Co łączy Oławę z Dywizjonem 303?

  • 31.08.2018, 11:19 (aktualizacja 08.05.2020, 19:02)
  • Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie
Co łączy Oławę z Dywizjonem 303?
Na pytanie, czy dzieje ziemi oławskiej mają jakiekolwiek historyczne związki z naszym słynnym Dywizjonem 303, można i należy odpowiedzieć twierdząco. Okrutny los i przypadkowy paradoks historii powiązał wydarzenia, symbole i daty. Jednostka niemieckich sił powietrznych, która startowała z podoławskich Marcinkowic, jako pierwsza rozpoczęła agresję przeciwko Polsce, po roku wojny była również pierwszą ofiarą i "zwycięstwem" naszego słynnego i Dywizjonu 303

Często opisywaliśmy, że II wojna światowa rozpoczęła się pod Oławą, na lotnisku Marcinkowice. Wojnę rozpoczęli niemieccy lotnicy i ich Messerschmitty Bf - 110, z pułku ZG 76, które pierwsze przekroczyły w powietrzu granicę z Polską. Samoloty na kadłubie, oprócz czarnego krzyża miały oznaczenie jednostki - M8.

Polscy piloci skutecznie walczyli z tą jednostką, ale po klęsce wrześniowej okazja do walki i rewanżu przyszła dopiero w Bitwie o Anglię, niemal równo rok od 1 września 1939. Pierwsze zestrzelenie (zwycięstwo) Dywizjonu 303 to właśnie Messerschmitt Bf 110, z tej samej jednostki ZG 76 z oznaczeniem M8. Przypadkowy, niepozorny, ale symboliczny związek odległych wydarzeń.

Obszerny artykuł w całości znajdziesz w e-wydaniu - TUTAJ

Przemysław Pawłowicz

Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Wiktor
Wiktor 01.09.2018, 15:45
Ma Pani rację , to błąd. Przypisano lotnisko do innej wsi. Zmiana tego jest już raczej nie możliwa bo kto za to zapłaci.
Zdziwiona
Zdziwiona 31.08.2018, 16:30
Dawne lotnisko to obecne Stanowice, a nie Marcinkowice. Moim zdaniem dawne lotnisko, obecnie osiedle domków jednorodzinnych, powinno mieć nadal nazwę Marcinkowice,. Nazwa ta uzasadniona jest historycznie i w sposób naturalny łączy obie miejscowości przylegające do siebie, ponadto wspólna szkoła, przychodnia, kościół, sklepy. Stanowice-lotnisko oddzielone są od starych Stanowic wielokilometrową strefą przemysłową, Praktycznie mieszkańców lotniska i starych Stanowic, poza nazwą, nie łączy nic. Kto wpadł na pomysł by z dawnego historycznego lotniska Marcinkowice zrobić Stanowice? Moim zdaniem jest to zmiana wyłącznie administracyjna i bez sensu.

Pozostałe