Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 30 sierpnia 2026 19:30
ZOBACZ:
Reklama
Reklama Jaśnikowski
Reklama BMM

Twórzmy wspólnie fotograficzną historię Oławy (album 234)

Zdjęcie nr 1 pochodzi z albumu Haliny Kluki, a zrobione było w 1957. Na zdjęciu widzimy dzieci, które spożywają wspólny posiłek (kakao i słodkie bułki) po I Komunii w kościele Piotra i Pawła - posiłek taki organizowany był na stołach ustawianych przed kościołem.
historia Oławy
Zdjęcie nr 1
Podziel się
Oceń

Zdjęcie nr 2 jest z albumu Antoniego Markiewicza, a pochodzi z 1957 roku - zrobiono je przy otwartym wejściu po prawej stronie wieży do kościoła Piotra i Pawła. Na zdjęciu widzimy ks. Franciszka Kutrowskiego, po prawej stronie Antoni Markiewicz.

tuOlawa.pl
Zdjęcie nr 2

Zdjęcie nr 3 pochodzi z albumu Janusza Żbikowskiego - zrobiono je w roku 1959 przed kościołem Piotra i Pawła. Na zdjęciu w pierwszym rzędzie od lewej Z. Żuber, F. Październik i J. Żbikowski. Innych nie rozpoznajemy. 

tuOlawa.pl
Zdjęcie nr 3

Zdjęcie nr 4 jest z kolekcji Izby Muzealnej Ziemi Oławskiej. Widzimy tu część pałacu Luizy, w którym dziś mieszczą się Urząd Miasta i kościół Piotr i Pawła. Zdjęcie zastało zrobione w czasie, kiedy odbywała się pierwsza komunia ze zdjęć nr 1-3.

tuOlawa.pl
Zdjęcie nr 4

 

 

 

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Kazik 24.05.2026 10:34
Fajne były kiedyś komunie . A teraz robią mini wesela bez kompletnej pary

cześ 25.05.2026 08:46
Co w tym fajnego? Dla mnie to był jeden z najgorszych momentów w życiu!!!

Kazik 25.05.2026 09:28
cześ 25.05.2026 08:46
Co w tym fajnego? Dla mnie to był jeden z najgorszych momentów w życiu!!!
Co zegarka albo roweru nie dostałeś ?

jatoja 25.05.2026 10:34
Wujek za mocno przytulał?

cześ 25.05.2026 14:00
Nie o to chodzi!!! Jak się ma 9 lat to jest stanowczo za wcześnie na takie ceremonie!!! Ja tego do dzisiaj nie lubię i w kościele minuty nie wytrzymam!

ZASTRZEŻENIE PODMIOTU UPRAWNIONEGO DOTYCZĄCE EKSPLORACJI TEKSTU I DANYCH

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji ze strony internetowej tuolawa.pl i publikacji przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody wydawcy - RYZA Sp. z o.o. jest niedozwolone. 

Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są TUTAJ

KOMENTARZE
Autor komentarza: * Treść komentarza: Jak można napisać, że „ prawie nikogo nie było”? Przecież widać na zdjęciach, że nikogo nie było. Ps. Z tymi „setkami tysięcy złotych”, to cię trochę poniosło:):):) Data dodania komentarza: 30.08.2026, 17:48 Źródło komentarza: Kolejna Oławska Niedziela za nami Autor komentarza: Farsa BBS Treść komentarza: Znowu prawie nikt nie przyszedł (pomimo bardzo dobrej pogody). Setki tysięcy złotych wydawane na nachalny lans kandydatki BBS i jej aspirującej do tej roli koleżanki z których mieszkańcy skorzystaliby znacznie lepiej. Data dodania komentarza: 30.08.2026, 15:35 Źródło komentarza: Kolejna Oławska Niedziela za nami Autor komentarza: ixi Treść komentarza: Dobry materiał fakt.... Chociaż należy wspomnieć , że rok 1945 to rok przełomowy również dla ziemi oławskiej. To znaczy nie ma ciągłości pokoleń.( również z ludźmi , którzy żyli za Piastów ).... Totalna wymiana w roku 1945 . tak Totalna , że współczesne pokolenia na tej ziemi do potomkowie Polaków z Kresów, ale też z innych części Polski. Data dodania komentarza: 30.08.2026, 14:21 Źródło komentarza: Wspomnienie Ilse Sakheim - to dzięki niej poznaliśmy historię żydowskich mieszkańców Oławy Autor komentarza: erest Treść komentarza: Warto wspomnieć, że pochodził z ziemi Lwowskiej ( wówczas w dużej mierze zamieszkałej przez Polaków) , zresztą podobnie jak wielki trener Polski Kazimierz Górski Data dodania komentarza: 30.08.2026, 14:03 Źródło komentarza: Na cześć Zbigniewa Isela. Tablica przy stadionie już odsłonięta [ZDJĘCIA] Autor komentarza: Jelcz Treść komentarza: Gdzie są drogi i chodniki. Data dodania komentarza: 30.08.2026, 13:30 Źródło komentarza: Piotr Stajszczyk: - Spółka Jelcz ma swoje kolejne pięć minut Autor komentarza: olav Treść komentarza: Radny pracuje?! Śmiechu warte!!! Dziadek radny na komisji odsypia lub też słabnie. Ale czego się nie robi dla diety???? Data dodania komentarza: 30.08.2026, 12:52 Źródło komentarza: Gdzie i kiedy twój radny pracuje w komisji?
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama
Reklama