Gmina Czernica ostrzega mieszkańców powiatu wrocławskiego - w szczególności miejscowości Dobrzykowice (na trasie z Jelcza-Laskowic do Wrocławia), o zachowanie ostrożności podczas przebywania we wskazanym rejonie oraz unikanie bezpośredniego kontaktu z tą niebezpieczną rośliną. Teren występowania Barszczu Sosnowskiego doraźnie oznaczono taśmą i tablicą informacyjną (ostrzegawczą).
Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden) to niebezpieczna dla zdrowia, parząca roślina, która została zawleczona do Polski z Kaukazu pod koniec lat 50. XX w.
Nazwa rośliny pochodzi od botanika Dmitrija Iwanowicza Sosnowskiego, a chwast określany bywa jako "zemsta Stalina", bo już okresie stalinowskim zaczęto uprawę barszczu, aby mógł służyć jako tania pasza dla bydła. Barszcz Sosnowskiego jest trudny do zwalczenia, przez co objęta jest prawnym zakazem zarówno uprawy, jak i sprzedaży w całej Polsce. Roślina niesie sobą największe niebezpieczeństwo w okresie kwitnięcia i owocowania, w okresie wysokiej temperatury na zewnątrz. Wówczas do oparzenia może dojść nawet poprzez pośredni kontakt z barszczem Sosnowskiego.
Czytamy na stronie medonet.pl: - Początkowo na skórze pojawia się zaczerwienienie, a następnie tworzą się pęcherze wypełnione surowiczym płynem. Poparzeniu może towarzyszyć intensywny ból i uciążliwy świąd skóry. Nasilenie objawów zależy od tego, jak dużo olejku eterycznego osadziło się na skórze, jak mocna była ekspozycja na światło oraz od indywidualnych cech organizmu. Kontakt z barszczem Sosnowskiego skutkować może poparzeniami drugiego i trzeciego stopnia. Stan zapalny może utrzymywać się około trzech dni. Następnie po około 7 dniach poparzone miejsca ciemnieją (tzw. hiperpigmentacja) i mogą utrzymywać się w takim stanie nawet kilka miesięcy. Natomiast podrażnione miejsca mogą nawet przez kilka lat być wrażliwe na działanie ultrafioletowe. Po tym czasie mogą pozostać nieestetyczne blizny. Jeżeli obszar kontaktu był duży, a pomoc nie została szybko udzielona, uszkodzona skóra może ulec martwicy.
Napisz komentarz
Komentarze