Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 01:48
ZOBACZ:
Reklama
Reklama Tauron
Reklama Jaśnikowski
Reklama BMM

Powstanie Dolnośląska Dolina Wodorowa

W obecności premiera Mateusza Morawieckiego, Michała Kurtyki - Ministra Klimatu i Środowiska oraz Ireneusza Zyski - Pełnomocnika Rządu ds. odnawialnych źródeł energii marszałek Cezary Przybylski podpisał dziś list intencyjny w sprawie powołania Dolnośląskiej Doliny Wodorowej. Nowa inicjatywa pozwoli wykorzystać potencjał regionu w zakresie nowoczesnych technologii, a niskoemisyjny wodór będzie wykorzystywany na szeroką skalę jako źródło czystej energii.
  • Źródło: dolnyślask.pl
Powstanie Dolnośląska Dolina Wodorowa

Autor: fot. KPRM

Podziel się
Oceń

- Bardzo się cieszę, że dzisiaj możemy tutaj, na Dolnym Śląsku, zainicjować powstanie już drugiej w Polsce doliny wodorowej. Wodór jest tym nośnikiem energii, który należy do przyszłości – mówił premier Mateusz Morawiecki.

- Cel osiągnięcia neutralności klimatycznej do roku 2050 jest wielkim wyzwaniem dla Europy. Chcemy aby Dolnośląska Dolina Wodorowa stałą się ważnym elementem tego procesu. Jako władze samorządowe silnie wspieramy inwestycje w rozwój innowacyjnych technologii, a także współpracę z ośrodkami naukowymi i badawczymi. Wierzę, że już w najbliższych latach zobaczymy efekty tych działań i umocnimy pozycję Dolnego Śląska jako regionu nowoczesnego i śmiało podejmującego się realizacji ambitnych wyzwań – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Wspólnie z marszałkiem Cezarym Przybylskim list intencyjny podpisali dziś Cezariusz Lesisz - Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., Prof. dr hab. inż. Arkadiusz Wójs - Rektor Politechniki Wrocławskiej, Marcin Chludziński - Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. oraz Dariusz Mikołajczak - Prezes Toyota Manufacturing Motor Poland.

Opracowana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska strategia do 2030 r. zakłada powstanie 5 dolin wodorowych, które będą stanowić zarówno trzon transformacji energetycznej, polegającej na przezbrojeniu sieci elektrycznych i ciepłowniczych na spalanie czy współspalanie wodoru. Transformację przejdzie także transport publiczny ponieważ wodór będzie mógł być wykorzystywany jako paliwo.

W ramach Krajowego Planu Odbudowy na rozwój technologii wodorowych zostaną przeznaczone środki w wysokości 800 mln euro. W powołaniu pięciu dolin wodorowych uczestniczy Agencja Rozwoju Przemysłu. Pierwsza dolina została powołana w maju tego roku w Rzeszowie. Kolejne powstaną na Dolnym Śląsku, Podkarpaciu, Mazowszu, Śląsku i w Wielkopolsce.

Projekt Polskiej Strategii Wodorowej do 2030 r. wyznacza następujące cele:

  • osiągnięcie mocy instalacji produkcji z niskoemisyjnych źródeł, procesów
    i technologii dla potrzeb produkcji wodoru i jego pochodnych na poziomie 2 GW, w tym w szczególności instalacji elektrolizerów;
  • rozpoczęcie eksploatacji 800 – 1000 nowych autobusów wodorowych, również wyprodukowanych w Polsce;
  • powstanie co najmniej 32 stacji tankowania i bunkrowania wodoru;
  • powstanie, co najmniej 5 dolin wodorowych będącymi centrami doskonałości
    w procesie wdrażania gospodarki wodorowej, integracji sektorów, transformacji klimatycznej przemysłu oraz budowie infrastruktury.

 


Napisz komentarz

Komentarze

Kazik 10.09.2021 07:34
Nie mogę się doczekać artykułu ...... ,,Powstała już ....."

Olo 09.09.2021 21:01
Ta powstanie jak milon aut elektrycznych, elektrownia atomowa i jak obwodnica Oławy, idźcie już

ZASTRZEŻENIE PODMIOTU UPRAWNIONEGO DOTYCZĄCE EKSPLORACJI TEKSTU I DANYCH

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji ze strony internetowej tuolawa.pl i publikacji przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody wydawcy - RYZA Sp. z o.o. jest niedozwolone. 

Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są TUTAJ

KOMENTARZE
Autor komentarza: Platyn Treść komentarza: Co do lelarzy. Podziękuj pis- owi że tak zarabiają. Straszyli , że pojadą do UK , to rząd stworzył przepisy i kasa z ,,kranu,, zaczęła płynąć Data dodania komentarza: 21.06.2026, 15:44 Źródło komentarza: Dni Oławy - Dni Koguta 2026, czyli koncerty i wiele więcej Autor komentarza: Kazik Treść komentarza: Edit To mialo być do @Znający sprawę. Powiatowa tak skacze w komórce ( same reklamy) , że nie trafiłem w to miejsce co trzeba Data dodania komentarza: 21.06.2026, 15:41 Źródło komentarza: Dni Oławy - Dni Koguta 2026, czyli koncerty i wiele więcej Autor komentarza: Leszek Górecki Treść komentarza: Haaaa Co te modelki prezentowały ? Skąpy ubiór , czy swoje ciało ? Data dodania komentarza: 21.06.2026, 15:22 Źródło komentarza: Modelki na scenie Dni Oławy - Dni Koguta Autor komentarza: wJanek Treść komentarza: A jakie to ma znaczenie? To ich sprawa czy wierzą, w co wierzą, jak wierzą. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 14:33 Źródło komentarza: Noc Świętojańska – Wieczór Integracji Pokoleń Autor komentarza: Nata Treść komentarza: Kto to jest nocny kochanek?! Data dodania komentarza: 21.06.2026, 11:28 Źródło komentarza: Nocny Kochanek porwał publiczność (GALERIA) Autor komentarza: Kazik Treść komentarza: Jurczaka nie było i Oława też była znana. O Domańskim zapomniałeś napisać Data dodania komentarza: 21.06.2026, 10:39 Źródło komentarza: Dni Oławy - Dni Koguta 2026, czyli koncerty i wiele więcej
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama
Reklama