Ubezpieczenie na wyjazd do pracy za granicę - co warto wiedzieć?

 • 09.06.2021, 13:00
 • Grupa Tipmedia
Ubezpieczenie na wyjazd do pracy za granicę - co warto wiedzieć?
Wyjazdy do pracy za granicę cieszą się ogromną popularnością szczególnie w okresie wakacyjnym. Rośnie wtedy zapotrzebowanie na pracowników sezonowych, którzy mogą znaleźć wysoko płatne zatrudnienie przy zbiorach, na budowie czy w magazynach. Jest to doskonała okazja, aby dorobić do domowego budżetu i produktywnie spędzić wakacje. Do takiego wyjazdu należy się odpowiednio przygotować i wykupić odpowiednie ubezpieczenie. Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

Prywatne ubezpieczenie do pracy zagranicą – dlaczego jest ważne?

Praca fizyczna zawsze jest obarczona ryzykiem wypadku, niezależnie od tego, czy wykonujesz ją w kraju, czy za granicą. Ubezpieczenie zdrowotne w Polsce zapewnia Ci dostęp do bezpłatnej opieki medycznej, jednak nie obejmuje swoim zasięgiem innych państw. Oznacza to, że ewentualne koszty leczenia będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni, a należy pamiętać, że są one dość wysokie. W ramach NFZ możesz wyrobić kartę EKUZ, która zapewnia bezpłatną pomoc medyczną w podstawowym zakresie. Zakres ochrony jest jednak bardzo ograniczony, dlatego warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie na wyjazd do pracy za granicę. Taka polisa obejmuje zdarzenia losowe i świadczenia medyczne, które nie są refundowane przez EKUZ. Ponadto oprócz pokrycia kosztów leczenia, zapewnia wypłatę odszkodowania oraz możliwość skorzystania z usług okołomedycznych.

Co powinno zawierać ubezpieczenie pracy za granicą?

Towarzystwa ubezpieczeniowe elastycznie podchodzą do swoich klientów, dzięki czemu możesz samemu zdecydować, jakiej ochrony potrzebujesz. Podstawowa polisa turystyczna rozszerzona o pracę fizyczną może więc zostać rozbudowana o dodatkowe elementy, które uwzględniają specyfikę zatrudnienia na konkretnym stanowisku. Dobre ubezpieczenie powinno obejmować:

 • pokrycie kosztów leczenia i hospitalizacji,

 • pakiet medyczny zapewniający dostęp do specjalistów,

 • zakup leków i materiałów medycznych,

 • usługi ratownictwa,

 • ochronę bagażu,

 • organizację transportu do Polski,

 • OC w życiu prywatnym,

 • assistance,

 • NNW.

Polisa może także uwzględniać ryzyka związane z np. z pracą na wysokościach, obsługą maszyn, czy zatrudnieniem w niebezpiecznych warunkach.

Jak wybrać dobre ubezpieczenie pracy za granicą?

Na rynku ubezpieczeniowym znajdziesz produkty, które mogą się znacznie od siebie różnić. Zanim więc zdecydujesz się na podpisanie umowy, powinieneś dokładnie przeanalizować szczegóły danej oferty. W tym celu możesz skorzystać z kalkulatora na stronie https://rankomat.pl, dzięki któremu porównasz ubezpieczenia turystyczne od różnych towarzystw. Na podstawie podanych przez Ciebie informacji, narzędzie wygeneruje propozycje polis pasujących do Twoich preferencji. Pozwoli Ci to zaoszczędzić czas potrzebny na szukanie ubezpieczeń i analizowanie każdej oferty osobno.

Podczas wyboru najkorzystniejszego produktu, powinieneś zwracać uwagę nie tylko na zakres ochrony. Ważna jest także cena oraz wysokość gwarantowanej sumy ubezpieczenia. Sprawdź także zapisy OWU, szczególnie w części zawierającej wyłączenia odpowiedzialności.

 

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: