Oława Profilaktyka raka piersi
19 października odbyły się na placu przed LO nr 1 im. Jana III Sobieskiego obchody dnia walki z rakiem. Wzięli w nich udział uczniowie oławskich szkół, nauczyciele oraz zaproszeni goście. Tym happeningiem organizatorzy marszu chcieli uświadomić, jak ważna jest profilaktyka. Podobnie jak w poprzednich latach, dzięki akcji około 150 kobiet skorzystało z darmowych badań USG piersi. Corocznie podczas takich badań wykrywa się zmiany nowotworowe u kilku kobiet.
Goście dziękowali i gratulowali pomysłu Elżbiecie Wojdyle ze stowarzyszenia "Zawsze kobieta", która od kilku lat organizuje Marsz Różowej Wstążki. Ksiądz Janusz Gorczyca nazwał ją dzień wcześniej "zapaleńcem Bożym", który roznosi wśród wszystkich żywą iskierkę nadziei. Wicestarosta Joanna Kruk-Gręziak mówiła, że marsz jest skuteczny, skoro co roku wszyscy spotykają się w jednym miejscu i coraz więcej kobiet chce się badać. Życzyła im zdrowia, które jest bezcenne, ale zwykle człowiek uświadamia to sobie dopiero wtedy, jak je straci.
Elżbieta Wojdyła pokonała raka, więc wie, że to jest możliwe. Chce, żeby każda chora kobieta to sobie uświadomiła, dlatego organizuje marsz. Cieszy ją, że jest coraz więcej chętnych do badań. Wspomniała także, że koło niej stoją kobiety, które są żywym przykładem wygranej walki z chorobą: - I, jak widać, wszystkie trzymamy się świetnie!
Uczestnicy akcji przy muzyce Orkiestry Dętej Ośrodka Kultury przeszli z ogromnymi transparentami wokół w Rynku. To miał być gest solidarności ze wszystkimi chorymi.
Jednym z kolejnych elementów oławskiego programu dnia walki z rakiem piersi był wieczorny koncert w Ośrodku Kultury, pt. "Byłaś tu". Poświęcono go zmarłej piosenkarce Irenie Jarockiej, która prywatnie znała się z Elżbietą Wojdyłą i na jej zaproszenie kilkakrotnie koncertowała w Oławie. Na scenie zaprezentowały się m.in. Kamila Bakalarczyk-Kruk, Adriana Krakowska, Anna Żebrowska oraz uczniowie z oławskich szkół. Zaśpiewał także zespół wokalny "Słoneczniki", pod kierunkiem Doroty Semenowicz. Śpiewano oczywiście piosenki z repertuaru Ireny Jarockiej. Widzowie oglądali również prezentację, na którym były skróty z pierwszego oławskiego koncertu Ireny Jarockiej oraz wywiad z nią, gdzie mówiła, że do takiej publiczności zawsze warto wracać.
Tekst i fot.: Malwina Gadawa [email protected]
Reklama
Marsz Różowej Wstążki wpisał się już na stałe w kalendarz październikowych imprez. Przypomina o tym, że należy się badać i dbać o swoje zdrowie, a z chorobą można wygrać
Reklama
Reklama
Reklama







Napisz komentarz
Komentarze