Ryszard złowił złotą rybkę?

  • 30.08.2020, 10:43 (aktualizacja 30.08.2020, 10:57)
  • TuOlawa (AH)
Ryszard złowił złotą rybkę? Fot.: archiwum Ryszarda Łużnego Złoty jaź złowiony przez Ryszarda Łużnego
Nietypowy połów na młynówce w Ratowicach

Zgłosił się do nas Ryszard Łużny, który 15 sierpnia łowiąc metodą spławikową zaliczył ciekawą rybę - złotą. Okazało się, że jest to orfa. Skusiła się na 3 białe robaki. Ryba ta często nazywana złotą, jest barwną odmianą występującego w polskich wodach jazia (Leuciscus idus). Chociaż w teorii odmiana ta nie występuje w naturze, zdarzały się przypadki złapania złotej orfy na wędkę. Były to jednak sytuacje sporadyczne i dotyczyły zapewne ryb wypuszczonych wcześniej z oczka wodnego. Orfa charakteryzuje się podłużnym ciałem oraz złotym lub pomarańczowym ubarwieniem. Może też posiadać ciemniejsze plamy. Wraz z wiekiem (ryba ta potrafi dożyć nawet 18 lat) jej barwy stają się coraz intensywniejsze. Rekordowej wielkości orfa miała 110 cm i 6 kg, ale zwykle jednak pozostaje mniejsza. W oczku wodnym orfa może osiągnąć wielkość nawet 50 cm i wagę 2 kg, nie nadaje się więc do każdego zbiornika. Ryba ta żywi się owadami i ich larwami, choć nie pogardzi pokarmem granulowanym. Ponieważ orfa jest drapieżnikiem, może służyć do utrzymania w ryzach populacji karasia złocistego, ponieważ chętnie pożywi się ikrą i małym narybkiem. Co ciekawe, orfa jest aktywna także zimą, kiedy inne ryby pozostają w głębszych partiach zbiornika, ona pokazuje się pod lodem.

Łowca tego nietypowego okazu Ryszard Łużny należy do Koła PZW "Burza" we Wrocławiu. Egzamin na kartę zdawał w Kole PZW nr 6 w Jelczu-Laskowicach, w 1970 roku. Najbardziej lubi łowić na spławik lub feeder. Dotychczasowy największy sukces wędkarski pana Ryszarda, to amur o wadze 11 kg i karp 10,5 kg.

(GRARO)

TuOlawa (AH)

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe