Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 12 maja 2026 15:27
ZOBACZ:
Reklama Hipol
Reklama Jaśnikowski
Reklama BMM

Fotografia ukryta w obrazie

Wykonano ją ponad sto lat temu. Na czarno-białym zdjęciu uwieczniono pięciu mężczyzn w różnym wieku. Nie wiadomo, kim byli oraz czym się zajmowali. Można tylko snuć domysły...
Podziel się
Oceń

Zagadkowa historia

Roman Hoculewski przyszedł na świat we Lwowie, a przed wojną mieszkał w Kołomyi, dziś to miasto leży na Ukrainie. Latem 1945, jako sześcioletni chłopiec, przyjechał transportem kolejowym do Brochowa. razem z rodzicami i babcią. Dziadka zamordowano w Katyniu. Na początku sierpnia zameldowali się w Oławie. Powiatowy Urząd Repatriacyjny przydzielił rodzinie dom przy obecnej ulicy 1 Maja. Dziś jest tam zakład naprawy sprzętu rolniczego.

- Mieszkaliśmy na piętrze - opowiada Hoculewski. - Na dole leżały pozostałości jakichś maszyn, piękna kareta, trójkołowiec oraz samochód "dekawka". Później jeździł nim pierwszy oławski taksówkarz - pan Bakuła. Mój ojciec też był jednym z pierwszych kierowców, pracował w starostwie. Nie pamiętam, co się stało z innymi pojazdami z garażu. To, co zastaliśmy w 1945 roku, wskazuje, że w okolicy mieszkali zamożni ludzie.

Przed wojną ta część miasta była uprzemysłowiona, a budynek, w którym mieszkał Hoculewski, stał przy Grottkauerstrasse 44.  Już w 1856 powstała w pobliżu fabryka, zbudowana przez mistrza kowalskiego Effenbergera, jako zakład żeliwnych młotów parowych. Sześć lat później wrocławski kupiec Schube i chemik Brunnquell otworzyli w tym miejscu fabrykę minii ołowianej "Schube und Brunnquell". W 1906 firma nabyła konkurencyjne przedsiębiorstwo przy Deutschsteiner Weg (obecnie Kamiennej) i w dwa lata przystosowała je do produkcji bieli cynkowej.



Roman Hoculewski pokazuje willę przy ulicy 1 Maja. Głębiej, obok widać dom, w którym mieszkał po wojnie. Stamtąd zabrał obrazek z ukrytą fotografią

Czy to jakaś zamożna rodzina, mieszkająca tu ponad 100 lat temu?

Podpis z tyłu zdjęcia


Napisz komentarz

Komentarze

ZASTRZEŻENIE PODMIOTU UPRAWNIONEGO DOTYCZĄCE EKSPLORACJI TEKSTU I DANYCH

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji ze strony internetowej tuolawa.pl i publikacji przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody wydawcy - RYZA Sp. z o.o. jest niedozwolone. 

Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są TUTAJ

KOMENTARZE
Autor komentarza: JogiTreść komentarza: Jak przestawią słup, to drzewo będzie przeszkadzać. Jak wytną drzewo, to pewnie pan Maciej zgłosi, że pasy są w złym miejscu. Nie popadajcie w skrajności.Data dodania komentarza: 12.05.2026, 14:32Źródło komentarza: MINUS dla słupa w tym miejscu?Autor komentarza: Temat dla CBATreść komentarza: 2 mln złotych na boisko, które zamienia się w jezioro przy każdym większym deszczu?Data dodania komentarza: 12.05.2026, 14:29Źródło komentarza: Przetargi na boisko i utrzymanie porządku w mieście znów trzeba było unieważnićAutor komentarza: WacekTreść komentarza: Kabaret tyle lat przygotowań i klapa na starcieData dodania komentarza: 12.05.2026, 14:27Źródło komentarza: Tymczasowo wraca ruch wahadłowy na trasie z Jelcza-Laskowic do OławyAutor komentarza: No jakTreść komentarza: A z janikowa do Oławy jak😀😀???Data dodania komentarza: 12.05.2026, 14:23Źródło komentarza: Tymczasowo wraca ruch wahadłowy na trasie z Jelcza-Laskowic do OławyAutor komentarza: Mieszkaniec ST GórnikaTreść komentarza: A co mieszkańcami ST Górnika i ST Otoku ,dojazd do oławy też przez Hannę?Data dodania komentarza: 12.05.2026, 14:20Źródło komentarza: Tymczasowo wraca ruch wahadłowy na trasie z Jelcza-Laskowic do OławyAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Oczywiście,że nie !Ale kontrolowanie matołów, którzy tak zdecydowali,to już tak! Bo jak się okazuje ,to nie są inteligentni ,żeby puścić cały ruch samochodowy z Jelcza do Janikowa , gdzie również trwają prace remontowe drogi. Nie trzeba być wirtuozem,żeby o tym wiedzieć i zareagować. Tego oczekujemy od pana Rado,bo to nasz człowiek !iData dodania komentarza: 12.05.2026, 13:55Źródło komentarza: Tymczasowo wraca ruch wahadłowy na trasie z Jelcza-Laskowic do Oławy
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama
Reklama