Cenne znaleziska

  • 07.09.2016, 16:17
  • Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie
Cenne znaleziska
Podczas prac prowadzonych na oławskim rynku, natrafiono na niecodzienne znaleziska - W ramach I etapu rewitalizacji, która polega na wymianie wodociągu wymagane było przeprowadzenie badań archeologicznych - mówi archeolog Marcin Diakowski ze Starego Górnika. - Liczyliśmy na to, że dzięki tym głębokim wykopom odkryjemy nawarstwienia związane z najstarszym osadnictwem. Oława uzyskała prawa miejskie na początku XIII wieku. Do naszych czasów te nawarstwienia w miastach narastały. Wykop w Oławie, który jest na wysokości 1,7 m, również pokazał te najwcześniejsze nawarstwienia. Związane są one z okresem późnego średniowiecza. Możemy to stwierdzić na podstawie wykopanych naczyń glinianych, kości zwierzęcych czy szkła. Można zobaczyć różne zmiany w barwie poszczególnych warstw piasku. Mówią nam o tym, w którym momencie przekładano bruk na rynku, ponieważ pod każdym musi być podsypka. Ciekawą rzeczą, którą zanotowaliśmy, jest dosyć gruba warstwa spalenizny. Odnaleźliśmy w niej materiał zabytkowy z XVII wieku. Świadczy to o dużym pożarze na tym terenie w tamtych czasach. Prawdopodobnie wybuchł on podczas wojny trzydziestoletniej. Zabudowa była wówczas głównie drewniana, dlatego takie budynki nie były odporne na ogień i szybko ulegały zniszczeniom. Wykopy na oławskim rynku będą dalej postępować. Archeolodzy prowadzą swoje prace wspólnie z pracownikami ZWiKu. Znaleziska zostaną później przekazane do muzeum, gdyż są własnością Skarbu Państwa. Końcowym etapem prac archeologicznych będzie publikacja. - Ceramika datuje nawarstwienia - dodaje archeolog Radosław Kuźbik. - Sprawdzimy też do jakich zwierząt należą znalezione kości. (AnKa)
Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
gość
gość 11.09.2016, 15:52
Anonimie jesteś chory z zawiści.
Grześ
Grześ 12.09.2016, 08:24
Kiedy generalnie ma rację. Porównajcie sobie przykładowo z burmistrzem Brzegu, bo mają kilka wspólnych fotek.
11.09.2016, 13:52
Wizytówka naszej Olawy nie jest centrum , a burmistrz o urodzie filmowego amanta sprzed trzech dekad, jak Sweet Sweet Tulipan.

Jesli zależy nam na wizytówce miasta, to zamiast rewitslizowsc rynek na grube miliony, wystarczy dobry krawiec, który naszemu amantowi skróci spodnie, doszyje rękawy do krótkiej koszuli, która tak lubi ubierać do krawata i bedzie OK.
Do Anonima
Do Anonima 11.09.2016, 19:00
Anonimie, skąd się wziąłeś? Skąd w tobie tyle kompleksów? Ojciec cię bił, matka się wyrzekła? Masz słabo płatną pracę? Nieudane życie seksualne?
Zrób coś z sobą, znajdź jakąś pasję/zainteresowania, zajmij się rozwojem osobistym, może pobiegaj wokół rynku... A może stwórz jakąś inicjatywę społeczną?
I, przede wszystkim spójrz na siebie. Jesteś idealny? WĄTPIĘ
Wiechu
Wiechu 12.09.2016, 10:02
Prosze, tak właśnie działa świta BBSowa, nieskazitelni w swoim mniemaniu, a na każdy wytknięty błąd od razu jest atak, plucie jadem i wylewanie pomyj. Wyborca was rozliczą, za waszą butę, arogancję i trzymanie głowy w chmurach (i ich kieszeniach).
mieszkaniec Rynku
mieszkaniec Rynku 11.09.2016, 09:24
...a po co komu basen odkryty na 2 miesiące w roku ( przy dobrej pogodzie?) za 22 melony, tyle samo miały kosztować Termy Jakuba ?????
Rynek to centrum , a centrum to wizytówka każdego miasta.
Mesjasz
Mesjasz 11.09.2016, 00:07
widać wybory coraz bliżej...
Franek
Franek 10.09.2016, 18:57
A gdzie jakieś prace na basenie odkrytym. Po co komu nowy rynek...
Paweł
Paweł 08.09.2016, 20:56
Liczymy na odkrycia na miarę Środy Śląskiej.
Anka
Anka 07.09.2016, 22:29
To bardzo ciekawe. Mam nadzieje, że coś więcej wkrótce się dowiemy.

Pozostałe