Kownacki nie może być wójtem? Prawnicy wojewody komentują sprawę

  • 19.10.2018, 13:00
  • Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie
Kownacki nie może być wójtem? Prawnicy wojewody komentują sprawę
Kto wygra wybory - to nie jest najważniejsze pytanie w gminie Oława. Częściej stawiane jest to, co będzie, jeżeli ponownie wygra Jan Kownacki, który ma sądowy zakaz pełnienia obowiązków wójta *** 24 kwietnia funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji na polecenie prokuratora Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Białymstoku zatrzymali wójta gminy Oława i lokalnego biznesmena. Obu zatrzymanym postawiono zarzuty. Wójt podejrzewany jest o przyjęcie korzyści majątkowej. Prokurator wnioskował do sądu o 3 miesiące aresztu dla obu podejrzanych. Sąd uwzględnił wniosek tylko wobec podejrzanego biznesmena. Wójta wypuścił na wolność za poręczeniem majątkowym w wysokości 30 tys. zł i zawiesił go w wykonywaniu obowiązków szefa gminy. Od maja wójt nie wykonuje więc swoich obowiązków, ale pobiera pensję. Obowiązki szefa gminy pełni natomiast wicewójt Teresa Jurijków-Górska. * Nie wiadomo jak i kiedy zakończy się ta sprawa. Powstaje więc pytanie, czy zawieszenie będzie obowiązywało w kolejnej kadencji, jeśli obecny wójt znów wygra wybory. Zdania są podzielone i szerzej na ten temat piszemy w papierowym wydaniu "GP-WO". W artykule prasowym nie ma jednak opinii nadzoru prawnego wojewody dolnośląskiego. Odpowiedzi na nasze pytania otrzymaliśmy bowiem już po wydrukowaniu gazety. * Co na ten temat sądzą prawnicy wojewody? Publikujemy odpowiedzi na nasze pytania: * Czy jeżeli obecnie odsunięty od obowiązków wójt zostanie wybrany na to stanowisko ponownie, będzie mógł sprawować funkcję? Do czasu prawomocnego skazania, wybrany na to stanowisko Jan Kownacki może złożyć ślubowanie przed radą gminy i pełnić funkcję wójta w kolejnej kadencji, chyba że środek zapobiegawczy w postaci zawieszenia wykonywania obowiązków będzie nadal obowiązywał. *  Czy obecny zakaz sprawowania obowiązków zakończy się wraz z kadencją, jak mówią niektórzy prawnicy? Zastosowany wobec wójta środek zapobiegawczy, co do zasady, obowiązuje do czasu zakończenia postępowania (czyli jest niezależny od kadencji) - chyba, że zostanie uchylony. Oczywistym jest też, że w przypadku niewybrania Jana Kownackiego na wójta, dalsze stosowanie tego środka zapobiegawczego będzie już bezcelowe. * Jeżeli nakaz sądu będzie obowiązywał także w nowej kadencji, a Kownacki wygra wybory - kto będzie sprawował władzę w gminie Oława? Czy trzeba będzie powołać komisarza? W tej sytuacji Prezes Rady Ministrów na wniosek wojewody wyznaczy osobę, która sprawować będzie funkcję wójta. * Szerzej o sprawie piszemy w papierowym wydaniu "GP-WO", dostępnym również w wersji elektronicznej: https://www.egazety.pl/ryza/e-wydanie-gazeta-powiatowa-wiadomosci-olawskie.html * (WK)  
Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
kkk
kkk 19.10.2018, 14:33
Przypomina wójta Kozioła z Rancza
Jacek
Jacek 19.10.2018, 13:37
O tym wiadomo było od początku... kto sądził inaczej bardzo się mylił. Ale moją uwagę w gazetowym artykule zwrócił temat pensji pobieranej przez zawieszonego wójta. Szanowni Redaktorzy Pan Jan K. NIE MIAŁ I NIE MA PRAWA PENSJI POBIERAĆ. Sąd Najwyższy w wyroku z 16.08.2005 r. (I PK 32/05 OSNP 2006/11-12/184) wskazał, że pracownikowi samorządowemu zatrudnionemu na podstawie wyboru (wójt, burmistrz, prezydent) nie przysługuje wynagrodzenie za czas niewykonywania pracy (art. 81 par. 1 w związku z art. 80 kp) za okres odsunięcia od świadczenia pracy, wskutek postanowienia prokuratora o zastosowaniu środka zapobiegawczego w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych (art. 276 kpk). Zgodnie z art. 80 kp, wynagrodzenie przysługuje jedynie za pracę wykonaną i przepis ten dotyczy wszystkich stosunków pracy, w tym także powstałych na podstawie wyboru. Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wtedy, gdy przepis szczególny tak stanowi. Natomiast w razie zawieszenia pracownika samorządowego tj. wójta, w czynnościach służbowych na mocy orzeczonego środka zapobiegawczego brak jest przepisów przewidujących obowiązek pracodawcy do wypłaty mu wynagrodzenia. Nie ma tu także zastosowania art. 81 par. 1 kp Przepis ten przewiduje bowiem, że pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60 proc. wynagrodzenia. Wydanie przez sąd lub prokuratora w toku postępowania karnego postanowienia orzekającego środek zapobiegawczy w postacie zawieszenia w czynnościach służbowych, z pewnością nie mogą być zakwalifikowane jako przyczyna dotycząca pracodawcy. W tym przypadku przeszkoda w wykonywaniu pracy nie leży po stronie pracodawcy. Oj bogata ta GMINA bogata.

Pozostałe