Potrzebni wolontariusze

  • 22.04.2009, 11:55
  • Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie
Potrzebni wolontariusze
Z Adamem Dziadurą, lekarzem w oławskim hospicjum, rozmawia Wioletta Kamińska

- Oławskie hospicjum działa już kilka lat, ale wasza działalność jest nietypowa...

- To hospicjum domowe. Powstało trzy lata temu przy oławskim oddziale „Caritas”. Pierwszą umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia podpisaliśmy na rok 2006. Obejmowała kilku pacjentów. Dziś to się zmieniło, a liczba naszych podopiecznych cały czas wzrasta. Istotą naszej działalności jest opieka nad osobami chorymi w ich ostatnim okresie życia. Są to  głównie osoby w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej...

-  Dlaczego hospicjum domowe?

- Najlepszym miejscem na spędzenie ostatnich dni życia jest dom i otoczenie bliskich osób -  stąd pomysł hospicyjnej opieki domowej. W ten sposób pacjent jest przy rodzinie, wśród bliskich, i głównie oni się nim zajmują. My pomagamy przy pielęgnacji, zapewniamy opiekę medyczną, edukujemy, rozmawiamy. Naszym zadaniem jest też przygotować chorego i jego rodzinę do zbliżającej się śmierci. Dla wielu ludzi to duży problem. Nie każdy umie się pogodzić z odejściem bliskiej osoby.           

- Co trzeba zrobić, by skorzystać z waszej pomocy?

- Należy zgłosić się do stacji „Caritas” w Oławie, ze skierowaniem do hospicjum domowego, wystawionym przez lekarza rodzinnego. Opieka nad pacjentami jest bezpłatna i nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Według mnie, to konstytucyjne prawo każdego człowieka, który znajdzie się w takiej sytuacji.

- Kto pracuje w hospicjum?

- Do dyspozycji pacjentów jest  dwóch lekarzy, pięć pielęgniarek i psycholog. Mamy wśród nas księdza, który zajmuje się wsparciem duchowym. Jest on naszym pierwszym i na razie jedynym wolontariuszem. Takich ludzi potrzeba jednak dużo więcej.             
        
- To znaczy, że potrzebujecie rąk do pracy?

- Zgłasza się do nas coraz więcej ludzi oczekujących pomocy. Potrzebują nie tylko opieki medycznej czy duchowej, ale także pomocy w załatwieniu codziennych spraw. Dlatego szukamy życzliwych ludzi, którzy dysponują wolnym czasem i chcieliby pomóc rodzinom chorych, w domowych obowiązkach. Najczęściej trzeba zrobić zakupy, posprzątać, pomóc w pielęgnacji chorego, a czasem posiedzieć, porozmawiać czy potowarzyszyć, trzymając za rękę. Wielu z nas nawet trudno sobie wyobrazić jak wielkie ma to dla nich znaczenie.        
           
- Szukacie też wolontariuszy akcyjnych?

- Tak. Oprócz pomocy chorym i ich rodzinom, chcemy organizować akcje promujące ideę opieki hospicyjnej oraz w nich uczestniczyć i pozyskiwać fundusze na opiekę paliatywną. Mamy nadzieję, że to się uda dzięki pomocy ludzi dobrej woli. Wszystkich, którzy chcieliby nam pomóc, zapraszamy na spotkanie w siedzibie Caritas przy placu Piastów w Oławie (obok wieży ciśnień), w piątek 24 kwietnia od godziny 17.00 do 18.00. Podobne spotkania będziemy organizować sukcesywnie w każdy piątek o tej samej porze. Zapraszamy. Każdy może się przydać, a rąk do pracy nigdy za wiele. 
 

Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Marcin 37
Marcin 37 02.09.2015, 16:40
Czy Hospicjum potrzebuje wolontariuszy??
BARBARA JANOWICZ
BARBARA JANOWICZ 01.05.2017, 10:52
WITAM WSZYSTKICH BARDZO SERDECZNIE .JESTEM BARDZO WDZIECZNA ZA OPIEKE KTORA DOSTAJE OD DOKTORKA ADAMA DOKTORKA ANDRZEJA PIELEGNIARKI TERESKI I OPIEKUNKI TERESKI TO SA MOJE ANIOLY Z WIELKIM SERCEM. .PONAD ROK TROSZCZA SIE O MNIE I WIEM ZE O KAZDEJ PORZE DNIA MOGE LICZYC NA ICH POMOC DZIEKUJE BOGU ZE MOGLAM TE ANIOLY SPOTKAC NA SWOJEJ DRODZE ZYCIA ZAWSZE WDZIECZNA TA ZWARIOWANA PACJENTKA
Agnieszka Herba
Agnieszka Herba 02.09.2015, 16:45
Tak, potrzebuje. W najbliższym wydaniu "Powiatowej" obszerny artykuł na temat działalności hospicjum i informacja, do kogo się zgłaszać, aby zostać wolontariuszem. Gazeta w sprzedaży już dziś wieczorem.

Pozostałe