Antynazista Peter Yorck 

  • 30.03.2020, 10:16 (aktualizacja 31.03.2020, 12:59)
  • Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie
Antynazista Peter Yorck
Na ziemi oławskiej znajdują się miejscowości silnie związane ze współczesną historią Niemiec. Do tych miejsc przyjeżdżają w okresie letnim liczni turyści zza Odry

Historia nie z pierwszych stron gazet

Polacy nieinteresujący się dziejami naszych zachodnich sąsiadów nie zdają sobie czasem sprawy, jaką rangę przedstawia dla tych ludzi jakiś od lat nieremontowany pałacyk, czy też pomnik z nieczytelnymi już dzisiaj napisami. Oto losy jednego z niemieckich bohaterów, Petera Yorcka, współtwórcy antyhitlerowskiej organizacji Krąg z Krzyżowej, jednego z patronów pojednania polsko-niemieckiego. Z Peterem Yorckiem von Wartenburgiem powszechnie łączy się dwie miejscowości: Oleśnicę Małą i Kurów

Oleśnica Mała to miejsce jego urodzenia. Tutaj przyszedł na świat 13 listopada 1904 roku. Chrzest przyjął w ewangelickim kościele w Witowicach. Jego ojcem był hrabia Henirich Yorck von Wartenburg, właściciel rozległych dóbr oleśnickich, a matką Sophie, z domu von Berlichingen.

Wychowywał się w licznej, szczęśliwej rodzinie. Miał trzech braci i sześć sióstr. Starszy od niego o dwa lata brat Paul, zgodnie z zasadami ordynacji, został panem na włościach. Siłą rzeczy, Peterowi pozostała kariera urzędnicza lub wojskowa. Postanowił zostać prawnikiem. W swej rodzinie miał wielu wybitnych wojskowych, prawników i filozofów. Były to na pewno wzory godne naśladowania. Ojciec był prawnikiem, miał gruntowne wykształcenie klasyczno-humanistyczne. Władał biegle siedmioma językami. Przez wiele lat był oławskim starostą. Dziadek Paul był dość znanym filozofem, przez wiele lat przyjaźniącym się z profesorem Wilhelmem Diltheyem, twórcą podstaw nowoczesnej filozofii. Niedościgłym wzorem dla młodego Petera był jednak jego prapradziadek, feldmarszałek Hans Yorck, pruski bohater narodowy. Można zaryzykować porównanie, że feldmarszałek Hans Yorck jest tym dla Niemców, kim Tadeusz Kościuszko dla Polaków. Ten to właśnie Yorck przyczynił się do porażki naszego bohatera w bitwie pod Szczekocinami, bowiem był jednym z dowódców wojsk pruskich, przysłanych na pomoc armii rosyjskiej.

Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
WW
WW 09.04.2020, 19:29
Bardzo wybiórcza ta opowieść, żeby nie napisać "kocopoły".

Prawda jest taka, że Stauffenberg i jego bliscy współpracownicy mieli wcześniej na sumieniu tak odrażające czyny, że z pewnością zaprowadziłyby ich one przed trybunał norymberski.

Zainteresowanych odsyłam do poważnej literatury przedmiotu lub przynajmniej do artykułów nie zakrzywiających historii, np. https://www.rp.pl/Plus-Minus/3…
anonim
anonim 09.04.2020, 16:50
nie przesadzajcie z tymi niemieckimi bohaterami, którzy jak Stauffenberg, obaliliby hitlera to nigdy nie dostalibyśmy Śląska i Pomorza, bo dogadali by się z ruskimi. U was wszystko odwrotnie, pokazujecie antynazistów, choć był to procent 0,0001 społeczeństwa niemieckiego, bronicie cmentarzy i pomników radzieckich. A o Żołnierzach Wyklętych, z pewnymi wyjątkami, Bohaterzy. Czemu o nich tak mało piszecie?

Jesteście jeszcze polską gazetą, czy jakimś satelitą sputnika?

Pozostałe