Co powinien zawierać dobry pokarm dla psa?
Najważniejszym składnikiem jedzenia dla psa jest oczywiście mięso, choć nie jest to zwierze wyłącznie mięsożerne. W dobrej jakości karmach powinno znajdować się przynajmniej 50% mięsa lub ryb. W składzie mogą pojawić się także jaja oraz zdrowe oleje, w tym olej rybny bogaty w kwasy tłuszczowe Omega-3, DHA i EPA.
Chociaż psy ewoluowały jako drapieżniki, w ich diecie mile widziane są także warzywa i owoce. Niektóre z nich, takie jak na przykład cebula, mogą być szkodliwe dla psa, jednak inne, jak między innymi dynia, ziemniaki, marchewka, jabłka, albo jeżyny, świetnie uzupełniają zapotrzebowanie na witaminy i minerały w psiej diecie. W składzie jedzenia dla psów znaleźć można także często różnego rodzaju zioła, w tym na przykład korzeń łopianu, mniszek lekarski, kozieradkę, albo pietruszkę.
Pokarm dla psa opisywany jest także składem analitycznym, w którym sprawdzić można proporcje składników takich jak białka (najlepiej około 30%), tłuszcze (około 20%), węglowodany w niewielkich ilościach, a także witaminy, biotyna, kwas foliowy, albo ważne pierwiastki.
Poza istotnymi składnikami w psiej diecie, wielu właścicieli zastanawia się także, ile dokładnie powinien jeść ich zwierzak, jak często podawać mu posiłki i w jakich ilościach. Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w artykule pod adresem https://blog.piesotto.pl/ile-powinien-jesc-pies.
Czego nie należy podawać psu?
Przede wszystkim należy pamiętać, że psy nie powinny jeść posiłków przygotowywanych dla ludzi, ponieważ mogą być dla nich szkodliwe. Za szczególnie niebezpieczne dla czworonogów składniki uważa się czekoladę, czosnek i cebulę, awokado, niektóre orzechy, rodzynki i surowe mięso. Chcąc dbać o zdrowie i dobre samopoczucie psa, należy pilnować, aby żaden z wymienionych składników nie pojawił się w jego diecie.
Pokarm dla psa często zawiera różnego rodzaju wypełniacze, których zadaniem jest podniesienie sytości karmy. Za taki wypełniacz uważa się między innymi składniki zbożowe, które w nadmiernych ilościach mogą prowadzić do otyłości zwierzaka, a także potencjalnie niebezpiecznych alergii pokarmowych.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze