Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 28 kwietnia 2026 09:38
ZOBACZ:
Reklama Aftermarket Oława
Reklama Jaśnikowski
Reklama BMM

Piotr wraca do przeszłości

Z Piotrem Kutelą - założycielem Lokalnej Grupy Zwiadowców Historii w Jelczu-Laskowicach - rozmawia Jerzy Kamiński
Podziel się
Oceń

- Wygląda na to, że grupą na Facebooku rozbiłeś prawdziwy bank historii Jelcza-Laskowic. Spodziewałeś się aż takiego zainteresowania?

- Nie spodziewałem się, że dojdzie do takiego sukcesu, że to tak ruszy.

- Grupa to świeża historia.

- Wcześniej pisałem na swoim prywatnym profilu taką serię "Back to the Past", czyli "Powrót do przeszłości", gdzie zamieszczałem informacje o jelczańskim pałacu, o obozie Fünfteichen. Widziałem, że to ludzi interesuje. Wreszcie wpadłem na myśl, aby takimi informacjami podzielić się z wszystkimi.

- I poszło. Najpierw kilkudziesięciu członków grupy, potem kilkuset - jak ich nazywasz - "zwiadowców", teraz prawie 4 tysiące.

- Grupę założyłem pod koniec października, więc to faktycznie poszło dość szybko, nie spodziewałem się tego. Chciałem, aby ludzie zajrzeli do starych albumów, przejrzeli szuflady i podzielili się tym, co tam znajdą.

- I to się udało.

- Tak. Zaczęli wyciągać naprawdę fajne zdjęcia związane z historią naszych okolic. Robione na terenie Jelcza, zakładu, na wyspie, gdzie był zamek. Ludzie zaczęli się dzielić tymi zdjęciami, swoimi losami, swoimi rodzinnymi historiami.

- No właśnie. Ludzie zaczęli się dzielić, to teraz ty podziel się z nami widzę o sobie, bo niewiele wiemy o tym, kim jest Piotr Kutela.

- Jestem pasjonatem historii, mieszkańcem Jelcza-Laskowic, choć urodziłem się w Zduńskiej Woli. Rodzice Elżbieta i Henryk przeprowadzili się tu w poszukiwaniu pracy. Jelczańskie Zakładu Samochodowe ich tu ściągnęły.

Całą rozmowę można przeczytać w najnowszym wydaniu "GP-WO" dostępnym także w wersji egazety - TUTAJ


Napisz komentarz

Komentarze

ZASTRZEŻENIE PODMIOTU UPRAWNIONEGO DOTYCZĄCE EKSPLORACJI TEKSTU I DANYCH

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji ze strony internetowej tuolawa.pl i publikacji przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody wydawcy - RYZA Sp. z o.o. jest niedozwolone. 

Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są TUTAJ

KOMENTARZE
Autor komentarza: KTreść komentarza: Powiedziałeś, co wiedziałeś i wyszło, że mało wiesz.Data dodania komentarza: 28.04.2026, 09:09Źródło komentarza: OŁAWA. Zadyma z udziałem pseudokibicówAutor komentarza: siostraTreść komentarza: Znam takie katoliczki ,które latają do kościoła udają święte a wszyscy wiedzą jakie są naprawdę.Ksiedza kłamią przy spowiedzi i do komuni chodzą.Jak to się ma do zjedzenia kiełbasy w piątek.Data dodania komentarza: 28.04.2026, 08:51Źródło komentarza: Dyspensa dla katolików. W piątek mogą zjeść mięsoAutor komentarza: KatoliczkaTreść komentarza: Taka informacja powinna być ogłoszona w niedzielnych mszach.Dlaczego nie była?Data dodania komentarza: 27.04.2026, 22:12Źródło komentarza: Dyspensa dla katolików. W piątek mogą zjeść mięsoAutor komentarza: Pracownik szpitalaTreść komentarza: Patrzę na ciebie i widzę, że proces myślowy wciąż trwa, ale połączenie najwyraźniej zostało przerwane. Masz w sobie tyle charyzmy, co pusta lodówka, a twoja elokwencja jest wręcz ogłuszająca. Nie wysilaj się już – szkoda czasu na tę 'fascynującą' wymianę zdań, skoro i tak nie masz nic do powiedzenia. Daj znać, jak ci się mózg połączy z internetem, bo na razie tylko marnujesz mi tlenData dodania komentarza: 27.04.2026, 20:05Źródło komentarza: Do końca streama jeszcze dwie godziny. Zaczęło się od Mai z Oławy!Autor komentarza: KJoutTreść komentarza: Fachowiec nie sprostał, juniorzy za silni.Data dodania komentarza: 27.04.2026, 19:47Źródło komentarza: Finał był bardzo bliskoAutor komentarza: RademenesTreść komentarza: Ktoś się nieźle obłowił na tej „charytatywnej" zbiórce. Naiwniacy..Data dodania komentarza: 27.04.2026, 19:25Źródło komentarza: Maja: - Tak się cieszę, że dałam innym siłę do walki z rakiem
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama
Reklama