Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 12 sierpnia 2026 09:54
ZOBACZ:
Reklama
Reklama Jaśnikowski
Reklama BMM

Nowe ułatwienie dla podróżujących

Rząd wprowadził zmiany w sposobie podróżowania. Obowiązują na polskich granicach od 26 maja.
Nowe ułatwienie dla podróżujących

Autor: fot. iStock

Podziel się
Oceń

Zmiany te dotyczą obowiązkowej kwarantanny po powrocie do Polski. We wtorek w Dzienniku Ustaw opublikowano zmienione rozporządzenie Rady Ministrów w kwestii określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.  

Od 26 maja zwolnienie z obowiązku odbycia kwarantanny będzie możliwe dla osoby posiadającej negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, wykonanego już po przylocie do Polski na terenie lotniska, przed kontrolą graniczną. Zaświadczenie w języku polskim lub w języku angielskim będzie trzeba następnie przedstawić służbom, czyli funkcjonariuszom Straży Granicznej podczas weryfikacji tożsamości.

Przypomnijmy, że od 30 marca 2021 w naszym kraju obowiązują następujące zasady:

Dla podróżnych przybywających do Polski ze strefy Schengen:

  • Podróżni podlegają kwarantannie, chyba że przedstawią negatywny wynik testu na COVID-19. Test musi być wykonany nie wcześniej niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy.

Dla podróżnych przybywających do Polski spoza strefy Schengen:

  • Każdy z podróżujących jest kierowany na kwarantannę. Nie zwalnia z niej test wykonany w kraju, z którego przybywa dana osoba. Z tego obowiązku zwolnione są jednak osoby zaszczepione przeciwko COVID-19. Dotyczy to wszystkich, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego preparatem dopuszczonym do obrotu w Unii Europejskiej.

Teraz, po wprowadzonej zmianie, test będzie można wykonać również po przekroczeniu granicy, już na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, tzn. na samym lotnisku. Akceptowanym testem jest cały czas typ PCR lub typ antygenowy. Ten drugi jest tańszy i szybszy do wykonania w porównaniu z badaniem molekularnym wykonywanym metodą RT-PCR. Kwestia ceny jest tu dość istotna, gdyż testy nie są finansowane ze środków publicznych. Na razie muszą zapłacić za nie sami podróżujący. Antygenowe kosztują mniej więcej od 150 do 200 zł (w zależności od lotniska), a PCR od 300 do nawet 500 zł.

 


Napisz komentarz

Komentarze

ZASTRZEŻENIE PODMIOTU UPRAWNIONEGO DOTYCZĄCE EKSPLORACJI TEKSTU I DANYCH

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji ze strony internetowej tuolawa.pl i publikacji przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody wydawcy - RYZA Sp. z o.o. jest niedozwolone. 

Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są TUTAJ

KOMENTARZE
Autor komentarza: obserwator Treść komentarza: Tylko odcinanie wstążek i imprezy wiejskie nic więcej !! Dziadostwo!! Data dodania komentarza: 12.08.2026, 09:33 Źródło komentarza: Gmina Oława nie uchwali planu ogólnego do końca sierpnia, ale to nie zahamuje ruchu budowlanego Autor komentarza: * Treść komentarza: A usiądź na chwilę, i pomyśl jeśli potrafisz. Czy to pan Rado prowadzi remont, czy tylko załatwił kasę? To takie trudne pomyśleć? Boli? Data dodania komentarza: 12.08.2026, 09:06 Źródło komentarza: Wielki korek na drodze z Oławy do Janikowa. O co chodzi? Autor komentarza: * Treść komentarza: Byłby sens, jak byś rozumiała znaczenie tych wyrazów, a nie bezdurnie pisał, co ci karze nieformalny szef tzw. Oławskiej opozycji w RM Data dodania komentarza: 12.08.2026, 09:04 Źródło komentarza: Wniosek o odwołanie przewodniczącego Mazurka nabiera mocy Autor komentarza: Nowy Guru Treść komentarza: Ale z tego koła Leszczyńskiej to ynteligencja goni ynteligencję. Nie chce się wierzyć, ile tuzów intelektu zabiera tu głos od słodkiej i uśmiechniętej dziewczynki z targu. Napisz, ile twoje guru Ania zrobiła dla Oławy, dla szpitala, dla liceów, dla dróg powiatowych, przecież jest starosta z KO, a efektów Leszczyńskiej nie widać? Gdzie ta młodość, gdzie ta energia. Jedynym waszym celem jest obsmarowywanie pana Rado, który widać jest efektywny w działaniu, w przeciwieństwie do Leszczyńskiej, której niemoc w czynach jest już słynna, chociaż KO rządzi. Data dodania komentarza: 12.08.2026, 08:59 Źródło komentarza: Wielki korek na drodze z Oławy do Janikowa. O co chodzi? Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Droga uszkodzona, koleiny, dziury, żle. Remontują żle. Wydarzy sie cokolwiek, żle. Gorąco, zle. Zimno, tez zle Sarmaci, naród wybrany:)) Data dodania komentarza: 12.08.2026, 08:17 Źródło komentarza: Wielki korek na drodze z Oławy do Janikowa. O co chodzi? Autor komentarza: Wiesiek Treść komentarza: W moim bloku też by się winda przydała. Miasto zrobi? Data dodania komentarza: 12.08.2026, 07:13 Źródło komentarza: LIST: - Może miasto mogłoby się pochylić nad tematem?
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama
Reklama