Uważajcie! Ktoś podszywa się pod bank!?

  • 07.12.2019, 16:30
  • Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie
Uważajcie! Ktoś podszywa się pod bank!?

Bank BNP Paribas na swojej stronie opublikował komunikat ostrzegający przed stroną paribagroup.com. Nazwa mogła wprowadzać ludzi w błąd i kojarzyć się z tą firmą. Co powinny zrobić osoby, które nabrały się na oszustów?

Oto oświadczenie BNP: Szanowni Państwo, w związku z otrzymanymi zgłoszeniami dotyczącymi platformy paribagroup.com informujemy, że serwis ten nie jest powiązany z BNP Paribas Bank Polska S.A., a prezentowane tam logo oraz nazwa serwisu mogą mieć na celu wykorzystanie istniejącego podobieństwa. Jednocześnie informujemy, że BNP Paribas Bank Polska S.A podjął działania, które skutkowały zablokowaniem strony internetowej oraz podejmie kroki prawne, przewidziane polskim prawem. Platforma oferowała m.in. inwestycje związane z rynkiem wymiany walut, obiecując przy tym ogromne zyski. Aby się uwiarygodnić oszuści posługują się nazwą oraz logotypem łudząco podobnym do BNP Paribas, bazując na dobrej opinii Banku i zaufaniu naszych klientów. Warunkiem skorzystania z oferty jest wypełnienie formularza identyfikacyjnego na stronie internetowej. Po wyplenieniu formularza, z zainteresowanym kontaktuje się konsultant z propozycją inwestycji. Jednocześnie w serwisie tworzone jest konto, na które użytkownik może dokonać wpłaty środków na inwestycję. Z pozyskanych informacji wynika, że konsultanci tego serwisu mogą zachęcać do zainstalowania aplikacji umożliwiającej zdalne połączenie z urządzeniem klienta. W rzeczywistości  programy tego typu pozwalają oszustom na przejęcie kontroli nad komputerem, a co za tym idzie uzyskaniem dostępu do wrażliwych danych. Poszkodowani mogą być również proszeni o przesłanie skanu dokumentu tożsamości za pośrednictwem poczty elektronicznej. Istnieje uzasadnione podejrzenie, że pozyskane dokumenty mogą być wykorzystane do wyłudzeń kredytów w bankach lub  instytucjach finansowych oferujących pożyczki. Osoby, które padły ofiarą oszustwa w wyniku działania platformy, powinni niezwłocznie zgłosić sprawę do organów ścigania, a w przypadku nieautoryzowanej transakcji z rachunku bankowego – zgłosić incydent do banku prowadzącego rachunek. Dodatkowo, zalecamy ostrożność podczas korzystania z usług finansowych oferowanych przez internet. Przed dokonaniem wpłaty należy zweryfikować wiarygodność firmy/strony internetowej oferującej produkty inwestycyjne. Klienci nie powinni otwierać wiadomości e-mail i załączników pochodzących z nieznanego źródła, a także instalować programów pobranych z niezaufanych witryn lub otrzymanych od osób trzecich. Źródło: BNP
Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
cześ
cześ 09.12.2019, 08:27
Jak się debile dają nabierać to co się dziwić oszustom

Pozostałe