Jak poradzić sobie z kłopotliwymi zachowaniami naszego psa?

  • 25.11.2021, 08:44
  • tuOlawa BS
Jak poradzić sobie z kłopotliwymi zachowaniami naszego psa?
Biorąc pod swój dach psa, nie każdy wie, że on też może cierpieć na lęki czy depresje, powodując przy tym kłopotliwe sytuacje. Aby nie dopuścić do tego, jeśli mamy szczeniaka, warto rozważyć psie przedszkole. Jeśli wzięliśmy psa ze schroniska i wykazuje niepokojące zachowania, może być potrzebny psi behawiorysta.

Pies w domu to słodki obowiązek

Jednak tylko w sytuacji, gdy jesteśmy na niego przygotowani. Opieka nad ukochanym zwierzęciem zwykle nie kojarzy się z czymś, co jest uciążliwe. Jeśli darzymy psa przywiązaniem, obowiązki przy nim mogą być przyjemnością. Posiadanie czworonoga często jest spełnionym marzeniem dzieci, których rodzice z trudem zgodzili się na przyjęcie pupila do domu. Także dorosłych, którzy jako dzieci, psa z jakichś powodów mieć nie mogli. Czworonóg wnosi do domu wiele radości, czasem także i trosk. Wiele osób, pragnąc przygarnąć pupila pod swój dach, zastanawia się, czy sprosta wyzwaniu. Codzienne obowiązki związane z opieką nad nim trzeba będzie wpleść w swój harmonogram dnia. Jeśli będzie mieszkał z kilkorgiem domowników, obowiązki można podzielić między nimi. Jeśli pies, który trafia pod nasz dach, jest szczeniakiem, trzeba będzie nauczyć go pewnych zachowań. Gdy pies jest ze schroniska, otrzymujemy go razem z bagażem jego doświadczeń i pewnych nawyków. W obu przypadkach przyda się cierpliwość, gdyż pies musi się dopasować do nas, a my do niego.

Zachowania, które mogą niepokoić?

Zdarza się, że psy zachowują się w sposób uniemożliwiający codzienny spacer czy wizyty gości w naszym domu. Aby temu zapobiec dobrym rozwiązaniem będzie psie przedszkole, gdzie pod okiem specjalistów nasz pupil będzie mógł nauczyć się odstawowych komend, chodzenia na smyczy oraz zasad zachowania w miejscach publicznych. Będzie miał także okazję socjalizować się z innymi psami, co jest bardzo ważne dla procesu jego rozwoju. Często bywa, że pies, który nie miał na to okazji, na spacerach reaguje agresywnie lub bojaźliwie na napotkane psy. Można ten lęk odwrócić także u dorosłych psów pod okiem szkoleniowca lub behawiorysty. Zabawa z innymi psami sprawi, że strach przed nimi będzie malał lub w przypadku szczeniaka w ogóle się nie pojawi.

Problemy z zachowaniem psa i co dalej?

Co, jeśli okaże się, że spacer, który miał być przyjemnością, nie jest taki przyjemny? Pies na spacerze zatrzymuje się, nie chce iść dalej, wyraźnie się czegoś boi. Być może szczeka na napotkane osoby, wyrywa się i jest nerwowy. W domu jest smutny, chowa się w kącie i nie reaguje na wołania. Nie je albo jada w nadmiarze. Wiele osób, nie wie co zrobić w sytuacji, gdy weterynarz wykluczył choroby, a zachowania psa są uciążliwe i niepokojące. Warto wtedy zaprosić do siebie specjalistę. Psi behawiorysta, to osoba która obserwując psa w jego codziennych, naturalnych sytuacjach, odnajdzie źródła niepokojących zachowań i zacznie z nimi pracować. Jego celem będzie zmiana nastawienia do źródła lęku, co umożliwi pieskowi normalne funkcjonowanie.

(tekst sponsorowany)

tuOlawa BS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe