Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 5 grudnia 2025 08:43
Reklama
Reklama

W niektórych sklepach wydawane są niebieskie paragony. Sprawdź, co oznaczają

W Polsce takie rozwiązanie dopiero zaczyna raczkować. Właśnie wprowadził je w życie jeden z największych marketów spożywczych, chwaląc się, że to dopiero początek zmian.
W niektórych sklepach wydawane są niebieskie paragony. Sprawdź, co oznaczają

Autor: iStock

Podziel się
Oceń

„Niebieski paragon dla zielonej planety”

Tak brzmi hasło przewodnie akcji. Niemiecki gigant spożywczy, prowadzący sieć sklepów na terenie Polski, w kwietniu rozpoczął testowanie ekologicznego papieru, który zastąpi dotychczasowy paragon fiskalny. Takie rozwiązanie zapewni oszczędności samemu sprzedawcy, ale jednocześnie ma wesprzeć Polskę w licznych działaniach recyklingowych. Znane nam dotychczas rachunki należało wyrzucać razem z odpadami mieszanymi. Te nowe będzie można wrzucić do pojemnika z makulaturą, aby zapewnić im „drugie życie” po wtórnym wykorzystaniu.

Odporny i trwały

Właściciel sklepów, w których można obecnie otrzymać paragon w szaro – niebieskiej barwie, zapewnia o jego trwałości oraz odporności na działanie zewnętrznych czynników. Na odwrocie wydruku klienci przeczytają, że papier termiczny wykonany jest w technologii, która chroni go przed zniszczeniem nawet w wilgotnych warunkach. Paragon ma być certyfikowany przez fundację Forest Stewardship Council (tłum. Rada ds. Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej), wspierającą korzystne zarządzanie lasami. Ponadto dokument sprzedaży nie wykazuje negatywnego działania w kontakcie z żywnością, gdyż jest wyprodukowany bez użycia barwników chemicznych.

Mniej papieru, więcej uratowanych drzew

Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się również na wprowadzenie faktur elektronicznych. To rozwiązanie ma wiele zalet. Jedną z nich jest ograniczenie zużycia papieru oraz energii potrzebnej do generowania dokumentu w formie drukowanej. To także wygodny i jednocześnie bardzo prosty sposób, aby w bardzo dużej skali wpłynąć na ochronę środowiska, ponieważ papier produkuje się z drzew, a to potężna strata dla natury. Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan wyliczyła, że gdyby tradycyjne faktury zastąpiły ich elektroniczne odpowiedniki, udałoby się uratować 255 tys. drzew rocznie. Każda roślina produkuje w ciągu roku tlen dla 10 osób, dlatego tak ważne jest, aby maksymalnie zniwelować zapotrzebowanie na ich wycinkę.
 


Napisz komentarz

Komentarze

Nie jestem robotem 26.04.2021 23:03
Mamy się cieszysz tymi nieskieskimi i że handel spożywką w PL zdominowały dwa niemieckie klany?

Podpis 27.04.2021 10:49
A ty chyba nie jesteś z PL, bo cos koślawo piszesz po polsku ;)

Nie jestem robotem 27.04.2021 21:40
Ale zrozumiałeś, nieprawdaż?

KK 26.04.2021 21:25
Typowy news o Oławie.

ZASTRZEŻENIE PODMIOTU UPRAWNIONEGO DOTYCZĄCE EKSPLORACJI TEKSTU I DANYCH

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji ze strony internetowej tuolawa.pl i publikacji przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody wydawcy - RYZA Sp. z o.o. jest niedozwolone. 

Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są TUTAJ

KOMENTARZE
Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: To miasto nie ma gospodarza, jakby miał odrobinę honoru to podałby się do dymisji i oddał pobrane wynagrodzenie.Data dodania komentarza: 5.12.2025, 07:47Źródło komentarza: Sobieski dla naszych bezdomniakówAutor komentarza: JacekTreść komentarza: Składam należne gratulacje! Dodam, że Rowerem przez Jelcz w ubiegłym roku doceniło talent Wojtka Ganczarka organizując odsłonięcie jego gwiazdy w dębińskiej alei. Gratuluję również rodzicom, którzy wychowali tak zdolnego człowieka! Oboje, przez długie lata związani są ze szkolnictwem. A my? cóż, pozostaje nam cieszyć się, że Wojtek Ganczarek w tak piękny sposób rozsławia nasze miasto!Data dodania komentarza: 5.12.2025, 06:31Źródło komentarza: Wojciech Ganczarek z Grand Prix Festiwalu HumanDOCAutor komentarza: MelomanTreść komentarza: Prawdziwa uczta dla miłośnika muzyki barokowej , wspanialeData dodania komentarza: 5.12.2025, 04:23Źródło komentarza: Wyjątkowy koncert w Sali RycerskiejAutor komentarza: JaTreść komentarza: Zbudujmy kopułę nad miastem i odetnijmy się od reszty świata. To jest moja propozycja. Druga to powieście ten dokument w ratuszu tam gdzie król piechotą chodził. Tylko nie wiem czy starczy kartek dla wszystkich mieszkańców. W końcu wszyscy za to zapłaciliśmy to powinniśmy mieć prawo z tego skorzystać.Data dodania komentarza: 4.12.2025, 22:50Źródło komentarza: Jak zmienił się klimat w Oławie i co nas czekaAutor komentarza: **Treść komentarza: Teraz jest zimno i biedny dziadek z rowerkiem zamiast chodzika koło 12 /13 chodzi sobie chodnikiem koło zacisznej lub Iwaszkiewicza w kierunku kościoła lub sklepu Społem. Oława. Jest niski szczupły i napewno potrzebuje nowych ciepłych spodni sweterka i kurtki.Data dodania komentarza: 4.12.2025, 21:37Źródło komentarza: Rusza akcja "Podziel się z potrzebującymi"Autor komentarza: &&Treść komentarza: Może pomożecie dziadkowi, który prawie codziennie ledwo chodzi z rowerkiem w okolicach Iwaszkiewicza zacisznej i Jakuba sklepu oława Wydaje się bardzo potrzebujący.Data dodania komentarza: 4.12.2025, 21:31Źródło komentarza: Rusza akcja "Podziel się z potrzebującymi"
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama
Reklama
Reklama