Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 13 grudnia 2025 13:32
Reklama BMM

Nowa jazda na Sportowej

Podziel się
Oceń

Miesiąc temu zmieniła się organizacja ruchu drogowego na ulicach Sportowej i Żeromskiego


Oława Dla kierowców

Temat jest nowy i nie wszyscy kierowcy wiedzą, jak teraz jeździć. Czytelnik pisze w mailu do naszej redakcji, że zmiana pierwszeństwa na skrzyżowaniu Żeromskiego i Sportowej to dobre posunięcie, ale mało kto o nim wie: - Jadąc ulicą Sportową wzdłuż stadionu w kierunku Odry, trzeba przepuścić jadących Żeromskiego (zza stadionu) - pisze Mariusz i prosi o dokładne wyjaśnienie nowej sytuacji.

Starszy aspirant Witold Walkowiak, szef oławskiej drogówki tłumaczy, że ulica Żeromskiego stała się drogą z pierwszeństwem dlatego, że kierujący, który wyjeżdża ze strefy zamieszkania, włącza się do ruchu i ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa wszystkim użytkownikom.

Kierowca, który wjeżdża w strefę zamieszkania, musi przestrzegać szczegółowych przepisów dotyczących "strefy zamieszkania" (m.in. ograniczenie prędkości do 20 km/h). - W tej strefie wszystkie skrzyżowania są równorzędne - wyjaśnia Witold Walkowiak. - Nie musi być żadnych znaków, pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem, parkowanie jest dozwolone w miejscu do tego wyznaczonym. Kierowca, który wjedzie od strony "Kwadraciaka" na drogę wewnętrzną osiedla Chrobrego, a więc w "strefę zamieszkania" i dojeżdża do stadionu, widzi znak "Koniec drogi wewnętrznej", ale strefa zamieszkania jeszcze się nie kończy. Musi ustąpić pierwszeństwa jadącym ulicą Sportową wzdłuż stadionu, bo włącza się do ruchu z drogi wewnętrznej na publiczną. Kiedy kierowca wyjeżdża ze Sportowej na 3 Maja lub Żeromskiego, ponownie włącza się do ruchu i znów ustępuje pierwszeństwa.

Zdaniem pana Mariusza, na Sportowej wzdłuż stadionu kierowcy i motocykliści często przekraczają prędkość (jadąc nawet 80 km/h i więcej). To bardzo niebezpieczne, zwłaszcza że na chodniku wydzielona jest ścieżka rowerowa, którą jeżdżą także małe dzieci. Czytelnik pyta, czy możliwe jest rozwiązanie tego problemu?

Kierownik ogniwa ruchu drogowego KPP w Oławie mówi, że na policję nie dotarły sygnały o przekraczaniu prędkości na Sportowej. Policjanci z radarem najczęściej są wysyłani za miasto, na drogi nr 396, 94 i 455. - Jeśli mieszkańcy odczuwają potrzebę kontroli policyjnej na tej ulicy, powinni napisać wniosek do komendanta policji lub do mnie, wtedy będę kierował tam funkcjonariuszy drogówki - mówi Walkowiak.

Monika Gałuszka-Sucharska

[email protected]


Napisz komentarz

Komentarze

ZASTRZEŻENIE PODMIOTU UPRAWNIONEGO DOTYCZĄCE EKSPLORACJI TEKSTU I DANYCH

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji ze strony internetowej tuolawa.pl i publikacji przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody wydawcy - RYZA Sp. z o.o. jest niedozwolone. 

Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są TUTAJ

KOMENTARZE
Autor komentarza: RedaktorTreść komentarza: Dziękuję za korektę - czyli ktoś te komentarze jednak czyta.. :-)Data dodania komentarza: 13.12.2025, 12:50Źródło komentarza: Najpierw zwolnienia, teraz sprzedają zakład za niemal 27 mln zł!Autor komentarza: RedaktorTreść komentarza: Przykra informacja. Trudny czas dla pracowników. Trudno się uśmiechać w takiej Polsce... Do tego artykuł z błędami: "pojawiła się oferta kupna terenu po zakładzie.." - jeśli już to oferta sprzedaży terenu.. itd.Data dodania komentarza: 13.12.2025, 10:59Źródło komentarza: Najpierw zwolnienia, teraz sprzedają zakład za niemal 27 mln zł!Autor komentarza: TołdiTreść komentarza: Inwestycje w kampanie wyborczą muszą się zwrócić :)Data dodania komentarza: 13.12.2025, 10:53Źródło komentarza: Przemysław Olechowski odwołany z funkcji prezesa CSiR. Jest tymczasowy następcaAutor komentarza: sebaTreść komentarza: Powyciągać trzeba ich z samochodów!! Patrole w większości powinny być piesze. Nie widać ich w mieście zupełnie.Data dodania komentarza: 13.12.2025, 10:52Źródło komentarza: Ma być tak pięknie, ale na razie... MINUS!Autor komentarza: ŁukaszTreść komentarza: Kolejna podejrzana sprawa. Podczas kadencji Burmistrza Szczęśniaka wybudowano kilkaset mieszkań w ramach TBS. A tanie mieszkania to w tej chwili największa bolączka mieszkańców. Od kiedy władze przejeli Lokalni z burmistrzem na czele, całkowicie zaniechano budowy nowych tanich mieszkań dla mieszkańców. Dziwnie zbiega się to z czasem gdy w deweloperke zaczął bawić się sami wiecie kto... i jak wpływ w przeszłości, oraz teraźniejszości miał na lokalnych samorządowców. Kolejna sprawa to działka dla jelcza,torpedowana w przeszłości przez ludzi powiązanych z burmistrzem. Dziwnym trafem sami wiecie kto zapowiada tam teraz powstanie nowego osiedla. Przypadek? A może pod zasłoną pięknych uśmiechów, uścisków dłoni na targowisku wpuściliśmy sobie do pałacu prawdziwego konia trojańskiego?Data dodania komentarza: 13.12.2025, 10:52Źródło komentarza: Przemysław Olechowski odwołany z funkcji prezesa CSiR. Jest tymczasowy następcaAutor komentarza: asdefTreść komentarza: Fajne czasy, nie to co teraz.Data dodania komentarza: 13.12.2025, 10:45Źródło komentarza: Twórzmy wspólnie fotograficzną historię Oławy (album 211)
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama
Reklama
Reklama