Oława Duże zmiany
Szkoła w nowej formie będzie funkcjonowała od 1 września. Młodzież nadal będzie mogła się kształcić w zakresie hotelarstwa, obsługi turystycznej, żywienia i usług gastronomicznych oraz zdobywać zawody technika mechanika i technika cyfrowych procesów graficznych. W LO pozostają klasy dziennikarska i policyjna. Nadal będzie trzyletnia zasadnicza szkoła zawodowa.
Nowością będzie kształcenie dorosłych - kwalifikacyjne kursy zawodowe, doradztwo zawodowe oraz kursy doskonalące.
- To konsolidacja edukacji zawodowej i ustawicznej - mówiła na konferencji prasowej, 15 maja Maria Domaradzka, dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego. - Idea tworzenia CKUiZ zrodziła się ponad rok temu, gdy szukaliśmy nowych dróg rozwoju szkoły. Zmiany w kształceniu zawodowym, związane z reformą z 2012 roku, stwarzają nowe możliwości przed taką instytucją, jak ZSP nr 1 - wiodącą placówką kształcenia zawodowego w powiecie. Nowy sposób zdobywania kwalifikacji zawodowych wiąże się z nowymi formami kształcenia dorosłych. Bezpłatne kształcenie zawodowe może wpłynąć na sytuację, na lokalnym rynku pracy, zaktywizować bezrobotnych oraz przygotować nową kadrę dla lokalnych przedsiębiorców.
Od września szkoła chce uruchomić dwa kursy kwalifikacyjne, wkrótce rozpocznie się rekrutacja. Są to: kurs kulinarny (sporządzanie potraw i napojów) oraz przygotowanie materiałów graficznych do drukowania. Kursy trwają trzy semestry, są bezpłatne i kończą się egzaminem państwowym, w okręgowej komisji egzaminacyjnej. Dają uprawnienia zawodowe i pozwalają na kontynuację nauki na kolejnym kursie, a w przyszłości zdobycie tytułu technika.
Szkoła stawia na współpracę z lokalnymi pracodawcami, aby kształcić w zawodach, na które jest zapotrzebowanie. Wiadomo już, że na lokalnym rynku pracy brakuje spawaczy oraz operatorów obrabiarek. Pracodawcy szukają umiejących obsługiwać kasę fiskalną. Centrum będzie współpracowało z Wałbrzyską Specjalna Strefą Ekonomiczną, miejscowymi pracodawcami oraz prowadziło doradztwo zawodowe. Centrum będzie składało oferty szkoleń zawodowych w Powiatowym Urzędzie Pracy.
Magdalena Maziarz podkreśla, że szkoła stwarza nowe szanse i możliwość przekwalifikowania się absolwentów LO, którzy nie zawsze wiedzą, co chcą dalej robić. Mogą zdobyć zawód, podjąć pracę, a potem studiować. Zdaniem Marii Domaradzkiej, ważne jest, że w szkole będzie można kontynuować naukę i zdobywać nowe kwalifikacje w jednym miejscu.
Wicedyrektor Agnieszka Kuczmowska twierdzi, że główną ideą zmiany formuły szkoły, jest uzyskanie przez nią większej elastyczności i większe możliwości rozwoju. Centra mogą zdobywać pieniądze z funduszy unijnych, prowadzić komercyjne szkolenia, organizować konkursy zawodowe, np. fryzjerskie i kulinarne.
Szkoła zamierza zatrudnić doradcę zawodowego oraz wicedyrektora ds. kształcenia dorosłych. Dyrekcja szkoły będzie wkrótce rozmawiała z władzami powiatu na temat budowy warsztatów szkolnych.
Monika Gałuszka-Sucharska [email protected]
Oławska "Żubrówka" stała się Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego. Nadal będą działać liceum, technikum i zasadnicza szkoła zawodowa. Oferta wzbogaci się o bezpłatne kwalifikacyjne kursy zawodowe, doradztwo zawodowe dla dorosłych i komercyjne kursy doszkalające
Reklama







Napisz komentarz
Komentarze