Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 9 lipca 2026 18:28
ZOBACZ:
Reklama Hipol
Reklama Jaśnikowski
Reklama BMM

Takie widoki mniej niż 50 km od Oławy. Propozycja na weekend

- Temat tego rezerwatu przetoczył się chyba podczas proponowania wycieczki nad Zalew Sulistrowicki, więc najwyższa pora go przybliżyć - napisał do nas Marcin Kwiatkowski. I przybliża...
Takie widoki mniej niż 50 km od Oławy. Propozycja na weekend
To mniej niż 50 km od Oławy

Autor: Marcin Kwiatkowski

Podziel się
Oceń

 - Moja dzisiejsza propozycja to szybka i krótka wycieczka do malowniczo położonego Rezerwatu Archeologicznego w Będkowicach u podnóża Ślęży. Rezerwat został założony w latach 80. i pomimo tego, że jest darmowy i otwarty przez 24 godziny na dobę, nie jest zdewastowany, jak widać na załączonych zdjęciach. Polecam lekcję historii w terenie - mówi Marcin Kwiatkowski, autor tych ciekawych fotek. 

*

Przyjazd do Będkowic, poza obowiązkowym wejściem na szczyt Ślęży, przysparza przy tym doskonałej okazji do przeniesienia się w dawno minione czasy. Rezerwatu archeologiczny obejmuje wczesnośredniowieczny zespół osadniczy Ślężan, na który składają się cmentarzysko kurhanowe (VIII-IX w.) oraz pozostałości osady (VIII-XIII w.). Na powierzchni ok. 50 ha znajdziemy tutaj 7 kurhanów o stożkowatym kształcie, otoczone wałem obronnym i suchą fosą grodzisko o wymiarach 65 x 75 m, dwie zrekonstruowane chaty ze studnią, kamienny krąg kultowy czy niewielki staw. Wejścia na teren grodziska strzegą natomiast drewniane rzeźby przedstawiające trzech wojów.



Napisz komentarz

Komentarze

K
Wiktor 05.04.2024 09:03
Zgadza się, droga wojewódzka na Strzelin, trochę dłuższa ale przyzwoita jakość, od Strzelina DK39 aż do DK8. Z racji, że główny cel podróży, owe chaty stanowią dla większości atrakcję na kilka, maksymalnie kilkanaście minut, to poza górą Ślęza można dołożyć atrakcji po drodze. Kto parę lat nie zaglądał do Strzelina powinien zajrzeć na rynek, jest nowy ratusz.

kt 14.03.2024 11:22
Droga pokazana na screenie jest fatalna. Szkoda samochodu. Lepiej pojechać na około przez Strzelin i Łagiewniki.

Polska 11.03.2024 08:35
Komentarz zablokowany

ZASTRZEŻENIE PODMIOTU UPRAWNIONEGO DOTYCZĄCE EKSPLORACJI TEKSTU I DANYCH

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji ze strony internetowej tuolawa.pl i publikacji przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody wydawcy - RYZA Sp. z o.o. jest niedozwolone. 

Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są TUTAJ

KOMENTARZE
Autor komentarza: Nata Treść komentarza: Koty i psy to Boże stworzenia i im też należy się ratunek... Data dodania komentarza: 9.07.2026, 18:18 Źródło komentarza: To była nietypowa interwencja. Ratowali kotka Autor komentarza: Kris Treść komentarza: Piszesz totalne głupoty. Podniesienie gruntu w tym miejscu jest równoznaczne z regularnym zalewaniem sąsiednich domów. Data dodania komentarza: 9.07.2026, 18:17 Źródło komentarza: Boisko na Bażantowej - kolejna próba i pytania, czy warto? Autor komentarza: Zrównoważony Treść komentarza: Nie powinienem ci odpowiadać, bo obrażanie oznacza słabą merytorykę i niską inteligencję. Podniesienie terenu nic nie da, jeżeli solidne deszcze rozmokną ziemię, a wody gruntowe podniosą się. I po co wydawać dodatkowe pieniądze, olbrzymie pieniądze na podniesienie terenu, gdy bez tych pieniędzy na podniesienie, można urządzić boisko sportowe w innym bezpiecznym i nie zalewowym miejscu, niż drogie boisko dla kilku osiedlowych chuliganów. Ile ton ziemi, betonu i piasku należałoby nawieźć, by sprawić wam przyjemność. Data dodania komentarza: 9.07.2026, 18:00 Źródło komentarza: Boisko na Bażantowej - kolejna próba i pytania, czy warto? Autor komentarza: Rob Treść komentarza: "Zrównoważony", wczytaj się w dokumentację. Grunt ma być podniesiony i dopiero na nim wtedy boisko. Dzięki temu zalewanie się skończy. Bażantowa czeka na to boisko od wielu lat. Nam miasto nie musi urządzać parków sensorycznych (mamy blisko piękny las), więc finansowanie boiska to minimum przyzwoitości. Data dodania komentarza: 9.07.2026, 16:20 Źródło komentarza: Boisko na Bażantowej - kolejna próba i pytania, czy warto? Autor komentarza: spacerowicz Treść komentarza: Rewitalizacja czy niszczenie? Data dodania komentarza: 9.07.2026, 12:03 Źródło komentarza: Za tydzień tędy nie przejedziesz! Autor komentarza: Zrównoważony Treść komentarza: Panie Burmistrzu. Proszę zastanowić się nad tym pomysłem. Jeszcze raz usiąść i przemyśleć. I nie stawiać Alberta i Bartka, jako tych, którzy zawsze są przeciwni. Bo akurat w tej sprawie mogą mieć rację, czasami mają, czasami nie mają. Zawsze, gdy jest więcej deszczu, Odra ma wyższy stan i stoi tam woda i tego pan nie przeskoczy. Są inne boiska w Oławie, w które można zainwestować. To boisko zawsze będzie przy wale Odry. Może czas na boisko między osiedlami Sobieskiego, a osiedlem Reńskim. Cały kompleks sportowy, wraz z boiskiem do siatkówki i plażówkę. Chłopakom z Sobiecha przydałoby się takie boisko, bo czasami boisko przy ósemce nie wystarcza. Po co ładować miliony w boisko, które co kilka lat będzie stało w wodzie. Data dodania komentarza: 9.07.2026, 11:36 Źródło komentarza: Boisko na Bażantowej - kolejna próba i pytania, czy warto?
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama
Reklama