Chłopiec, który przeżył 

  • 21.03.2020, 10:33
  • Kamil Tysa
Chłopiec, który przeżył
Za ten tekst Kamil Tysa otrzymał nominację w ogólnopolskim konkursie SGL LOCAL PRESS 2019 (kategoria reportaż). Dziś pierwszy raz na tuOlawa.pl publikujemy ten materiał w całości

Tego dnia Marcie nie chce się nic. Odpuszcza domowe obowiązki i idzie się zdrzemnąć. Z płytkiego snu wybudza ją sygnał domofonu.

- Policja, proszę nas wpuścić do klatki.

Naciska guzik, słyszy charakterystyczny dźwięk i wraca do łóżka. Chwilę później wysoki, dobrze zbudowany mężczyzna w niebieskim mundurze uderza pięścią w jej drzwi. Zrywa się ponownie, otwiera, a on pyta o syna.
Nagle świat staje w miejscu. To już czas, trzeba jechać


 

Siedemnaście lat wcześniej

 

Strach

 

Wrocław, 2 sierpnia 2002 roku, szpitalny oddział ginekologiczno-położniczy.

- Syn - mówi doktor, a wymęczona i jednocześnie szczęśliwa kobieta uśmiecha się do niego. Właśnie po raz pierwszy została mamą. Dziesięć punktów w skali Apgar. Czyli maks - zdrowy. Na imię będzie mu Szymon.

Jeszcze wtedy nikt nie wie, że chłopiec umiera, ale położne szybko dostrzegają, że noworodkowi sinieją palce. Z czasem puchnie cały i staje się dzieckiem nienaturalnych, ogromnych rozmiarów. Lekarze reagują, choć nie potrafią powiedzieć, co się dzieje. Powiększona wątroba - to pewne. Ale dlaczego? Dostaje lek, który sprawia, że organizm wciąż czuje się jak w łonie matki. Zmienia się przeraźliwie szybko, jakby zaraz miał pęknąć. Kobieta cierpi.

Jest diagnoza: to serce, Szymon nie ma lewej komory. HLSH, czyli niezwykle poważna wada, którą można dostrzec dopiero w drugiej dobie życia. Najczęściej to już za późno, więc noworodki umierają. Rokowania są koszmarne.

- Bardzo nam przykro, ale powinna się pani pożegnać z synem.

- Nie, on musi żyć!

Nadzieja

 

Choć jest początek XXI wieku, a od pierwszego udanego przeszczepu serca w Polsce minęło siedemnaście lat, lekarzy dziwi, że dziecko z taką wadą mogło się w ogóle urodzić. Medycyna zna HLSH, ale dotychczas widywała pacjentów, którzy mieli lewy przedsionek i ubytki w jednej komorze. A Szymon nie ma nic. Ani przedsionka, ani lewej komory.

Marta Konieczna, prawniczka, nie potrafi się poddać. Dlaczego ona? Dlaczego jej syn? Czym sobie na to zasłużyli? Tysiące myśli w głowie i przekonanie o niesprawiedliwości. Rozwiązań brak. Z każdą sekundą, minutą, godziną, chłopiec przemierza kolejne metry w drodze na tamten świat. Chciałaby go złapać za rękę, przytulić i obiecać, że wszystko będzie dobrze. Nie może. Nie będą się bawić, śmiać i uczyć jazdy na rowerze. Nawet jej nie zapamięta, nigdy nie powie „mamo”. Nie zdąży zamarzyć, nie pokocha.

Ciągle myśli o słowach lekarzy. Jej strach miesza się z lękiem. Pomóc może tylko cud. Nie potrafi bezczynnie czekać. Szuka kogoś, kto da jej nadzieję. Trafia na profesora Edwarda Malca, kardiochirurga.

- Walczmy, pani Marto.

 

Spokój

 

Gdy wszyscy inni załamują ręce, on chce spróbować, operuje. Zabieg jest niezwykle trudny, wieloetapowy. Ciało Szymona trzeba wychłodzić, jego stan przypomina hipotermię. Za każdym razem - a powtórzeń jest kilka - mama żegna się z synem. Ryzyko, że umrze na stole, jest ogromne.

Nawet dla tak doświadczonego specjalisty jak profesor Malec ta operacja jest czymś nowym. Pierwsza, druga, trzecia - wszystkie kończą się sukcesem. Po wielu miesiącach walki, stan chłopca wydaje się stabilny. Z intensywnej terapii trafia na salę ogólną. Mama nie odstępuje go na krok. Nic innego nie ma teraz znaczenia. Gdy nie siedzi przy łóżku, bierze książki i się uczy. O chorobach serca chce wiedzieć wszystko. Nie może dać się zaskoczyć, musi poznać możliwości. Wie, że są dopiero na początku drogi.

Spokój trwa tylko chwilę. Nagle Szymon przestaje oddychać. W sali są sami, więc woła o pomoc i zaczyna go reanimować. Umiera jej na rękach. Przybiegają lekarze, Marta siada na podłogę i płacze. Ktoś rzuca, że „jej spazmy nikomu nie pomogą”. Odpowiada łamiącym głosem:

- Ma pan śliczną córeczkę, która biega po dworze w różowej sukience, więc nie może pan wiedzieć, co czuje matka umierającego dziecka.

Chłopiec łapie oddech. Żyje, bo zareagowała.

Kamil Tysa

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Znajoma
Znajoma 21.03.2020, 21:13
Cudowni ,kochani,cierpliwi i najdzielniejsi .
Facet
Facet 21.03.2020, 21:13
Niesamowita historia! Niesamowita walka o życie! Posyłam słowa podziękowania dla autora za artykułu, ale również a może i przede wszystkim podziękowania dla Szymona - jego postawa, jego szacunek dla życia i ludzi, uczą. I być może dodają otuchy wszystkim cierpiącym. Może też zacytuje jego słowa 'dam radę" w czasie pandemii. Nagroda w pełni zasłużona! Gratulacje.
Anis
Anis 21.03.2020, 16:59
To znów ja:) i po raz kolejny wyję jak bóbr. Oczywiście tekst rewelacyjny ( w końcu ta nagroda bez dwoch zdań należała się) ale historia Szymonka mnie bardzo chwiciła za serce mam syna w tym samym wieku. Kochany z całego serducha życzę Ci i Twojej dzielnej mamie dużo zdrowia i siły zwłaszcza w tych czasach pandemi, bo to pewnie dla was dodatkowy stres. Pozdrawiam i trzymam mocno kciuki. A autorowi tekstu polecam pisanie książek napewno byłabym fanką. Moja wyobraźnia jeszcze nigdy tak sie nie uruchomił przy czytaniu artykułu.
Ania
Ania 06.12.2019, 09:05
Bardzo fajnie napisany tekst. Przez chwilę czułam się jakbym czytała książkę. Niestety nie mam wydania papierowego aby dokończyć. Muszę iść kupić.
Autor
Autor 06.12.2019, 11:24
Dziękuję za miłe słowa i zachęcam do przeczytania całości :)

Pozostałe