Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 12 czerwca 2026 11:55
ZOBACZ:
Reklama Hipol
Reklama
Reklama Tauron
Reklama Jaśnikowski
Reklama BMM

A ten CPN pamiętacie?

Dziś, gdy ceny benzyny wariują, dawne "cepeeny" z regulowaną ceną paliwa wydają się oazą spokoju, a ponieważ w PRL wszystkie polskie stacje benzynowe były państwowe i należały do jednego przedsiębiorstwa, stąd starsi mieszkańcy do dziś mówią, że jadą zatankować "na CPN", czyli po prostu na najbliższą stację
A ten CPN pamiętacie?
1989 rok - stacja CPN na ul. Andersa w Oławie

Autor: Janusz Kordys

Podziel się
Oceń

Centrala Produktów Naftowych to byłe polskie przedsiębiorstwo zajmujące się magazynowaniem, transportem, dystrybucją hurtową i detaliczną przetworów naftowych, przede wszystkim paliw płynnych i środków smarowych oraz innych materiałów eksploatacyjnych dla pojazdów silnikowych i jednostek pływających. W Oławie obecna stacja ORLEN przy Opolskiej miała kiedyś właśnie taki znaczek CPN. Ci starci oławianie pamiętają też, że i centrum Oławy była stacja na ulicy Andersa. Dziś już jej nie ma, ale przypominają o niej stare fotografie ze zbiorów Lesława Mazura i innych (to kolorowe zdjęcie jest autorstwa Janusza Kordysa).

To zdjęcie z ulicą w budowie pochodzi z 1968 roku, a jego autorem jest Lesław Mazur, podobnie jak zdjęcie z mostu na Oławce (1971). Ciekawe jest ujęcie tego samego autora z pałacu Luizy (1977 rok). Na najciemniejszym zdjęciu mamy stację CPN od tyłu, zdjęcie zrobione z terenu przyszłego.

 

 

 

 

 


Napisz komentarz

Komentarze

cześ 22.11.2021 13:56
samochody mają być na prąd dlatego paliwo tak drożeje!

Antoni 22.11.2021 12:47
Wielka szkoda że ta stacje rozebrano. Mogłaby byc pięknym zabytkiem motoryzacji. Na drodze 66 jest wiele stacji które juz nie sprzedają paliwa ale tworzą wspaniały klimat dawnych lat.

nikt 21.11.2021 23:09
chyba tylko ceny paliw :D

Dystrybutor 21.11.2021 21:05
Teraz w Oławie na stacjach paliw totalne złodziejstwo!!!

Łukasz 21.11.2021 19:48
W opisie pod zdjęciem widnieje napis 1989r - wydaje mi się ze chyba ktoś się pomylił ?

oławiak 21.11.2021 16:13
Jasne ale przydała by się jakaś konkurencja bo jak na razie to panuje zmowa cenowa w porównaniu z Brzegiem , Jelczem , Siechnicami czy Wrocławiem ! Jakiś PIEPRZYK albo bezobsługowa

OLX 21.11.2021 12:17
S U P E R !!!!!!

ZASTRZEŻENIE PODMIOTU UPRAWNIONEGO DOTYCZĄCE EKSPLORACJI TEKSTU I DANYCH

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji ze strony internetowej tuolawa.pl i publikacji przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody wydawcy - RYZA Sp. z o.o. jest niedozwolone. 

Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są TUTAJ

KOMENTARZE
Autor komentarza: * Treść komentarza: Coś się komuś "pozajączkowało" z tym artykułem. Panie Poślad, można przy co drugiej posesji zrobić drenaż francuski, i będzie spokój do czasy zrobienie odwodnienia i ulicy. Data dodania komentarza: 12.06.2026, 11:34 Źródło komentarza: To nie droga, tylko asfalt techniczny - tłumaczy dyrektor Poślad Autor komentarza: Pekińczyk Treść komentarza: "Ten wniosek złożyłem, bo muszę teraz jako były rady RM walczyć z radnymi nieporadnymi koalicji rządzącej" jak pan Mikosiak pięknie określił radnych koalicji BBS-PiS. Data dodania komentarza: 12.06.2026, 11:02 Źródło komentarza: Były radny nie odpuszcza, bo przejście jest, ale... suchą nogą przejść się nie da Autor komentarza: Bój w hucie Treść komentarza: Ile dzieci urodziło się w tym czasie? Data dodania komentarza: 12.06.2026, 10:58 Źródło komentarza: Odeszli w maju 2026 r. Autor komentarza: Stich Treść komentarza: Ja już nie wiem co jest lepsze dla radnych BBS, czy jak drzemią i milczą przez całą sesję, czy jak się odezwą i pokażą swoją hipokryzję i zainteresowanie wyłącznie własnymi korzyściami. Gazeta opisała sprawy w jakich głos zabrał radny Prus na ostatniej sesji. 1. Asfaltowanie ulic na osiedlu Nowy Górnik i oświetlenie (zapytał o ulicę przy której sam mieszka i sąsiednie głównie dojazdowe do jego ulicy, pomijając większą część osiedla Nowy Górnik). 2. Nowa siedziba Sądu przy ul. Opolskiej i sugestia aby jednak wybudować go przy wyjeździe na Wrocław, bo jako adwokata go to dotyczy i lepiej byłoby mieć blisko domu niż na drugim końcu miasta. Tak dba o interes mieszkańca (czyli siebie) radny Prus. Data dodania komentarza: 12.06.2026, 10:57 Źródło komentarza: Czy nowy budynek sądu musi być "tak daleko"? Autor komentarza: Pekińczyk Treść komentarza: Ewidentnie potrzebna tam jest zmiana przewodniczącego RM, pan Mazurek nie radzi sobie z tą funkcją. Data dodania komentarza: 12.06.2026, 10:38 Źródło komentarza: Czy nowy budynek sądu musi być "tak daleko"? Autor komentarza: cześ Treść komentarza: Masakra, co to się staneło?!?!?!?! Data dodania komentarza: 12.06.2026, 10:29 Źródło komentarza: Co to się wczoraj działo w pogodzie!? Grad, nawałnica, tęcza...
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama
Reklama