W Oławie bardzo zła jakość powietrza...

  • 18.01.2021, 17:35 (aktualizacja 18.01.2021, 18:11)
  • TuOlawa (AH)
W Oławie bardzo zła jakość powietrza... airly.org/ Tak to wyglądało dziś wieczorem
Dziś w niektórych rejonach miasta czujniki do pomiaru jakości powietrza pokazują, że normy zostały mocno przekroczone...

Bardzo zła jakość powietrza jest dziś na Broniewskiego, Żołnierzy AK i Rybackiej. Zła jakość natomiast jest na Sportowej, Lipowej, Kamiennej W Jelczu-Laskowicach jest podobnie, najgorzej na ulicy Witosa. Dzięki aplikacji Airly na bieżąco możecie śledzić stan powietrza. Dziś normy zostały wielokrotnie przekroczone. 

Czym są szkodliwe pyły? Pył PM10 - pył zawieszony może zawierać substancje toksyczne takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (np. benzo/a/piren), metale ciężkie oraz dioksyny i furany. Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc.

Pył PM2,5 - zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych, płuc oraz przenikać do krwi.

Największą emisję pyłów powoduje spalanie węgla w starych i często źle wyregulowanych kotłach i piecach domowych oraz w dużych miastach komunikacja. Spalanie odpadów w tych kotłach, które choć jest nielegalne i powoduje poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi, jest praktykowane przez niektórych mieszkańców. Emisja pyłów powodowana jest również przez przemysł, szczególnie energetyczny, chemiczny, wydobywczy i metalurgiczny, ale ze względu na wysokość emitorów oraz obowiązujące przepisy prawne regulujące dopuszczalne wartości emisji, źródła te mają zwykle dużo mniejszy wpływ na jakość powietrza.

Pyły o średnicy poniżej 10 mikrometrów absorbowane są w górnych drogach oddechowych i oskrzelach. Inhalowane do płuc mogą powodować różne reakcje ze strony ustroju np. kaszel, trudności z oddychaniem i zadyszkę, szczególnie w czasie wysiłku fizycznego. Przyczyniają się do zwiększenia zagrożenia infekcjami układu oddechowego oraz występowania zaostrzeń objawów chorób alergicznych np. astmy, kataru siennego i zapalenia spojówek. Nasilenie objawów zależy w dużym stopniu od stężenia pyłu w powietrzu, czasu ekspozycji, dodatkowego narażenia na czynniki pochodzenia środowiskowego oraz zwiększonej podatności osobniczej. Drobne frakcje pyłów mogą przenikać do krwioobiegu, a dłuższe narażenie na wysokie stężenia pyłu może mieć istotny wpływ na przebieg chorób serca (nadciśnienie, zawał) lub nawet zwiększać ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe, szczególnie płuc. Nowe dane świadczą o ujemnym wpływie inhalowanego pyłu na zdrowie kobiet ciężarnych oraz rozwijającego się płodu (niski ciężar urodzeniowy, wady wrodzone, powikłania przebiegu ciąży).

Pyły o średnicy poniżej 2,5 mikrometra (tzw. pyły drobne) absorbowane są w górnych i dolnych drogach oddechowych i mogą również przenikać do krwi. Podobnie jak pyły z grupy PM10 mogą powodować kaszel, trudności z oddychaniem i zadyszkę, szczególnie w czasie wysiłku fizycznego. (Źrodło: WIOŚ Warszawa)

 

TuOlawa (AH)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Zmartwiony
Zmartwiony 19.01.2021, 12:02
Niechaj budują więcej stref gospodarczych na granicy miasta a to zwiększa ilość szkodliwych substancji emitowanych przez zakłady jaki i samochody ciężarowe i osobowe .
Tony
Tony 19.01.2021, 06:06
Należy zrobić zbiórkę na remont kościoła. Wtedy powietrze będzie czystsze.
oławianka
oławianka 18.01.2021, 20:53
Okolice straży pożarnej KOSZMAR !!!
Kazik
Kazik 18.01.2021, 19:49
zróbcie Straży Miejskiej szkolenie na loty nocne dronem
a przynajmniej tak po zmroku
...... kominy w ruch idą i czarny dym leci

Pozostałe