Zbyszka i Waldka wakacje na dwóch kółkach 

  • 04.03.2020, 09:20 (aktualizacja 04.03.2020, 10:04)
  • Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie
Zbyszka i Waldka wakacje na dwóch kółkach
- Tymczasem rodzice ukryli telegramy, bo chcieli zobaczyć, jak dziewczyny przeżyją "porażkę", ponieważ były zbyt pewne zwycięstwa. Wtedy tato wyjął kasetowego grundiga i puścił kasety z nagraną audycją, w której Henryk wyczytał wszystkich zwycięzców: Zbyszka i Waldka z Oławy, Jacka i Pawła ze Słupska, Roberta i Piotra ze Szczytna, Dolores i Urszulę z Suchej, Anię z Warszawy, Sławka z Kraśnika, Jędrzeja z Murowanej Gośliny oraz Małgosię i Anię z Bydgoszczy. Dopiero wtedy rozpoczęło się szaleństwo przygotowań i niczym niezmącona radość - to fragment książki "Henryka Sytnera Wakacje na dwóch kółkach". Pierwszy rozdział publikacji opowiada o historii dwóch oławian - Zbigniewa Jakubowicza i Waldemara Nowaka, którzy byli laureatami piętnastej edycji konkursu radiowej "Trójki". To wydarzyło się w 1985 roku, a oławianie wygrali rajd po Bułgarii i Turcji.

Czym są "Wakacje na dwóch kółkach"?

To konkurs dla młodzieży, organizowany od 1970 roku. Nietypowy i nietradycyjny - bez pytań i odpowiedzi. Masowa akcja, która do dziś porywa tłumy. Wtedy też porywała, bo był to czas, w którym polscy kolarze święcili największe tryumfy, wynikami w Wyścigu Pokoju żył cały kraj, turystyka rowerowa była w świetnej kondycji, niemal każdy jeździł na rowerze lub o tym marzył.  Organizatorem jest Henryk Sytner - redaktor "Programu Trzeciego" Polskiego Radia. Bez niego konkurs nie miałby szans przetrwać 43 lata.

Żeby wziąć udział w "Wakacjach na dwóch kółkach", trzeba było zorganizować wycieczkę rowerową i udokumentować ją zdjęciami. Waldek i Zbyszek startowali po raz drugi. Rok wcześniej otrzymali wyróżnienie, co zmobilizowało ich do dalszej pracy. - Pisali nawet listy do Henryka, z prośbą o podpowiedzi. Chcieli wiedzieć, co zrobili nie tak i na co nie zwrócili uwagi. Na rowerach zaczęli jeździć, mając kilka lat, a "smak turystyki kolarskiej poznali już w szkole". Zamiast regulaminowego minimum, wynoszącego 60 kilometrów, w wakacyjnym rozpędzie przejechali ich nieco ponad dwa tysiące. A wszystko po Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, częściowo też po województwach: zielonogórskim, poznańskim, kaliskim, sieradzkim i łódzkim - pisze Robert Maciąg w swojej książce. Przejechane kilometry robiły wrażenie, ale nie o to w tym wszystkim chodziło. Sytner zawsze powtarzał, że najbardziej ceni wkład pracy oraz wytrwałość startujących. Byli tacy, którzy startowali po raz czwarty, wciąż wierząc w swoją szansę na nagrodę. Waldkowi i Zbyszkowi udało się za drugim razem. W ich albumie znalazło się 160 fotografii, ilustracje, ręcznie robione mapki i 130 pocztówek. - Zależało nam na tym konkursie jak na niewielu rzeczach w życiu - przyznają. Rodzina odradzała im startu. Twierdziła, że to konkurs dla dzieci prominentów, dyrektorów i prezesów, a nie dla kogoś z małego miasteczka. Jak tłumaczy Maciąg, była w błędzie: - Ich rodziny nie wiedziały jednak, że to właśnie wśród młodzieży z małych miasteczek "Wakacje na dwóch kółkach" zawsze miały największe wzięcie. Na swoje szczęście Zbyszek i Waldek nie słuchali nikogo oprócz Henryka. Stosując jego rady, napisali kolejną, tym razem zwycięską kronikę. Henryk do dziś pamięta, że "była to duża, monumentalna praca". Gdy Zbyszek odbierał wyrobiony w ekspresowym czasie paszport, urzędnik, który go wydawał, nie zapomniał mu przypomnieć, że swoim zachowaniem będzie reprezentował w Bułgarii całą Polskę, a przed redaktorem Polskiego Radia i innymi laureatami - Oławę.

Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe