności w okolicach cmentarzy.

Sytuacja taka skutkować może wzrostem zagrożenia bezpieczeństwa  oraz zakłóceniem płynności ruchu pojazdów. W tych dniach mogą wystąpić dodatkowe zagrożenia w ruchu drogowym, takie jak: zmienne warunki pogodowe, okazjonalne użytkowanie samochodów przez osoby  nie mające doświadczenia w prowadzeniu pojazdów, jak również kierowanie samochodami w stanie nietrzeźwości. Dzień 1 listopada  dla większości z nas to czas zadumy i refleksji nad grobami naszych najbliższych. Niestety, to również czas nasilenia występowania zjawisk  nieakceptowanych społecznie, takich jak: wzrost aktywności środowisk przestępczych, których zainteresowanie ukierunkowane będzie głównie na nasze mienie. Dlatego pamiętajmy o tym aby:
 • przed wyjściem na cmentarz lub do kościoła ,zabezpieczyć dokładnie nasze mieszkania  i domy, nie pozostawiajmy uchylonych okien, domykajmy drzwi wejściowe do naszych klatek – po to jest domofon aby sprawdzić kto wchodzi na teren naszej klatki.
 • rzeczy wartościowe, takie jak pieniądze i biżuteria zostawmy w miejscach bezpiecznych,
 • jeśli wyjeżdżamy  na kilka dni, poprośmy sąsiada aby zwrócił uwagę na nasze mieszkanie, dom,
 • samochody parkujmy w miejscach do tego przeznaczonych, nie pozostawiajmy uchylonych okien w autach, a wewnątrz pojazdu nie zostawiajmy żadnych rzeczy wartościowych typu radio, torebka, które mogłyby  być pokusą dla złodzieja. „Kieszonkowcy” w tych dniach będą nas pilnować, umiejętnie wtapiając się w tłum. Starajmy się dostosować nasze zachowanie do kierujących ruchem policjantów, strażników miejskich  i gminnych,
 • pamiętajmy o tym aby na cmentarz zabierać tylko rzeczy niezbędne, nie dajmy złodziejom satysfakcji i  przede wszystkim bądźmy czujni  robiąc porządki na grobach naszych bliskich, nie zostawiajmy rzeczy wartościowych bez nadzoru,
W dniach od 31 października do 4 listopada 2019 r. policjanci Komendy Powiatowej Policji  w Oławie i podległego jej komisariatu w Jelczu_laskowicach, wspólnie ze Strażą Miejską i Strażą Gminną będą czuwali nad bezpieczeństwem w powiecie. Przeprowadzą działania mające na celu zapewnienie płynności i bezpieczeństwa ruchu w rejonie cmentarzy, na drogach dojazdowych do nich oraz na głównych ciągach komunikacyjnych. Działania te będą miały  charakter  prewencyjny, ale  także represyjny Pamiętajmy o właściwym używaniu świateł zewnętrznych w samochodach  i  o stosowaniu pasów bezpieczeństwa. Wsiadając za kierownicę pojazdu – bądź trzeźwy i wypoczęty.   Główne przyczyny  wypadków drogowych, o których warto pamiętać podczas jazdy:
 • nadmierna prędkość
 • zmęczenie kierowcy , dlatego zalecamy krótkie przerwy w podróży
 • nieprawidłowe przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych
 • nieprawidłowe wyprzedzanie
 • nagłe wtargnięcia pieszych na jezdnię oraz nagminne przekraczanie jezdni  w miejscach niedozwolonych
Piesi uczestnicy ruchu powinni korzystać z chodników, a w przypadku ich braku - z pobocza. Przed wejściem na jezdnię należy zachować szczególną ostrożność i przechodzić tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Policjanci przypominają o obowiązku noszenia elementów odblaskowych przez wszystkich pieszych poruszających się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Pamiętajmy, że bycie bezpiecznym zależy od tego czy jesteśmy widoczni. W okolicach cmentarzy przygotowane zostaną specjalne parkingi dla tych, którzy zdecydują się wybrać na cmentarz swoim samochodem. Jednak doświadczenia z lat ubiegłych pokazują, że zdecydowanie szybciej można będzie dojechać w rejon cmentarza dodatkowymi autobusami  komunikacji miejskiej. Oficer prasowy KPP w Oławie, podinsp. Alicja Jędo
Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe