Pellet daje wiele korzyści

  • 19.10.2020, 10:51
  • tuOlawa BS
Pellet daje wiele korzyści
Pellet staje się coraz bardziej popularnym paliwem systemów grzewczych. Sięgają po niego właściciele domów, samorządy i placówki użyteczności publicznej, dostrzegając w tym paliwie wiele korzyści – estetykę użytkowania, oszczędności i realizację idei proekologicznych. Czy uda się je osiągnąć, zależy od tego, jaki pellet będziemy stosować. Bo nie cena, a jakość mogą tu zdziałać cuda. Jak więc nie dać się nabrać na pellet gorszej jakości?

Pierwszą i najważniejszą zasadą, jaką powinni kierować się użytkownicy pieców na pellet, jest sprawdzenie, jaki rodzaj tego paliwa jest do nich zalecany. Informacje na ten temat znajdują się na tabliczce znamionowej kotła.

Czytać etykiety

Drugą ważną sprawą jest nie dać się skusić okazjom, promocjom, ofertom specjalnym i innym tego typu sztuczkom handlowym.

Najlepiej kupować pellet certyfikowany uznanych producentów. Na worku powinien znajdować się logotyp potwierdzający certyfikat jakościowy produktu ENplus A1 i/lub DINplus.

O jakości wybieranego pelletu zapewnią nas przede wszystkim same parametry produktu zamieszczone na każdym worku, wśród których najważniejsze to: kaloryczność (najlepiej 18,4 MJ/kg i powyżej), zawartość popiołu (poniżej 0,7 proc.), wody (poniżej 10 proc.), długość granulek do 4 cm, średnica 6 lub 8 mm, ciężar właściwy ok. 650 kg/m³.

Najlepszy bez dodatków

Bywa tak, że klient indywidualny nie do końca jest zorientowany, jak ten pellet do jego kotła powinien wyglądać i daje się skusić "okazjom", w których oferowany jest pellet grubszy (10-12 mm) – przeznaczony dla przemysłu. Albo ciemniejszy, co świadczyć może o jego zanieczyszczeniu, gdzie obok drewna znajdują się niepożądane składniki. –

Najważniejsze, by pellet nie zawierał kory, piasku, żadnych sztucznych dodatków czy resztek innych materiałów..

To widać – kolor i pył

Klienta powinny zaniepokoić nie tylko nienaturalny kolor granulek (nie jest ważne, czy jest ciemny, czy jasny, bo to może wynikać np. z użytego surowca czy procesu technologicznego), ale również zbyt duża ich łamliwość, a przez to obecność drobin i pyłu. Warto wykonać test, pocierając o siebie w dłoniach granulki pelletu.

Doświadczony użytkownik po kilku sezonach potrafi wstępnie na tej podstawie oraz po dźwięku przesypywanego paliwa ocenić jego jakość. Pellet silnie sprasowany, mocny wydaje charakterystyczny metaliczny dźwięk i trudno się kruszy – łatwiej dla niego dobrać parametry pracy kotła.

W worku z pelletem nie powinno być zbyt dużo pyłu, a same granulki powinny mieć zabarwienie naturalnego drewna, być w miarę jednolite, bez żadnych dodatków i nadpalonych powierzchni, lekko połyskliwe i gładkie, w miarę równej wielkości i pachnieć jak naturalne drewno.

Kup trzy i wybierz najlepszy

Początkującym użytkownikom pelletu doradzamy, by dokonali wyboru najlepszego pelletu metodą prób i błędów.

 Nim dobierzemy właściwe paliwo do naszej ekologicznej instalacji grzewczej, warto zdecydować się na zakup kilku worków danego rodzaju pelletu na próbę .Przez pierwsze tygodnie użytkowania kotła należy obserwować jego zachowanie i stan, sprawdzać ciepło i ilość spalonego w danym okresie paliwa.

W okresie testowym należy zwrócić uwagę także na dym, jaki powstaje przy spalaniu. Powinien on być niemalże niezauważalny, czysty, przeźroczysty, o zapachu palonego drewna. Ale zanim spojrzymy w górę – zerknijmy na palenisko. Kolejnym sygnałem, że pellet drzewny, którego używamy, nie jest najwyższej jakości, może być kolor i struktura popiołu. Pellet, jako produkt drzewny, powinien spalić się niemal w całości.

Oszczędzać z głową

Ogrzewanie pelletem może być tanie, ekologiczne i... przyjemne. By takie właśnie było, trzeba postępować z głową – zakup partii pelletu w niższej cenie może dać oszczędności nawet kilkuset złotych na tonie. Przeliczając to na cały sezon – kwota wydawać się może kusząca. Jednak należy wziąć pod uwagę, że tani,niższej jakości pellet może mieć także niższą wartość kaloryczną.

Trzeba go więcej spalić, by dobrze ogrzać dom, niż przy użyciu pelletu wysokiej jakości. Po drugie, gorszy pellet to większe zanieczyszczenie kotła.

Jeżeli zainteresował cię pellet, powinieneś jeszcze pamiętać o tym, że nie wszyscy dostawcy opału zapewnią ci tak samo dobre rozwiązania. Zamiast więc ryzykować, postaw na ofertę firmy, która już od wielu lat dostarcza klientom wysokiej jakości materiały opałowe w bardzo dobrych cenach. To jednak nie wszystkie zalety, jakie przemawiają za skorzystaniem z oferty składów PPHU M. Szczepański w Oławie i Jelczu-Laskowicach. Dodatkowo możesz liczyć na darmowy transport i próbki w postaci kilku worków pelletu. Jeżeli zamówisz tu pellet, pracownicy firmy zadbają o transport towaru autem z windą, zaoszczędzisz dzięki temu wiele czasu, szczególnie przy zamawianiu większych ilości opału. Dostawca pelletu udzieli ci również odpowiedzi na pozostałe pytania związane z zakupem materiałów opałowych.

Marek Grabowskii

(tekst sponsorowany)

tuOlawa BS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe