Stypendia dla przyszłych pielęgniarek i pielęgniarzy

  • 21.09.2019, 08:12
  • Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie
Stypendia dla przyszłych pielęgniarek i pielęgniarzy
  Samorząd województwa chce zachęcić studentów pielęgniarstwa do podejmowania pracy w zawodzie. Już jesienią do najlepszych z nich trafią stypendia. Dane statystyczne są alarmujące. W całej Polsce brakuje pielęgniarek i pielęgniarzy. Młodzi absolwenci tego kierunku nie podejmują pracy w zawodzie, a pracująca kadra systematycznie się zmniejsza. - Statystyki informują, że zaledwie 1/3 studentów pielęgniarstwa podejmuje pracę w wyuczonym zawodzie. Wobec dzisiejszych potrzeb to stanowczo za mało i chcielibyśmy to zmienić. Dlatego jako pierwsi w kraju proponujemy pilotażowy program stypendialny – wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski. Wg danych podawanych przez Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych w 2016 roku średnia wieku pielęgniarki wynosiła ponad 50 lat, czyli o ponad 6 lat więcej niż w roku 2008. Obecnie około 86% osób posiadających kwalifikacje wymagane do wykonywania zawodu pielęgniarki i pielęgniarza osiągnęło wiek powyżej 40 roku życia, a największa czynna zawodowo grupa mieści się w przedziale od 46 do 55 lat. Nie bez znaczenia jest również fakt, że w ciągu najbliższych trzech lat uprawnienia emerytalne uzyska niemal 40 tysięcy pielęgniarek i położnych, co stanowi blisko 1/3 obecnie zatrudnionych. - Mamy do czynienia z problemem w skali ogólnopolskiej. Nasz wskaźnik ilości pielęgniarek na 1000 mieszkańców jest jednym z najniższych w Europie i z prognoz wynika, że w ciągu najbliższych lat jeszcze spadnie. Chcemy temu przeciwdziałać, stąd nasza propozycja stypendiów. Projekt konsultowaliśmy z Dolnośląską Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położnych we Wrocławiu, dla której  jest to bardzo dobra idea i z chęcią  będzie  nas wspierać w realizacji tego przedsięwzięcia – dodaje wicemarszałek Marcin Krzyżanowski. Program stypendialny skierowany będzie do najlepszych studentów na trzecim roku studiów na kilku dolnośląskich uczelniach kształcących przyszłe pielęgniarki i pielęgniarzy. Samorząd województwa przeznaczy na ten cel w tym roku 69 tysięcy złotych, a w przyszłym roku niemal 140 tysięcy złotych. - W tym roku na stypendia przeznaczymy 69 tysięcy złotych, a w przyszłym roku niemal 140 tysięcy złotych – mówi marszałek Cezary Przybylski.
Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Mario max
Mario max 22.09.2019, 14:10
emerytka napisała:

,, ..... Przepracowało się ponad 35 lat na oddziale i żal było patrzeć .... "

Obecnie absolwentom szkół wspomnianych w artykule taki staż nie grozi.
Prędzej , czy później uciekną Oni do Policji albo Państwowej Straży Pożarnej.
..... , kto wie - może i na zachód gdzie średnia krajowa wysokość zarobków pielęgniarki (np.) w Niemczech to 2900 euro (podstawa),
emerytka
emerytka 22.09.2019, 11:27
Obudzili się z rekami w nocniku-kiełbasa wyborcza, do tej pory nic nie zrobili.Od ponad 15 lat ubywa ciągle pielęgniarek, oddziały szpitalne są zamykane, zmniejszana jest ilości łózek, szpitale nie dofinansowane-generują same długi.
Kolejne rządy tylko obiecują ale sytuacja służby zdrowia ciągle się pogarszała i pogarsza.
Przepracowało się ponad 35 lat na oddziale i żal było patrzeć, jak zwalnia się pracowników-wytyczne od góry, jak niskie są pobory-tabela płac nie dla wszystkich, brak sprzętu, procedury i coraz to więcej papierów do wypełnienia.
Brak czasu dla pacjenta-z doskoku.
Dzisiaj rzadko zdarza się lekarz z prawdziwego zdarzenia, z sercem podchodzącym do pacjenta-nie ma chwili rozmowy co dodaje otuchy i pomaga dojść szybciej do zdrowia. Brak wspaniałych pielęgniarek, które przysiada na łóżku aby porozmawiać, opowiedzieć coś wesołego-gdzie te dobre czasy.
Więcej papierologii, praca w biegu, zmęczenie, bo brak rak do pracy a zarobki coraz niższe i straszenie,że będzie coraz gorzej. Brak sprzętu bo stary i ciągle się psuje, brak leków, bo są nie odpowiednie dla chorego- koszt innego jest drogi.
Dużo osób starszy przebywa w szpitalach-rodziny ich się pozbywają -powinna być dla nich bardzo wysoka kara pieniężna.
Ustawa o sieci szpitali zamiast poprawić to popsuła.
Rzucanie kilkoma tysiącami czy milionem złotych nie załatwi sprawę i nie poprawi służbę zdrowia.
Można tak bez końca wyliczać a rządy tylko na obietnicach bazują i myślą, że się damy na to nabrać kolejny raz.
Mario max
Mario max 21.09.2019, 17:16
Obawiam się , że nadchodzą czasy gdzie najlepiej będzie sprzątaczkom zgarniając płacę minimalną na stawkach jakie pis obiecuje po wygranych wyborach.

Pielęgniarek z oczekiwanym wykształceniem teraz nie znajdziecie , bo to teraz służba , a nie praca ..... , biorąc pod uwagę Ich wynagrodzenie.
abc
abc 21.09.2019, 09:35
Tęsknimy za dobrze wykształconymi pielęgniarkami po Liceach Pielęgniarskich ! Szkoła podstawowa i Liceum Pielęgniarskie 5-letnie z dużym wymiarem godzin przeznaczonych na praktykę w szpitalu zapewniało najlepiej przygotowaną kadrę. Trzeba było to likwidować??? Po raz kolejny apeluję o uruchomienie w Oławie Liceum Pielęgniarskiego. Mamy odpowiednią bazę. Chętni też się znajdą a praca zapewniona. Czy pan kandydat na posła mógłby zadziałać w powiecie?

Pozostałe