Kiedy karta EKUZ może się przydać?
Od razu trzeba zaznaczyć, że karta EKUZ powinna się znaleźć w bagażu każdej osoby wyjeżdżającej za granicę. I nie chodzi wyłącznie o podróże do pracy, ale także wakacyjne wojaże. Bo trzeba pamiętać, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest przydatna we wszystkich okolicznościach. Wiele osób może zadać sobie pytanie: ile kosztuje EKUZ (więcej na www.ekuz.com.pl). Jest darmowa i to jest jej wielką zaletą.
Karta to nic innego jak dokument potwierdzający, że dana osoba jest objęta ubezpieczeniem zdrowotnym i że w Polsce są za nią odprowadzane składki (analogicznie w innych państwach Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu). Dzięki tej plastikowej karcie podróżny jest objęty podstawowym leczeniem w krajach UE i EFTA. Zarówno w sytuacji, gdy z Polski wyjeżdża tylko na urlop, jak i wówczas gdy kraj opuszcza na dłużej. W sezonie wakacyjnym, to te pierwsze okoliczności są częstsze. Powtórzmy, ile kosztuje EKUZ - wydawana jest bezpłatnie w oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia, a więcej informacji o tym ułatwieniu znajduje się na stronie ekuz.com.pl.
Aby za granicą móc w nagłych przypadkach za darmo skorzystać z pomocy lekarskiej, należy przedstawić EKUZ. Jej wyrobienie jest bardzo proste. Wystarczy zgłosić się do oddziału NFZ. Sama karta przypomina kartę płatniczą, można ją trzymać w portfelu a jej posiadaczem może stać się osoba w każdym wieku, która tylko ma ubezpieczenie zdrowotne..
Dodatkowe ubezpieczenie? Świetny pomysł
Jeżeli ktoś miał okazję skorzystać podczas podróży z EKUZ, mógł spotkać się z sytuacją, że nie każde świadczenie medyczne jest za darmo. Wynika to z wewnętrznych przepisów danych państw, które wskazują, za jaką pomoc należy jednak uiścić opłatę. I tak np. na popularnym wśród polskich turystów Cyprze niewielkie sumy trzeba zapłacić za:
- wizytę u lekarza ogólnego,
- wizytę u specjalisty,
- badania laboratoryjne, radiologiczne oraz inne dodatkowe,
- płaci się także za leki.
Mimo że są to drobne sumy, warto się i przed takimi wydatkami zabezpieczyć. Dlatego znakomitym uzupełnieniem EKUZ jest wykupienie ubezpieczenia – w okresie wakacyjnym – najlepiej turystycznego. Ubezpieczyciele oferują różne warianty polis, dzięki czemu można ją dostosować do własnych potrzeb i zawrzeć w niej ubezpieczenie nie tylko pokrywające koszty leczenia, ale także OC czy NNW, a nawet ubezpieczenie bagażu. Zaletą takiej polisy jest fakt, że działa w krajach, gdzie EKUZ nie obowiązuje. To np. Białoruś i Ukraina czy niektóre państwa Półwyspu Bałkańskiego jak Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Albania, Macedonia.
Sprawdź na stronie https://ekuz.com.pl/ekuz-we-wroclawiu/, gdzie wyrobić EKUZ we Wrocławiu.