Odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego – kiedy jest możliwe?

  • 23.09.2020, 10:02
  • tuOlawa BS
Odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego – kiedy jest możliwe?
Obowiązujący kodeks pracy daje możliwość pracodawcy odwołanie pracownika z rozpoczętego przez niego urlopu wypoczynkowego. Aby taka procedura mogła wejść w życie, muszą być spełnione pewne warunki. Jakie? Kiedy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu?

Wezwanie do pracy w trakcie długo wyczekiwanego urlopu wypoczynkowego może być dla wielu osób niezwykle frustrujące i pewnie w wielu przypadkach budzi ogromne kontrowersje. Jak się jednak okazuje, aktualne przepisy kodeksu pracy jasno określają prawa pracodawcy w tym zakresie. Pracownik może zostać odwołany z urlopu wypoczynkowego, choć musi wystąpić ku temu odpowiedni powód.

Odwołanie pracownika z urlopu – kiedy?

Możliwość odwołania pracownika z urlopu przez pracodawcę reguluje art. 167 kodeksu pracy. Zgodnie z zapisem §1 pracodawca może odwołać pracownika z urlopu tylko wówczas, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu. Mówiąc prościej – aby pracownik mógł zostać wezwany z urlopu do pracy, musi dojść do sytuacji, w której jego obecność jest po prostu niezbędna. Może to dotyczyć okoliczności wykonania nagłego zadania, któremu nie sprosta nikt inny (np. ze względu na brak posiadanej wiedzy), a wyznaczenie zastępstwa w tym konkretnym przypadku jest nieosiągalne. Ważne jest też, że okoliczności do odwołania pracownika z urlopu nie mogą być znane żadnej ze stron przed rozpoczęciem okresu planowanej nieobecności osoby zatrudnionej.

Odwołanie pracownika z urlopu – jakie obowiązki ma pracownik?

W przypadku uzasadnionego odwołania z urlopu wypoczynkowego, pracownik jest w pełni zobowiązany do wstawienia się w pracy. Tego rodzaju wezwanie musi on potraktować jako oficjalne polecenie służbowe. Jego niewykonanie może skutkować nawet zwolnieniem dyscyplinarnym.

Odwołanie pracownika z urlopu – jakie obowiązki ma pracodawca?

Jak zostało wspomniane – aby pracodawca mógł odwołać urlop swojego pracownika, muszą zaistnieć okoliczności, o których obie strony nie miały pojęcia przed rozpoczęciem wypoczynku. Jeśli pracodawca zażąda wstawienia się w pracy osobie będącej na urlopie z powodu, który był znany jeszcze przed planowaną pauzą, wówczas osoba zatrudniona nie ma żadnego obowiązku wykonania tego polecenia.

W przypadku odwołania urlopu pracodawca jest zobowiązany pokryć wszystkie koszty wynikające z nagłego wezwania pracownika do pracy. Dotyczy to chociażby koszty przejazdu i zakwaterowania, które osoba będąca na urlopie poniosła z góry, a nie była w stanie skorzystać z tych usług w pełni.

Co w sytuacjach spornych?

Najtrudniejsze są do rozwiązania sytuacje, w których pracodawca bezpodstawnie odwołuje urlop swojego pracownika. Wówczas dochodzi do sporu, w którym obie strony uważają, że racja leży po ich stronie. W przypadku, gdy pracownik zorientuje się, że jego wezwanie do pracy w czasie urlopu było bezpodstawne, wówczas ma podstawę do ubiegania się np. o zadośćuczynienie za zmarnowany urlop. Inna sprawa, że jest to również sytuacja, która może przysłużyć do natychmiastowego rozwiązania umowy z pracodawcą bez konieczności odbywania okresu wypowiedzenia.

Odowłanie pracownika z urlopu - kilka istotnych kwestii

Odwołanie pracownika z urlopu nie jest tożsame z przerwaniem urlopu, który definiuje art. 166 kodeksu pracy. Ważne jest też, że pracodawca ma prawo odwołać pracownika przebywającego na urlopie bezpłatnym.

Czy można w jakiś sposób uniknąć odwołania urlopu? Prawo nie przewiduje żadnego oficjalnego rozwiązania tej sytuacji. Jedynym wyjściem może być po prostu całkowite zerwanie kontaktu z pracodawcą w czasie urlopu.

Wsparcie merytoryczne – Radca Prawny Wałbrzych Skilex

(tekst sponsorowany)

tuOlawa BS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
real
real 23.09.2020, 15:41
.... a jak jest w drugą stronę?
Aby pracownik poszedł na urlop ( system trzyzmianowy ) , to dwóch pozostałych dogina 12 h aby zamknać dobę.

Ciekawostka z życia wzięta.

Pozostałe