Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 17 marca 2026 10:11
ZOBACZ:
Reklama Hipol
Reklama Jaśnikowski
Reklama BMM

Zdrowotne a chorobowe to zupełnie różne ubezpieczenia

Podobne nazwy, ale zupełnie różne ubezpieczenia. Jeśli ich nie rozróżniamy to ta niewiedza może dużo nas kosztować. Te dwa pojęcia są często mylone a efekt jest taki, że w czasie choroby nie mamy prawa do płatnego zwolnienia lekarskiego.
Podziel się
Oceń

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że ubezpieczenie zdrowotne umożliwia bezpłatne leczenie. Natomiast ubezpieczenie chorobowe zapewnia pieniądze na czas tego leczenia.

- Ubezpieczenie chorobowe to tylko jedno z ubezpieczeń społecznych, które daje nam prawo do zasiłku w razie choroby i macierzyństwa - wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – To oznacza nie tylko płatne „chorobowe”, ale i zasiłek macierzyński po urodzeniu dziecka - dodaje.

Natomiast, według rzeczniczki, ubezpieczenie zdrowotne pozwala na korzystanie z bezpłatnej opieki medycznej, zarówno ambulatoryjnej, jak i szpitalnej oraz pobytu w sanatoriach i rehabilitacji. Składki na ubezpieczenie zdrowotne płaci się do ZUS, który przekazuje je do Narodowego Funduszu Zdrowia. Z kolei składki na ubezpieczenie chorobowe pobiera ZUS i zapisuje na indywidualnym koncie ubezpieczonego. 

Chorobowe, opiekuńcze, macierzyński

Każdy, kto opłaca składki na ubezpieczenie chorobowe, zapewnia sobie prawo do płatnego zwolnienia. 

- Gdy będziemy niezdolni do pracy z powodu choroby, czy urazu, dostaniemy zasiłek chorobowy. Jeżeli zachoruje nam dziecko, rodzic, czy małżonek i będą wymagali naszej opieki - również z ubezpieczenia chorobowego na czas tej opieki będą wypłacane nam pieniądze, jako zasiłek opiekuńczy – mówi Kowalska-Matis.

Rzeczniczka dodaje, że w przypadku przedłużającej się naszej choroby z tego właśnie ubezpieczenia możemy mieć wypłacone świadczenie rehabilitacyjne. Ubezpieczenie chorobowe daje także prawo do wypłaty zasiłku macierzyńskiego po urodzeniu lub przyjęciu dziecka na wychowanie.

Ubezpieczenie chorobowe może być obowiązkowe, jak ma to miejsce w przypadku tych, którzy pracują na umowie o pracę, albo dobrowolne jak przy umowie zlecenia lub własnej działalności. Trzeba pamiętać, że jeśli zleceniobiorca lub przedsiębiorca nie będzie płacił składki na ubezpieczenie chorobowe, to nie dostanie ani płatnego „chorobowego” ani zasiłku macierzyńskiego. 

- Dlatego warto żeby osoby pracujące na umowie zlecenie bądź prowadzące własną działalność gospodarczą do takiego ubezpieczenia dobrowolnie przystąpiły – zachęca Iwona Kowalska-Matis. – Tym bardziej, że składka na to ubezpieczenie wynosi tylko 2,45 proc. – dodaje.

Tylko w I kwartale tego roku na Dolnym Śląsku wpłynęło do ZUS ponad 538 tys. zwolnień lekarskich, które zostały wystawione na ponad 5 mln dni.

W analogicznym okresie w całej Polsce zostało wystawionych 6,6 mln e-ZLA, na aż 65 mln dni absencji chorobowej. 

W skali kraju najwięcej elektronicznych zwolnień wpłynęło do oddziałów ZUS w województwie mazowieckim ponad 967 tys. , na drugim miejscu w województwie śląskim – ponad 879 tys. i wielkopolskim – ponad 707 tys. Wrocław w statystykach ZUS zajmuje piąte miejsce. 

Rzeczniczka podkreśla, że ubezpieczenie zdrowotne to ubezpieczenie obowiązkowe dla każdego, kto wykonuje umowę o pracę, umowę zlecenia, prowadzi działalność gospodarczą, jest emerytem albo osobą bezrobotną zarejestrowaną w urzędzie pracy. Jeśli ktoś nie ma tytułu do tego ubezpieczenia, to powinien zostać do niego zgłoszony, jako członek rodziny. Takie zgłoszenie np. małżonka, nie powoduje, że jest odprowadzana większa kwota z wynagrodzenia. Niezależnie od tego, czy do ubezpieczenia zdrowotnego zgłosimy jedną, czy dwie osoby (np. małżonka i uczące się dziecko), składka na to ubezpieczenie będzie wynosiła zawsze 9 proc. 


Jeśli ktoś nie może zostać ubezpieczony, jako członek rodziny, to może przystąpić do tego ubezpieczenia dobrowolnie, by w razie choroby, wypadku, pobytu w szpitalu nie płacić za opiekę medyczną z własnej kieszeni, a to może być spory wydatek. Instrukcja jak zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego jest dostępna na stronie www.nfz.gov.pl.


Napisz komentarz

Komentarze

ZASTRZEŻENIE PODMIOTU UPRAWNIONEGO DOTYCZĄCE EKSPLORACJI TEKSTU I DANYCH

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji ze strony internetowej tuolawa.pl i publikacji przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody wydawcy - RYZA Sp. z o.o. jest niedozwolone. 

Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są TUTAJ

KOMENTARZE
Autor komentarza: burmiszczTreść komentarza: Mieszkańcy Oławy to se mogą co najwyżej popodziwiać jak burmistrz i świta nazywa rondo na Lipowej.Data dodania komentarza: 17.03.2026, 10:04Źródło komentarza: 20 kilometrów Trasy Swojczyckiej powiedzie Wrocławia aż do Jelcza-LaskowicAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Najlepsza nazwa to rondo oławskich włodarzy nieudaczników.Data dodania komentarza: 17.03.2026, 10:00Źródło komentarza: A może nie Rondo Klementyny, tylko Królowej Marysieńki Sobieskiej?Autor komentarza: RedaktorTreść komentarza: Informacja żeby podrażnić mieszkańców Oławy w sprawie obwodnicy miasta?Data dodania komentarza: 17.03.2026, 09:06Źródło komentarza: 20 kilometrów Trasy Swojczyckiej powiedzie Wrocławia aż do Jelcza-LaskowicAutor komentarza: K. KononowiczTreść komentarza: Od tego jest straż miejska i policja!!! Od tego są oni!!!Data dodania komentarza: 17.03.2026, 08:38Źródło komentarza: OŁAWA Z zewnątrz odnowiono dworzec autobusowy. Co dalej?Autor komentarza: PekińczykTreść komentarza: I kolejne dwie propozycje. Rondo Zamiast Obwodnicy, Rondo Szczytu Możliwości, to tak w odniesieniu do realnych działań władz miejskich i powiatowych w zakresie poprawy infrastruktury drogowej w mieście.Data dodania komentarza: 17.03.2026, 06:52Źródło komentarza: A może nie Rondo Klementyny, tylko Królowej Marysieńki Sobieskiej?Autor komentarza: RedaktorTreść komentarza: Z cyklu - problemy pierwszego świata..Data dodania komentarza: 17.03.2026, 06:49Źródło komentarza: A może nie Rondo Klementyny, tylko Królowej Marysieńki Sobieskiej?
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama
Reklama