Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 27 stycznia 2026 22:56
ZOBACZ:
Reklama BMM
Reklama Jaśnikowski

Z Minkowic do Narodowego

W Muzeum Narodowym we Wrocławiu na wystawie „Sztuka śląska XIV – XVI w.” można zobaczyć Pentaptyk Pięciu Boleści Marii z 1507 roku, który w okresie baroku został przeniesiony z katedry św. Jana Chrzciciela do kościoła w Minkowicach Oławskich, gdzie szczęśliwie doczekał czasów powojennych. - Zachęcamy do wizyty - czytamy na profilu Nasze Minkowice
  • Źródło: Kościół pw Św. Jana Nepomucena w Minkowicach Oławskich - ratujmy zabytek
Z Minkowic do Narodowego

Autor: źrodło: Kościół pw Św. Jana Nepomucena w Minkowicach Oławskich - ratujmy zabytek

Podziel się
Oceń

Fundatorem ołtarza był prawdopodobnie słynny biskup Jan V Turzon (1464-1520), który był mecenasem i kolekcjonerem. Skąd wiadomo, że fundatorem mógł być właśnie biskup Jan V Turzon ? Dzięki puszce z wonnościami, atrybutowi św. Marii Magdaleny, widocznej w dolnym prawym roku środkowego panelu nastawy. Bardzo dobrze zachował się na niej inicjał JEW (Johannes Episcopus Wratislaviensis) i data 1507. Są też dwa inne dowody – dwa wizerunki biskupa – w postaci klęczącego fundatora w środkowym panelu i św. Stanisława (awers prawego zewnętrznego skrzydła). Badania wskazują na to, że za wykonanie ołtarza odpowiada warsztat południowoniemiecki pod wpływem niderlandzkim.


Napisz komentarz

Komentarze

ZASTRZEŻENIE PODMIOTU UPRAWNIONEGO DOTYCZĄCE EKSPLORACJI TEKSTU I DANYCH

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji ze strony internetowej tuolawa.pl i publikacji przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody wydawcy - RYZA Sp. z o.o. jest niedozwolone. 

Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są TUTAJ

KOMENTARZE
Autor komentarza: NataTreść komentarza: To jest dzisiejsza poezja!Data dodania komentarza: 27.01.2026, 21:40Źródło komentarza: "No więc co się za chwilę zderzy?" - po wypadkach kolejowych w HiszpaniiAutor komentarza: MimiTreść komentarza: Świetna sprawa.Data dodania komentarza: 27.01.2026, 21:31Źródło komentarza: Wsparcie dla maturzystów w Jelczu-LaskowicachAutor komentarza: Oława OKTreść komentarza: He he ktoś jeszcze wierzy w takie bajki ?Data dodania komentarza: 27.01.2026, 20:59Źródło komentarza: Ptasia grypa w powiecie oławskim. Wojewoda wyznaczył strefę objętą zakażeniemAutor komentarza: ŁukaszTreść komentarza: To nie są wymysły typu "planeta płonie" gdy ciężko przez zaspy się przebić. To realny problem jakim jest zanieczyszczenie rzek, czyli wody której wszyscy potrzebujemy. Dobra robota chłopaki!Data dodania komentarza: 27.01.2026, 20:30Źródło komentarza: Młodzi naukowcy z Marcinkowic w Międzynarodowym konkursie Climate Detectives!Autor komentarza: 👍Treść komentarza: 👍Data dodania komentarza: 27.01.2026, 20:20Źródło komentarza: Młodzi naukowcy z Marcinkowic w Międzynarodowym konkursie Climate Detectives!Autor komentarza: BarbieTreść komentarza: Ile już makabrycznych zdarzeń nad stawem w Jelczu. Morderstwa, gwałty, pobicia , wandalizm itp. czarny niechlubny punkt, a powinien być ostoja spokoju, ładu i wypoczynku. Włodarze niech przemyślą nad zmianą wizerunku. Współczuję mieszkańcom bałbym się tam mieszkać.Data dodania komentarza: 27.01.2026, 17:39Źródło komentarza: Usiłowanie zabójstwa nad stawem. Nowe fakty
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama
Reklama
Reklama