Skarb spod drzwi
Butelkę odkryli robotnicy, remontujący ratusz. Kiedy rozkuli podłogę, zobaczyli skrawki papieru i kawałki szkła. Okazało się, że jest to przedwojenna butelka po mleku, zawinięta w gazetę kasy oszczędnościowej - "Sparkasse - Rundschau" (Panorama Kas Oszczędnościowych). Niestety, butelka była rozbita. Leżała w tym miejscu od lipca 1933. Zabetonowano ją w czasie przebudowy "Kreis - und Stadtsparkasse Ohlau", czyli miejskiej i powiatowej kasy oszczędności.
Dla przyszłych pokoleń
Zachował się lakowy odcisk pieczęci oławskiej kasy oszczędnościowej, którym zamknięto butelkę. Wszystkie znalezione dokumenty, są w dobrym stanie. - Zdjęcia przedstawiają pomieszczenie biurowe i wejście do kamienicy - mówi Marta Możejko z Izby Muzealnej Ziemi Oławskiej. - Jest też siedem banknotów z 1923 roku, największy o nominale jednego biliona marek, oraz monety 500 i 200 marek. Według załączonego listu powinno być jeszcze 50 fenigów, ale tego brakuje. Dokument zawiera krótką notkę historyczną o kasie oszczędnościowej w Oławie. Na końcu jest adnotacja, że prace remontowe bardzo dobrze wpasowały się w program aktywizacji bezrobotnych, wprowadzony przez kanclerza Adolfa Hitlera. Pod listem podpisali się: kierownik kasy oszczędnościowej, główny księgowy oraz pięcioro pracowników.
Reklama
Tajemnice ratusza
Zastępcze banknoty z czasów wielkiego kryzysu, monety, fotografie oraz list - to było w zalakowanej butelce, zamurowanej w podłodze przy drzwiach wejściowych do ratuszowej kamieniczki. Przed remontem było tam wejście do redakcji naszej gazety
- 02.04.2011 11:55 (aktualizacja 27.09.2023 16:56)
Reklama
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze