To coroczna, największa masowa impreza Oławy i okolic, a organizatorzy nie szczędzą starań, by dostarczyć uczestnikom gościom rozrywki na wysokim poziomie. "Dni Oławy - Dni Koguta" łączą w sobie kulturę, sztukę, historię, lokalne inicjatywy, dobrą zabawę, a przede wszystkim - ludzi. Tegoroczne obchody święta miasta zapewnią muzyczną ucztę serwowaną przez topowych artystów, ale także mnóstwo frajdy w przygotowanych specjalnie rekreacyjnych strefach tematycznych, towarzyszących codziennym koncertom gwiazd.
Już w czwartek 19 czerwca w godzinach popołudniowych ruszy Park Rozrywki Madness - serwując uczestnikom dużą dawkę adrenaliny i uśmiechu przez kolejne dni. Gwarantowana dobra zabawa na zakręconych karuzelach, trampolinach Euro-Bungee oraz szalonym Joker Booster!
Od piątku do niedzieli włącznie działać będzie kierowana do dzieci Kreatywna Strefa Atrakcji, przygotowana przez Fundację "Cząstka Ciebie" - wśród zabaw w kącikach kreatywnych (malowanie kamieni, malowanie na płótnie), za symboliczną cegiełkę można będzie wykonać sobie brokatowe tatuaże, kolorowe warkoczyki i malowanki na twarzy. Dodatkowo, w tej strefie w piątek i sobotę - gratka dla czytelników: prowadzony będzie kącik sprzedaży książek różnej tematyki od darczyńców wspierających Fundację. Zebrane w ten sposób środki finansowe zostaną przekazane na potrzeby osób z niepełnosprawnościami, podopiecznych Fundacji "Cząstka Ciebie". Strefa prowadzona przez wolontariat fundacji działać będzie codziennie od godzin popołudniowych (piątek od 17.00, sobota od 16.00, niedziela od 15.00) aż do godziny 22.00!
W ramach obchodów "Dni Oławy - Dni Koguta 2025", w sobotę i niedzielę między 14.00 a 21.00, będzie można bezpłatnie zwiedzać wieżę Oławskiego Ratusza. Wejściówki przez oba dni dostępne będą w Punkcie Informacji Turystycznej (Ratusz).
Także w sobotę i niedzielę na terenie Miasteczka w godzinach 16.00-20.00 działać będzie Galeria Malarstwa Oławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, gdzie zaprezentowane zostaną prace dwóch grup artystycznych: "TACY SAMI" pod kierunkiem Anny Domańskiej oraz "AVANTI" prowadzonej przez Bożenę Potoczny. Wystawa obrazów, zorganizowana plenerowo, stworzy także okazję do zakupu prezentowanych dzieł. To niepowtarzalna szansa, by zobaczyć i docenić twórczość lokalnych artystów-seniorów.
W sobotę 21 czerwca warto odwiedzić historyczną osadę rycerzy średniowiecznych. Organizatorzy proponują próbki walk rycerskich i fechtunku, będzie też można przymierzyć elementy uzbrojenia. Do podziwiania przygotowano wiernie odwzorowane stroje z epoki i - uwaga - można trafić na rycerza w stroju w barwach naszej Oławy! Wśród atrakcji w tej strefie dostępne będzie także stanowisko mincerza, na którym będzie można podziwiać repliki monet oraz dowiedzieć się jak kształtowały się ceny i zarobki w średniowieczu. Poznacie trochę ciekawostek ekonomicznych, gdyż już w średniowieczu powstawała bankowość i znane było zjawisko inflacji. Na stanowisku heraldycznym zapoznacie się z informacjami o herbach rodowych i być może odszukacie herb swojej rodziny w księdze heraldycznej. Ponadto, niecodziennej rozrywki dostarczą warsztaty średniowiecznych gier planszowych i walki na bezpieczne miecze! Atrakcje w tej strefie zapewnia Grupa Rekonstrukcji Historycznych WIWERN.
Natomiast w niedzielę 22 czerwca Oławę najadą "Ryczynianie znad Odry", ale tylko w pokojowych zamiarach, gdyż w ramach działalności Stowarzyszenia "W ogrodzie Viadrusa" poprowadzą średniowieczne warsztaty pasamoniczne, podczas których uczestnicy - zarówno dzieci jak i dorośli - będą mogli przejść przez cały cykl powstawania nici wełnianych, nici lnianych oraz poznać sposoby ich barwienia. Na poszczególnych stanowiskach prezentowane będą takie czynności jak: gręplowanie, przędzenie, tkanie krajek na bardku. Brzmi tajemniczo, ale Ryczynianie z pewnością pokażą wam jak to zrobić. To bardzo interesująca propozycja powrotu do dalekiej przeszłości i wspólnej kreatywnej zabawy.
Niedziela będzie prawdziwie pękać w szwach od atrakcji! O godzinie 15.00 wyruszycie w pełną przygód podróż "Szlakiem oławskich legend" – w grze terenowej pod tym właśnie tytułem, zaplanowanej przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Oławie. To wspaniała rozrywka dla wszystkich: rodzin, grup przyjaciół, dzieci i młodzieży, którzy w aktywny sposób chcą poznać lokalne dziedzictwo i dobrze się przy tym bawić. Przed uczestnikami liczne zagadki i zadania inspirowane oławskimi legendami, ale aby przeżyć tę przygodę, należy zgłosić drużynę w punkcie startowym na jednym ze skwerów na miasteczku Ruchu; mamy miejsce dla 40 drużyn liczących 2 do 5 osób. Warto mieć ze sobą telefon z dostępem do internetu – przyda się podczas realizacji jednego z zadań. Na uczestników, którzy ukończą całą grę, czekają pamiątkowe dyplomy i upominki.
Miłośnicy literatury i spokojnych niedziel z książką w dłoni znajdą coś dla siebie w "Strefie dobrej książki", która zacznie działać o godzinie 16.00, a poprowadzi ją Luca Krzysztofczyk (luca_w_kulturze). To wyjątkowa okazja, aby spotkać autorów literatury dorosłej i dziecięcej, posłuchać o ich twórczości w panelu dyskusyjnym, zadać kilka pytań i zaopatrzyć się w książkę z dedykacją autora. W tym roku gościć będziemy: Beatę i Eugeniusza Dębskich, Tomasza Duszyńskiego, Magdalenę Winnicką, Pawła Sochackiego, Adriana Kwiatkowskiego, Joannę Pawłusiów, Beatę Gruszecką-Małek oraz Ewę Nabiałczyk.
Organizatorzy z Centrum Sztuki w Oławie mają też propozycję dla fanów sportu i rekreacji na dwóch kółkach. O godzinie 17.00 na skatepark wjedzie Jonasz Pakulski – mistrz rowerowego trialu i finalista programu telewizyjnego "Mam Talent!". Jego pokaz to połączenie niesamowitej precyzji, siły i kontroli, które przenoszą jazdę na rowerze na zupełnie inny poziom. Jonasz na swoim rowerze wykonuje spektakularne akrobacje, balansuje na wąskich krawędziach i pokonuje ekstremalne przeszkody bez dotykania ziemi stopą. Publiczność może spodziewać się widowiskowych trików, wciągającej narracji i interakcji, które na długo zapadają w pamięć. Ponadto na skwerze nieopodal od skateparku, w godzinach 15.00-20.00 sprawdzicie swoje możliwości w jedynej takiej w Polsce - strefie refleksu! Znajdziecie tam dwie emocjonujące atrakcje: Refleksomierz - gra sprawdzająca szybkość reakcji i "Wall Ball Maze Game", który indywidualnych lub konkurujących ze sobą zawodników zmusi do wykazania się dobrą strategią, koordynacją ruchową, refleksem i sprytem.
Każdy dzień zwieńczony będzie imprezą after party na terenie Momo Chillout Bar, a tam zabawa taneczna z DJ`em...start około północy!
Przez wszystkie trzy dni święta miasta, w strefie Momo Chillout Bar można będzie przetestować wiele smaków, które dostępne będą na stoiskach gastronomicznych; a zapraszają: Pasibus, Mega Zapiekanki, Frytki Belgijskie, Cafe Picnic, Langosz Węgierski, Pasta i Basta – makarony włoskie, Hot Dog/Corn Dog, Churros hiszpańskie, Balkan Burger, Fajne Lody, Wata i popcorn, Gofry, Przysmaki z Mauritiusa, Zorba – Greckie Pity, Owoce w czekoladzie.
W godzinach trwania imprezy napoje zimne i gorące, różne rodzaje... Pytajcie o nie w MOMO. Kubki smakowe rozgrzać będzie można jeszcze przed Dniami Oławy, bo od środy 18 czerwca - już wtedy dostępna będzie oferta większości foodtrucków.
***
Kto wystąpi?
Piątek
18:15 - Machony - wrocławski muzyk poruszający się w stylistyce hip-hopowej; uwielbia grać przed publicznością i najważniejszą zasadą jest dobra zabawa!
19:00 - Sulfur to dynamiczny zespół rockowo-metalowy z Oławy, założony w 2021 roku przez Janka Matylę (gitara, wokal). Towarzyszą mu Kacper Bogus (gitara), Patryk Kotas (bas) i Aleksander Kotas (perkusja). Grupa łączy różne odmiany metalu - od grunge`u po metalcore - inspirując się m.in. Comą i Alice in Chains. W 2024 roku wydała debiutancki album "Wszystkie drogi prowadzą do złudzeń", który zaprezentowała podczas koncertu w Oławie. Sulfur zdobywa uznanie autentycznością, energią sceniczną i aktywnością na lokalnej scenie muzycznej.
20:00 - Trzech Króli - polska grupa muzyczna założona w 2023 roku przez trzech przyjaciół z Krakowa: Qry`ego, Przemka Pro i Bartka Kubickiego. Ich twórczość to połączenie hip-hopu,pop-rapu i trapowych rytmów, wzbogacone o osobiste doświadczenia i pasję do podróży. Zespół narodził się z nietypowej wyprawy Fiatem Multiplą z Krakowa na Saharę. Ta przygoda stała się inspiracją do stworzenia debiutanckiego albumu "Afryka", wydanego 5 maja 2023 roku. Płyta zawierała takie utwory jak "Fatamorgana", "Obywatel Świata", czy tytułowa "Afryka", które szybko zdobyły popularność.
21:30 - Żabson - jeden z najbardziej popularnych raperów na polskiej scenie hip-hopu, na której pracuje już od 2015r i wypracował sobie dużo mocniejszą pozycję niż niejeden artysta starszego pokolenia. Jego utwory cenione są przede wszystkim za mocne teksty oraz prosty przekaz, który trafia do mas. Fani odtwarzają je miliony razy w popularnych serwisach streamingowych. Żabson podkreśla, że tworzenie muzyki jest całym jego życiem dając mu energię i spełnienie.
Sobota
19:00 - Sofii - wrocławska wokalistka i autorka tekstów, poruszająca się w stylistyce r&b, hip-hopu i elektroniki. W 2019 roku zadebiutowała swoją pierwszą EP-ką pt. "SOLO", która zapoczątkowała jej solową drogę muzyczną. Obecnie artystka skupia się na wydawaniu pojedynczych singli stawiając na kreatywność i eksploracje nowych brzmień. SOFII gra koncerty z DJ-em, który miksuje i skreczuje utwory na żywo, dzięki czemu można usłyszeć piosenki w nieco innej odsłonie.
20:00 - Patrycja Markowska - charyzmatyczna wokalistka o jednym z najbardziej rozpoznawalnych głosów polskiej sceny muzycznej. Od lat łączy rockową energię z hippisowskim duchem Peace & Love, z sukcesem koncertując i wydając nowe utwory. Ma na koncie 10 albumów (w tym najnowszy "Obłęd" z 2025 roku), ponad 50 singli oraz liczne nagrody, m.in. Eska Music Awards i Złoty Dziób Radia Wawa. Współpracowała z wieloma artystami, w tym z Grzegorzem Markowskim, Tanitą Tikaram czy Leszkiem Możdżerem. W 2026 roku obchodzi 25-lecie kariery scenicznej.
21:30 - Łydka Grubasa - olsztyński zespół rockowy z 20-letnim stażem, znany z żywiołowych koncertów i satyrycznych tekstów. Na koncie mają pięć albumów, milionowe odsłuchania, występy na największych festiwalach (w tym Pol`and`Rock) i nagrody, m.in. Złotego Bączka oraz podwójną platynę za singiel "Rapapara". Ich muzyka to energetyczna mieszanka rocka i różnych gatunków, zawsze z mocnym przekazem i humorem. W skład zespołu wchodzą: Bartosz Krusznicki, Maciej Charytoniak, Artur Wszeborowski, Dominik Skwarczyński i Maciej Matuszczyk.
Niedziela
18:30 - Voice Symphony - wokalny kwartet z Oławy, tworzony przez Wiktorię, Dominikę, Damiana i Adriana. Ich znakiem rozpoznawczym są harmonia głosów, naturalna chemia i ogromna dawka pozytywnej energii. Łączą stare przeboje z nowoczesnymi hitami, tworząc wyjątkowy klimat na każdym koncercie. Dla nich muzyka to pasja, przyjaźń i sposób na dzielenie się radością.
20:00 - Ania Dąbrowska - wokalistka, kompozytorka i producentka, nazywana Pierwszą Damą Polskiego Popu. Wydała siedem platynowych albumów, zdobyła 9 Fryderyków i liczne inne nagrody. Jej piosenki, takie jak "Trudno mi się przyznać" czy "Bang, Bang", na trwałe zapisały się w historii polskiej muzyki. Obecnie pracuje nad nowym albumem.
21:30 - Dawid Kwiatkowski - piosenkarz i juror telewizyjny, autor ośmiu albumów, w tym najnowszego "Pop romantyk". Laureat Bursztynowego Słowika, MTV EMA i wielu innych nagród. Jego utwory osiągają statusy Złotych, Platynowych i Diamentowych płyt. Obecnie pracuje nad kolejnym krążkiem, zapowiadając go singlami m.in. "Za rękę" i "Pali się niebo".
***
Centrum Sztuki informuje
Strefy tematyczne, koncerty, galeria malarstwa, prezentacje historyczne, park rozrywki, smaki z różnych stron świata oraz wiele różnorodnych atrakcji. To wszystko przygotowaliśmy dla Was, nie zapominając, że dobra zabawa, to bezpieczna zabawa. Bardzo prosimy o zapoznanie się nie tylko z programem, ale również z regulaminem imprezy na: https://kultura.olawa.pl/wydarzenia/dni-olawy-dni-koguta-2025/.
Dla ułatwienia przypominamy o kilku obowiązujących zasadach:
* Strefa koncertowa i gastro są na terenie imprezy masowej.
* Strefa handlowa, park rozrywki, animacje, pokazy, prezentacje znajdują się poza terenem imprezy masowej.
* Dystrybucja materiałów reklamowych, umieszczanie plakatów, przeprowadzanie ankiet, fotografowanie oraz filmowanie w celach komercyjnych wymagają pisemnej zgody organizatora.
* Organizator utrwala przebieg imprezy dla celów dokumentacji, promocji oraz reklamy. Wasz wizerunek może zostać utrwalony, a następnie rozpowszechniony dla celów dokumentacyjnych, sprawozdawczych oraz promocyjnych.
Wstęp na wydzielony i oznakowany TEREN IMPREZY MASOWEJ jest kontrolowany przez pracowników ochrony i obowiązują na nim poniższe przepisy:
* obowiązywać będą trzy bramy wejściowe na teren imprezy masowej: brama A - od strony parku/miasteczka, brama B - od strony ul. Sienkiewicza, brama C - od strony mostu na rzece Oława,
* nie wnosimy szklanych opakowań, ani puszek, produktów żywnościowych oraz żadnych niebezpiecznych przedmiotów,
* możemy wnieść wodę w plastikowych butelkach,
* dopuszczalne jest wniesienie plecaków, toreb w formacie nie większym niż format A4,
* obowiązuje zakaz wprowadzania rowerów,
* dzieci do 13 roku życia mogą wejść tylko z opiekunem,
* nie wprowadzamy zwierząt, pamiętajmy, że dla nich hałas jest cierpieniem,
* obowiązuje zakaz wnoszenia profesjonalnych aparatów fotograficznych oraz kamer wideo.
Z góry dziękujemy za współpracę i przestrzeganie zasad, z naszej strony gwarantujemy wspaniałą rozrywkę i muzyczny początek lata.




Napisz komentarz
Komentarze