Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 kwietnia 2026 08:47
ZOBACZ:
Reklama Aftermarket Oława
Reklama Jaśnikowski
Reklama BMM

Na ferie potrzeba więcej krwi

- W czasie ferii zimowych wielu naszych stałych dawców będzie na urlopie, a potrzeby szpitali wciąż pozostaną ogromne - informuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. prof dr hab. Tadeusza Dorobisza we Wrocławiu. - Dziennie wydajemy około 300 jednostek krwi – czyli dziennie musimy pobrać krew od 300 osób – jest to w tym okresie bardzo trudne.
  • Źródło: Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. prof dr hab. Tadeusza Dorobisza we Wrocławiu
Na ferie potrzeba więcej krwi
- W czasie ferii zimowych wielu naszych stałych dawców będzie na urlopie, a potrzeby szpitali wciąż pozostaną ogromne - informuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. prof dr hab. Tadeusza Dorobisza we Wrocławiu

Źródło: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Podziel się
Oceń

Każdego dnia pacjenci potrzebują krwi i jej składników, dlatego apelujemy do wszystkich, którzy mogą, o oddanie krwi – szczególnie w okresie ferii. Zimowa przerwa to również doskonały moment, by podjąć decyzję o oddawaniu krwi lub jej składników. 

Pamiętajmy, że krwi nie można wyprodukować, a składników krwi takich jak krwinki czerwone, płytki krwi nie da się długo magazynować (czas przechowywania płytek krwi to zaledwie 5 dni, a krwinek czerwonych 42 dni), dlatego tak ważne jest regularne zgłaszanie się osób do oddawania krwi, w tym nowych krwiodawców. 

Zapraszamy serdecznie te osoby, które już oddawały krew lub jej składniki oraz nowych dawców do zaplanowania donacji w czasie ferii, kiedy zapotrzebowanie na krew i jest składniki jest duże ze względu na zwiększającą się ilość wypadków komunikacyjnych. 

Krew można oddawać honorowo:

  1. w siedzibie RCKiK we Wrocławiu przy ul. Czerwonego Krzyża 5/9, tel. 71 371 58 10
  2. w Terenowym Oddziale w Głogowie przy ul. Kościuszki 15, tel. 76 831 45 48
  3. w Terenowym Oddziale w Legnicy przy ul. Iwaszkiewicza 5, tel. 76 721 16 88
  4. w Terenowym Oddziale w Lubinie przy ul. Bema 5, tel. 76 746 88 70
  5. na akcjach wyjazdowych: http://www.rckik.wroclaw.pl/akcje-wyjazdowe.html
Najbliższe akcje pobierania krwi w naszym powiecie to 
14 lutego - Oławskie Centrum Rozwoju Społecznego w g. 8.30 - 12.00 
15 lutego - Świetlica socjoterapeutyczna "TOP" w Jelczu-Laskowicach w g. 9.00-12.00.

 

Jak przygotować się do oddania krwi ?

Krwiodawcą może być osoba w wieku 18-65 lat lub osoba, która nie ukończyła 60-ego roku życia (dawca pierwszorazowy), ważąca minimum 50 kilogramów oraz ciesząca się dobrym stanem zdrowia. Przed oddaniem krwi należy zjeść lekkostrawny posiłek, wypić przynajmniej 1-2 litra płynów oraz bardzo dobrze nawodnić się już 1-2 dni przed donacją (minimum 2 litry płynów tzn. soki, woda; nie wolno przez 24 godziny pić alkoholu). Zgłaszając się do oddania krwi należy zabrać ze sobą aktualny dokument tożsamości ze zdjęciem i numerem PESEL lub mObywatel. Szczegółowe informacje można znaleźć na naszej stronie: www.rckik.wroclaw.pl


Napisz komentarz

Komentarze

ZASTRZEŻENIE PODMIOTU UPRAWNIONEGO DOTYCZĄCE EKSPLORACJI TEKSTU I DANYCH

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji ze strony internetowej tuolawa.pl i publikacji przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody wydawcy - RYZA Sp. z o.o. jest niedozwolone. 

Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są TUTAJ

KOMENTARZE
Autor komentarza: OławianinTreść komentarza: Towarzyszu Janie jak wynika z twojego tekstu ,to do końca nie przeczytałeś tego ,że wszystkie warunki związane z PRAWEM BUDOWLANYM I OCHRONĄ ZABYTKÓW zostały spełnione ,więc twój wywód jest tylko ciemnogrodem Oławskim lub politycznym !!!!!Data dodania komentarza: 22.04.2026, 08:30Źródło komentarza: OŁAWA Za tą figurą kryje się niezwykła historia. To dar od klientaAutor komentarza: teofilTreść komentarza: Bankructwo i prywatyzacja to jedyny sposób na to skorumpowane środowisko. Nie wierze w żadne uleczenie tak mocno skażonego środowiska. To nie będzie ani przyjemne, ani łatwe , ani tanie ale jeśli mam płacić dalej składki zdrowotne to niechce żeby mi robili łaskę a tak teraz się czuje.Data dodania komentarza: 22.04.2026, 08:24Źródło komentarza: Czarny tydzień w obronie pacjentów i przeciwko obecnej polityce finansowaniaAutor komentarza: loraTreść komentarza: Opinia że środowisko medyczne odpowiada za ten stan jest oczywista i nie budzi mojej watpliwiści. Lekarze często tam pracujący działają poza systemem prawnym , organizacyjnym , etycznym , moralnym itd itp. Kopertomania to efekt nikogo innego ale ich pracy. Wyceny procedur medycznych to też wina tego śodowiska bo to nie elektryk , szewc , piekarz czy kasjerka dokonywała tych wycen. Zrobiono to przy udziale i po konsultacji z medykami.Data dodania komentarza: 22.04.2026, 08:15Źródło komentarza: Czarny tydzień w obronie pacjentów i przeciwko obecnej polityce finansowaniaAutor komentarza: J.Ł.Treść komentarza: Jest to wotum za uratowanie życia , bo MATKA BOSKA czuwa na nami .Data dodania komentarza: 22.04.2026, 08:13Źródło komentarza: OŁAWA Za tą figurą kryje się niezwykła historia. To dar od klientaAutor komentarza: bacaTreść komentarza: Czy Rado miał wpływ decyzyjny na te inwestycje ? Mieszkańcy Bystrzycy mają swoje " 5 minut" i niech wykorzystają dobrze ten okres bo to zaoowocuje im na wiele lat. Rado jak wyprowadzi się od was to inwestycje ucichną.Data dodania komentarza: 22.04.2026, 08:05Źródło komentarza: Michałowski: - Obiecałem, słowa dotrzymujęAutor komentarza: RedaktorTreść komentarza: Po co właściwie są biletomaty i kasy biletowe w Brzegu? we Wrocławiu? Przecież jakby ich nie było to można, by było kupować bilety u konduktora albo przez internet... Uśmiechamy się, gadamy nie robimy?Data dodania komentarza: 22.04.2026, 07:55Źródło komentarza: OŁAWA Biletomatu na stacji kolejowej nie ma, bo...
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama
Reklama