Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 01:50
ZOBACZ:
Reklama
Reklama Tauron
Reklama Jaśnikowski
Reklama BMM

Park Mużakowski i Ścieżka Geoturystyczna

Pomysł na weekend - polecamy. Jest wielka szansa, że jeszcze tu nie byliście. Kolorowe jeziorka, świetna infrastruktura, trasy rowerowe i sporo historii
Park Mużakowski i Ścieżka Geoturystyczna

Autor: gazeta

Podziel się
Oceń

Gdzie to jest? W Polsce? No właśnie. Mało kto o tym słyszał. Park Mużakowski to park w Polsce i w Niemczech, zajmujący 728 ha powierzchni po obu stronach Nysy Łużyckiej, która stanowi granicę polsko-niemiecką, w województwie lubuskim, w powiecie żarskim. To największy park w stylu angielskim na terenie Polski. Wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. I to powinno wystarczyć za rekomendację. Jedynym minusem jest to, że kawałek od nas trzeba pojechać (kierunek Żary, najlepiej autostradą w kierunku Niemiec, a potem w lewo) - jakieś 2,5 godziny.

Więcej TUTAJ:

https://parkmuzakowski.nid.pl/

Komu mało, musi wiedzieć, że tuż obok jest fantastyczna ścieżka geoturystyczna po terenie starej kopalni Babina - świetny i bardzo udany przykład tego, jak dostosować zdegradowane miejsce pokopalniane do czasów współczesnych i sprawić, by ludzie chcieli z niego korzystać, ku swojej radości i satysfakcji. Parkingi, dobrze przygotowana tras rowerowa (ok.11 km), miejsca postoju, wieża widokowa, urokliwe ławeczki z widokiem na kolorowe jeziorka, informacja o kopalni i tym, co akurat widzimy. No i to wszystko za darmo. 

Fascynująca przyroda z największą w Europie moreną czołową, z wieloma mieniącymi się w blasku słońca wielobarwnymi akwenami, powstałymi w miejscu dawnych wyrobisk. Ten niezwykły krajobraz można podziwiać na obszarze dawnej, podziemnej i odkrywkowej eksploatacji węgla brunatnego i iłów ceramicznych. Zapraszamy do wędrówki 5-kilometrową ścieżką geoturystyczną „Dawna Kopalnia Babina, w Parku Krajobrazowym „Łuk Mużakowa”...

Więcej TUTAJ:

https://lipinki.zielonagora.lasy.gov.pl/sciezka_geoturystyczna#.YJZHuaEwi70

Kochasz rower - na miejscu jest sporo ścieżek rowerowych, a jeszcze więcej po stronie niemieckiej (piękny pałac), świetnie skomunikowanych ze sobą w Parku Mużakowskim za pomocą pięknych mostów.

Z czystym sumieniem polecamy - w sam raz na ciekawy weekend, zwłaszcza dla tych, którzy nie przepadają za chodzeniem po górach, za to, kochają spacery, rowery, zabytki i historię.

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

ZASTRZEŻENIE PODMIOTU UPRAWNIONEGO DOTYCZĄCE EKSPLORACJI TEKSTU I DANYCH

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji ze strony internetowej tuolawa.pl i publikacji przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody wydawcy - RYZA Sp. z o.o. jest niedozwolone. 

Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są TUTAJ

KOMENTARZE
Autor komentarza: Platyn Treść komentarza: Co do lelarzy. Podziękuj pis- owi że tak zarabiają. Straszyli , że pojadą do UK , to rząd stworzył przepisy i kasa z ,,kranu,, zaczęła płynąć Data dodania komentarza: 21.06.2026, 15:44 Źródło komentarza: Dni Oławy - Dni Koguta 2026, czyli koncerty i wiele więcej Autor komentarza: Kazik Treść komentarza: Edit To mialo być do @Znający sprawę. Powiatowa tak skacze w komórce ( same reklamy) , że nie trafiłem w to miejsce co trzeba Data dodania komentarza: 21.06.2026, 15:41 Źródło komentarza: Dni Oławy - Dni Koguta 2026, czyli koncerty i wiele więcej Autor komentarza: Leszek Górecki Treść komentarza: Haaaa Co te modelki prezentowały ? Skąpy ubiór , czy swoje ciało ? Data dodania komentarza: 21.06.2026, 15:22 Źródło komentarza: Modelki na scenie Dni Oławy - Dni Koguta Autor komentarza: wJanek Treść komentarza: A jakie to ma znaczenie? To ich sprawa czy wierzą, w co wierzą, jak wierzą. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 14:33 Źródło komentarza: Noc Świętojańska – Wieczór Integracji Pokoleń Autor komentarza: Nata Treść komentarza: Kto to jest nocny kochanek?! Data dodania komentarza: 21.06.2026, 11:28 Źródło komentarza: Nocny Kochanek porwał publiczność (GALERIA) Autor komentarza: Kazik Treść komentarza: Jurczaka nie było i Oława też była znana. O Domańskim zapomniałeś napisać Data dodania komentarza: 21.06.2026, 10:39 Źródło komentarza: Dni Oławy - Dni Koguta 2026, czyli koncerty i wiele więcej
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama
Reklama